V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

  19:41aktualizováno  20:39
Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv (NFA), který na přehlídce uvedl restaurovanou verzi filmu Extase. Snímek režiséra Gustava Machatého se na festivalu promítal už v roce 1934 a způsobil patřičný rozruch. Zlatého lva získal film Joker.

Z filmu Extase | foto: NFA

Cenu za nejlepší restaurovaný film na místě převzal Jonáš Kucharský, kurátor hudby a restaurátor zvuku. Příběh o sexuálně vyprahlé ženě na druhém ročníku festivalu pobouřil mimo jiné papeže Pia XI. Přesto si z Benátek Machatý přivezl Stříbrného lva za režii. 

Nová podoba filmu, kterou odborníci sestavovali v italské Bologni, má být co nejblíže původnímu snímku z roku 1932. Restaurovaná verze vznikala ze tří různých kopií, které uchovávaly evropské filmové archivy včetně švýcarského Cinémathèque suisse nebo německého Filmmuseum München. Kromě NFA se na restaurování podílel i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Fotogalerie

Extase Gustava Machatého, která vstoupila do distribuce v roce 1933, se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kieslerová, kterou tato role proslavila po celém světě. Takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarrová od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou. 

Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor.

Nabarvené ptáče nakonec bez ceny

Cenu za nejlepší režii získal Švéd Roy Andersson za snímek About Endlessness. Velkou cenu poroty si vysloužil režisér Roman Polanski za snímek J’accuse o Dreyfusově aféře. Zlatého lva si pak z Benátek odváží snímek Joker amerického režiséra Todda Phillipse.

Ten sleduje proměnu zkrachovalého komedianta Arthura Flecka v komiksového padoucha číslo jedna - Jokera. Ve filmu jej ztvárnil Joaquin Phoenix a podle kritiků znovu dokázal, že pro vyobrazení šílenství na plátně je schopen nečekaných výkonů. V Česku bude mít film premiéru 3. října.

V hlavní soutěži měl šanci uspět i snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který v pátek obdržel od studentské poroty ocenění Film pro UNICEF. Cena se pravidelně uděluje snímku, který nejlépe vyjadřuje boj za práva dětí. 

Nabarvené ptáče získalo v Benátkách studentskou cenu. Za boj za práva dětí

Ústředního hrdinu, chlapce, který prochází hrůzami druhé světové války, si ve filmu zahrál dvanáctiletý Petr Kotlár. Z českých herců se režisér Marhoul rozhodl obsadit Jitku Čvančarovou, Radima Fialu, Filipa Kaňkovského nebo Petra Vaňka. 

Na festivalu v Benátkách Nabarvené ptáče doprovodily i zahraniční hvězdy včetně Udo Kiera, Juliana Sandse nebo Stellana Skarsgarda.

Zahraniční kritika po festivalové premiéře nešetřila slovy chvály, ačkoliv někteří diváci kvůli vyobrazovanému násilí sál v průběhu projekce opustili. Britský deník The Guardian snímku udělil nejvyšší možné hodnocení - pět hvězd. Naopak některá německá média zdůrazňovala, že se Marhoul neobešel bez klišé a způsobil, že film v divákovi zanechává pouze ubíjející pocit. Nadšené reakce pak vzbudila kamera Vladimíra Smutného.

Zatím posledním českým filmem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 snímek Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění na italské filmové přehlídce získal v roce 1947 český film Siréna režiséra Karla Steklého.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Najdete na iDNES.cz