KOMENTÁŘ: Je lepší vyhrát, nebo vzbudit vášně? Marhoul ví své

  0:49aktualizováno  0:49
Dělí je od sebe sedmaosmdesát let, ale jinak by se mohly vydávat za sourozence. Oba snímky českého původu, Extase i Nabarvené ptáče, jsou černobílé. Oba šetří slovy, aby byly mezinárodně srozumitelné. Oba při světovém uvedení na festivalu v Benátkách vyvolaly mimořádný rozruch.

Václav Marhoul na festivalu v Benátkách | foto: Reuters

A oba, ačkoli tam nezvítězily a dostaly jenom „vedlejší“ trofeje, otevřely svým tvůrcům cestu do světa. Tenkrát Gustav Machatý, nyní Václav Marhoul si totiž zřejmě dobře spočítali, co si historie pamatuje spíše. Poctu, nebo šok? Jistěže to druhé.

Fotogalerie

V roce 1934 sice vyhrál v Benátkách mezinárodní soutěž dokument Roberta J. Flahertyho Muž z Aranu, ale více utkvělo v paměti, že pravé pozdvižení tam způsobila Extase. Vedle nesporných uměleckých kvalit to byla právě kontroverze, která jí vtiskla nesmrtelnost, byť k ní vedly důvody z dnešního pohledu mírně řečeno úsměvné: Považte, nahá žena na plátně!

Jedni šíleli nadšením, druzí pobouřením. Kdekdo se chtěl ke skandálu vyjádřit. Papež Pius XI. označil film za pornografický a nemorální, tehdejší manžel Hedy Kieslerové, který chtěl erotické záběry s herečkou koupit a spálit, prý proti benátskému uvedení Extase protestoval až u Benita Mussoliniho.

Někde se film dočkal cenzurních zásahů, někde pobouření diváci žádali zpět vstupné a ničili zařízení kin. Ve Státech se promítal s úpravami až v roce 1938, ovšem z jeho hrdinky se stala hollywoodská hvězda vystupující pod jménem Hedy Lamarr a také Machatý od té doby točil už jen v zahraničí.

Jakou pointu připsaly ironické dějiny? Extase si pětaosmdesát let po tamní premiéře odvezla z Benátek ocenění za nejlépe restaurovaný film v sekci klasiky.

Samozřejmě se nedá hádat ani z křišťálové koule, jestli k podobnému typu satisfakce na Lidu někdy doputuje také Nabarvené ptáče, nicméně princip trvá: rozruch se vyplácí navzdory běhu času.

Že z projekcí Marhoulovy novinky odešli lidé, kteří neunesli brutalitu putování židovského chlapce válečnou východní Evropou? I to je přece druh reklamy, z řady Tarantinových nebo von Trierových snímků také slabší povahy tiše mizejí. Jednak je to svobodné právo diváka, jednak pro každého tvůrce lepší zpráva, než kdyby jeho film opouštěli uzívaně z čiré nudy.

Naštěstí je filmový svět ještě natolik v pořádku, že pouze sám šok úspěch nezaručí, ostatně násilí v počítačových efektech už natolik zevšednělo, že probudit upřímnou emoci si žádá mistrovskou práci. A jestli jde Nabarvenému ptáčeti o víc, rozhodne si po středeční pražské premiéře odvážný divák sám, o aktuálních reakcích z festivalu v Torontu nebo o případné nominaci Českou filmovou a televizní akademií na cestu za cizojazyčným Oscarem nemluvě.

Nicméně bez ohledu na to, jak jeho film vlastně dopadl i co se o něm povídá, nelze Marhoulovi upřít jednu podstatnou věc. Dokázal nejen sobě, že to jde.

Že ani u nás nemusí člověk točit rok co rok tuctovou romantickou komedii nebo pár epizod krimiseriálu, které nikdy nepřekročí hranice, jen aby mohl nosit na vizitce hrdé – Povolání: režisér. Že se dá vsadit na jednu jedinou silnou kartu, obětovat jí jedenáct let života, vydolovat pro ni peníze i zahraniční hvězdy.

To vše přitom s vědomím rizika, že pak stejně uslyší, jak to proslulý kovboj české kinematografie s tou svou světovostí zase kapánek přehnal. Ale nejen Machatý by mu stiskl ruku. Protože mlčenlivý nezájem zabíjí každé dílo stokrát víc než sebehlasitější polemiky.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

TELEVIZIONÁŘ: Myslíš, že nám dá? Všechno bude nese napětí i legraci

Záběr z filmu Všechno bude

S vědomím divácké nedůvěry vůči oceněným filmům se chce pro správnou volbu nedělního večera vytáhnout lacinou návnadu v...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Advantage Consulting, s.r.o.
DevOps EMBEDDED

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz