Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

  • 116
Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí informovala na sociální síti Facebook Herecká asociace, podle níž odešla velká osobnost. V roce 2016 obdržel Cenu Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta. Svůj hlas v Česku propůjčil hollywoodské legendě Clintu Eastwoodovi.

„Musíme vás bohužel informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič,“ uvedla ve svém příspěvku Herecká asociace. Příčina úmrtí zatím nebyla zveřejněna.

Ladislav Županič v březnu 2016 obdržel Cenu Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta. „Měl jsem rád Klec bláznů, za kterou jsem dostal první Thálii. Také jsem miloval roli Higginse, i proto, že jsme My Fair Lady hráli skoro třicetkrát v Japonsku. Dále pak Zvonokosy s Laďkou Kozderkovou,“ ohlédl se při přebírání ceny za svými nejslavnějšími muzikálovými rolemi.

Lidé si jej nejvíc pamatují z filmu Vesničko má středisková, pohádek Zdeňka Trošky nebo trilogie Kameňák. Televizní diváci ho znají z populárních seriálů Arabela, Chlapci a chlapi, Zdivočelá země či Okresní přebor.

Patřil i mezi dabingové velikány, mezi nejslavnější hlasy patří jeho Clint Eastwood. Namluvil také Michala Dočolomanského ve filmu Tajemství hradu v Karpatech.

„Těší mě Cena Thálie a také to, že jsem nadaboval všechny vrcholné role Clinta Eastwooda. Díky němu jsem si uvědomil, že méně znamená více,“ uvedl herec.

„Mně se vždy líbilo to jeho utažené herectví. Sergio Leone kdysi říkal, že jediné jeho herectví je stetson a cigáro. To není pravda, protože já jsem dělal všechny jeho pozdní filmy a to je něco úžasného. Líbí se mi na něm ta sevřenost, to soustředění dovnitř, on se nenechá ničím ovlivnit,“ řekl Županič o dabování Eastwooda.

Truchlí kolegové, škola i fanoušci

Kondolovalo ministerstvo kultury. „Odešel herec a dabér, ředitel Hudebního divadla v Karlíně, držitel Ceny Thálie za celoživotní práci v oboru muzikál a opereta Ladislav Županič. Skvělý hlas, který budu mít vždy spojen s dabingem výborných filmů s Clintem Eastwoodem,“ uvedl na síti X ministr kultury Martin Baxa.

„Cesta života má jasný začátek. Konec pozemské cesty je mnohdy náhlý a o to více smutný... Ladislave, díky za všechno, co jste vykonal,“ uvedl moderátor Honza Musil na Facebooku.

„Zastihla nás smutná zpáva o úmrtí absolventa naší školy, herce, dabéra a dlouholetého ředitele Hudebního divadla Karlín. Pan Ladislav Županič na naší škole maturoval v roce 1960 ve třídě PhDr. Jiřiny Eliášové. Vzpomínáme na něj a rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast,“ uvedlo Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově, které Županič absolvoval.

Z Paravanu do Karlína

Rodák z Prostějova studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Po absolutoriu začínal v populárním divadle Paravan a od roku 1970 zahájil svoji kariéru v Hudebním divadle Karlín, kde působil v letech 1993 až 2003 jako ředitel. Za jeho éry získalo divadlo celkem osm Cen Thálie.

Krematorium mě nejdřív trochu vyděsilo, říká o nové roli Županič

Na pokyn tehdejšího primátora hlavního města Prahy Igora Němce byl Županič údajně za nevyrovnaný rozpočet divadla po povodních v roce 2002 odvolán. Následná, Županičem plánovaná oprava Karlínského divadla, byla novým vedením divadla realizována za výrazně vyšší cenu. V pozdější době již Hudební divadlo Karlín Cenu Thálie nezískalo.

Herec byl třikrát ženatý, jeho druhá manželka byla herečka Jana Drbohlavová, která zemřela v roce 2019. Ta je známá rolí učitelky Peškové z komedie Dívka na koštěti. Byla také dlouholetou členkou pražského divadla ABC. Měli spolu syny Ladislava, dříve policejní důstojník, je nyní zaměstnancem Dopravního podniku hlavního města Prahy a Jana, který je v současné době historik.

Zemřela herečka Jana Drbohlavová, učitelka z Dívky na koštěti

Županiče v mládí přemýšlel o kariéře pilota, kterým byl jeho otec. Často pak tuto práci srovnával s herectvím.

„Pro mě mají tyhle profese ale hodně společného. Spojuje je totiž určitý nadhled. Piloti ho mají reálný z deseti tisíc metrů nad zemí a herec ho prostě mít musí, aby se v postavách, které ztvárňuje, neutápěl. A navíc, letci a herci se měli odjakživa rádi,“ říkával.