Klasik se šlehačkou

  12:03aktualizováno  12:03
Čert vzal těch 75 milionů korun, jež televizní koncesionář zaplatil Kavčím horám, aby zvěděl, jestli primář Sova ještě žije a zda jeho syn stále šátrá roztřesenou rukou po lahvi. Rozpočet seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech není zas tak obří, když se rozloží na třináct dílů.

A hlavně, ač vychází z dietlovské klasiky, slibuje "žhavou současnost". Což může u diváka krmeného nostalgií vyvolat zažívací šok.

Nejenže Dobroty na Nově očkují všelidovou "za práci legraci", k níž místo náplasti přilípnou vždy pár duchů záhrobní zábavy. I Prima slavila své desetiletí na základě bujarých ohlédnutí - kromě výjimek v čele s Polívkovou, Zedníčkovou a Pechovou Slivovizí, bohužel jen smyšlenou valašskou stanicí, která má na rozdíl od jiných nápady, nikoli licenci.

A také ČT ráda loví v bezpečných mělčinách minulosti. Stačí vzít tři nedělní večery po sobě. Říká jim premiéry dramatu, ale nového i dramatického je na nich méně než sádla na topmodelce.

Před týdnem byl vzkříšen praotec detektivky E. A. Poe s titulem Vrah jsi ty! Posloužil jako kouřová clona skutečnosti, že i mistři mívají slabší chvilky a že dobová salonní záhada z panského sídla se dnes dá hrát buď coby řízný horor, nebo úsměvná nadsázka.

Třetí cesta, kostýmní "psychodrama" se zavíráním a otvíráním dveří, s výmluvnými pohledy nad šálky čaje a občasným omdléváním, pouze útěšně oznámila, že český herec leccos zachrání.

Spolehlivé jméno Bernard Slade stálo za včerejší hříčkou Stará láska nerezaví. Ale také král vkusné zábavy pro široké publikum už napsal jiskřivější texty. Režisér Ondřej Kepka jevištní látku rozhýbal, herci s vévodící Libuší Šafránkovou si užili, navenek to byla příjemná, leč v programové řadě jen další úhledná, laskavá, bezbolestně vzdálená libůstka.

Podobná přijde příští neděli v "jemně erotické" komedii Zdeňka Svěráka Chlípník, dokončené po smrti režiséra Zena Dostála. Maupassantova povídka přepsaná do české prvorepublikové anekdoty má letní poezii, vlídnou něhu, smířlivou pointu, milé herce - a opět styl zvaný "nenarazí, neurazí".

Pro ČT je klasik štítem, který chutná nejlépe na sladko, se šlehačkou umravněných krajek z jiných krajů či aspoň jiných časů.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz