V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

  19:41aktualizováno  20:39
Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv (NFA), který na přehlídce uvedl restaurovanou verzi filmu Extase. Snímek režiséra Gustava Machatého se na festivalu promítal už v roce 1934 a způsobil patřičný rozruch. Zlatého lva získal film Joker.

Z filmu Extase | foto: NFA

Cenu za nejlepší restaurovaný film na místě převzal Jonáš Kucharský, kurátor hudby a restaurátor zvuku. Příběh o sexuálně vyprahlé ženě na druhém ročníku festivalu pobouřil mimo jiné papeže Pia XI. Přesto si z Benátek Machatý přivezl Stříbrného lva za režii. 

Nová podoba filmu, kterou odborníci sestavovali v italské Bologni, má být co nejblíže původnímu snímku z roku 1932. Restaurovaná verze vznikala ze tří různých kopií, které uchovávaly evropské filmové archivy včetně švýcarského Cinémathèque suisse nebo německého Filmmuseum München. Kromě NFA se na restaurování podílel i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Fotogalerie

Extase Gustava Machatého, která vstoupila do distribuce v roce 1933, se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kieslerová, kterou tato role proslavila po celém světě. Takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarrová od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou. 

Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor.

Nabarvené ptáče nakonec bez ceny

Cenu za nejlepší režii získal Švéd Roy Andersson za snímek About Endlessness. Velkou cenu poroty si vysloužil režisér Roman Polanski za snímek J’accuse o Dreyfusově aféře. Zlatého lva si pak z Benátek odváží snímek Joker amerického režiséra Todda Phillipse.

Ten sleduje proměnu zkrachovalého komedianta Arthura Flecka v komiksového padoucha číslo jedna - Jokera. Ve filmu jej ztvárnil Joaquin Phoenix a podle kritiků znovu dokázal, že pro vyobrazení šílenství na plátně je schopen nečekaných výkonů. V Česku bude mít film premiéru 3. října.

V hlavní soutěži měl šanci uspět i snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který v pátek obdržel od studentské poroty ocenění Film pro UNICEF. Cena se pravidelně uděluje snímku, který nejlépe vyjadřuje boj za práva dětí. 

Nabarvené ptáče získalo v Benátkách studentskou cenu. Za boj za práva dětí

Ústředního hrdinu, chlapce, který prochází hrůzami druhé světové války, si ve filmu zahrál dvanáctiletý Petr Kotlár. Z českých herců se režisér Marhoul rozhodl obsadit Jitku Čvančarovou, Radima Fialu, Filipa Kaňkovského nebo Petra Vaňka. 

Na festivalu v Benátkách Nabarvené ptáče doprovodily i zahraniční hvězdy včetně Udo Kiera, Juliana Sandse nebo Stellana Skarsgarda.

Zahraniční kritika po festivalové premiéře nešetřila slovy chvály, ačkoliv někteří diváci kvůli vyobrazovanému násilí sál v průběhu projekce opustili. Britský deník The Guardian snímku udělil nejvyšší možné hodnocení - pět hvězd. Naopak některá německá média zdůrazňovala, že se Marhoul neobešel bez klišé a způsobil, že film v divákovi zanechává pouze ubíjející pocit. Nadšené reakce pak vzbudila kamera Vladimíra Smutného.

Zatím posledním českým filmem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 snímek Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění na italské filmové přehlídce získal v roce 1947 český film Siréna režiséra Karla Steklého.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

Najdete na iDNES.cz