Jsou oblíbení moderátoři nahraditelní?

  18:42aktualizováno  18:42
Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Vladimír Čech končí v Milionáři. Jsou oblíbení moderátoři nenahraditelní? Nebo patří střídám tváří k pravidlům moderní televize? Za svou televizní kariéru byl Vladimír Čech v kanceláři šéfa televize Nova jen třikrát. Poprvé před třemi lety. Tehdy mu Vladimír Železný oznámil, že jej přijímá jako moderátora pořadu Chcete být milionářem? Podruhé, když mu Železný hrozil vyhazovem za neschválené účinkování v reklamní kampani. Potřetí stál na koberečku minulý týden.

Rychlý konec

"Hned v okamžiku, kdy mi řekli, že mě zvou na neplánovou schůzku, jsem si byl skoro jistý, že je pro mě s Milionářem konec," říká moderátor, jehož kariéra na obrazovce dostala tvrdý direkt.

Generální ředitel Novy Petr Dvořák a jeho náměstkyně Libuše Šmuclerová Vladimíru Čechovi oznámili, že natočí už jen sedm pokračování, dovede soutěž k jubilejnímu třístému dílu a skončí. A to i přesto, že má smlouvu uzavřenou až do konce roku. Náhlý konec přišel údajně proto, že Čech nedokázal být dost tvrdý.

"Důvody, které se v médiích objevovaly, jsou liché. Máme překvapivé plány, a proto je nemůžeme sdělovat," konstatuje Libuše Šmuclerová. "Plně respektuji právo Novy ukončit spolupráci. Zaskočil mě jen způsob, kterým se to stalo, a rychlost, s jakou se to stalo," říká Vladimír Čech.

"Televize má vlastní dynamiku," říká mluvčí Novy Petr Kostka. O Čechově výměně se prý uvažovalo delší dobu. "Miska vah se naklonila v jeho neprospěch ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, že třísté pokračování je sexy příležitost ke střídání moderátorů," vysvětluje Kostka.

Vladimír Čech

* Odkud odchází: Chcete být milionářem? - Nova

* populární soutěž moderoval od října 1999

S uváděním pořadu končí údajně proto, že byl k soutěžícím příliš vstřícný. Nova však mluví o výměně moderátora ze strategických důvodů.

Odpočítávání začalo dřív, než si to mohl moderátor uvědomit. Přitom svou pozici považoval za pevnou. "O tom, že pan Čech končí, jsme v redakci věděli dva týdny předem," prozrazuje Daniel Kóppl, šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

"Nakonec to se mnou ještě dopadlo celkem dobře," říká Vladimír Čech a vzpomíná na kolegyni, moderátorku v jedné z českých televizí: "Ještě ji oblékli a nalíčili. Až když přišla do rozsvíceného studia, tak jí kdosi konečně řekl: ,čo tady děláte? Máte přece výpověď. l maskérka a osvětlovači věděli dřív než ona, že má padáka."

Vladimír Čech si uvědomuje, že každý, kdo vstoupí do showbyznysu, musí počítat s tím, zeje to prostředí, v němž se sentiment nenosí. Co bude s jedním z nejsledovanějších pořadů Novy? Bude bez Čecha, vítěze diváckých anket, strádat? Ti, kdo byli ve studiu pn posledních předtáčkách Milionáře, hovoří o tom, že se Čechovi dostalo od komparzistů potlesku a podpory.

Tlak veřejnosti připouští i Nova. "Ano, lidé volají a vyjadřují lítost. Ale to nás nijak neznepokojuje. Spíš nás těší, že se podařilo v pořadu Milionář takovou osobu vytvořit," říká Petr Kostka, který je přesvědčen, že si televize vypěstuje v Čechově nástupci stejného, nebo dokonce většího oblíbence diváků.

Bude to zase "zralý muž odnikud", který má za sebou sice zajímavou hereckou kariéru a prestižní role, ale skoro výhradně na oblastních scénách? Ani ne. Zdroje blízké Nově spekulují, že tím, kdo Vladimíra Čecha vystřídá, může být mladý pražský herec Martin Preiss, syn známého hereckého páru Viktora a Jany Preissových.

Nicol Lenertová

* Odkud odešla: Televizní noviny - Nova
* Zpravodajský pořad uváděla od léta 2000 do prosince 2002

Její odchod doprovázela řada spekulací. Hovořilo se o přepracovanosti i o osobních neshodách.

Vedení televize nechce tuto informaci nijak komentovat. Jasno nemá zatím ohledně budoucnosti ani Vladimír Čech. Podle nepotvrzených informací by se mohl jako moderátor jednou týdně objevit v několikaminutovém pořadu, který má být vysílán na Nově v méně atraktivních časech než Milionář.

"Jistou nabídku už jsem dostal, ale zatím ji nebudu komentovat," připouští Vladimír Čech.

Rozhodně však odmítá, že by se třeba vrátil do politiky, v níž působil na začátku devadesátých let jako poslanec České národní rady: "Jsem životem omlácený a vždycky jsem byl zvyklý se o sebe a rodinu postarat. Nechci se vzdávat, takže se na obrazovku vrátím. Dostal jsem už také několik divadelních i dabingových nabídek. Herci a divadelníci mě bez problémů přijmou zpátky mezi sebe."

Sláva na dobu určitou

Vladimír Čech se tváří odhodlaně. Ale ústup z výsluní a ztráta přízně veřejnosti může být těžko stravitelným soustem.

Mirka Čejková

* Odkud odešla: Televizní noviny - Nova

* Hlavní zpravodajství uváděla od února 1999 do ledna 2003

Při odchodu řekla, že po čtyřech letech práce má pocit určité rutiny a že se chce více věnovat dětem a rodině.

Otakar Černý, který uváděl diskusní pořady České televize co týden dal a Debata a stal se jedním z prvních výrazných porevolučních moderátorů, to nevyvrací: "Kdo chce být populární a komu obrazovka slouží hlavně k osobní propagaci, ten pociťuje odchod jako hroznou ránu. Já jsem si naštěstí nikdy nepřipouštěl, že jsem nějaká hvězda."

Otakar Černý bez humbuku televizi opustil. Pak se živil jako komentátor ve Svobodném slově a později se stal tiskovým mluvčím ministra zdravotnictví. Myšlenky na návrat do ČT se však nevzdával. "Ale jen do manažerské funkce. Vystupovat před kamerou jsem už netoužil," říká Otakar Černý, od loňska šéf sportovní redakce České televize.

I psycholog Petr Šmolka tvrdí, že pro televizního moderátora, jehož hlavní hodnotou, za kterou se pachtil, byla osobní exhibice, je propuštění příšerným procitnutím. "Takový člověk se nacházel ve stavu poblázněné euforie a najednou se mu zbortil svět," říká Petr Šmolka.

Pokud moderátor bral svou roli jako dočasný a příjemný způsob obživy, dovede se s odchodem rozumně vyrovnat. Když někdo díky obrazovce získá velkou popularitu, sotva dokáže být vůči slávě zcela imunní. I proto, že se dostane do jiné společnosti, jejíž normy musí alespoň částečně přejímat. Zkrátka: kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti.

"Pan Čech býval jenom provinčním hercem, ale pak ho v Milionáři poznala celá republika. Pod tak velkou společenskou kontrolou se už jako provinční herec chovat nemohl," nabízí příklad Petr Šmolka.

Příznačné jsou podle psychologa kroky nedávné moderátorky Televizních novin stanice Nova Nicol Lenertové: "Když dala výpověď a narychlo odlétla do USA, tvrdila, že ji její práce přestala uspokojovat, a proto s ní skončila. Ale teď, po návratu, natočila reklamu pro T-Mobile, kde hraje hlasatelku zpráv!"

O prevítech ani slovo!

Přemek Podlaha

* Odkud odešel: Receptář-ČT

* v roce 1987 vymyslel a do roku 2000 odvysílal 650 televizních Receptářů, nyní v nich pokračuje v televizi Prima

Česká televize ukončila s Podlahou spolupráci kvůli tomu, že pořad údajně využíval jako reklamu pro své podnikání - klub a časopis Receptář.

Důvody rozchodů, kdy moderátor nekončí o vlastní vůli, jsou oběma stranami většinou formulovány velice neurčitě - odchod po vzájemné dohodě. Přitom vyhozený moderátor zpravidla hoří touhou vypovídat se z utrpěné křivdy.

"Chtěl by vyzvídajícímu okolí vysvětlit, jací jsou ti druzí prevíti, jak špatně se k němu zachovali," říká Šmolka. A hned dodává, proč postižení šetří nazlobenými větami: "Bývají zavázáni smlouvou k mlčenlivosti a navíc se kochají nadějí, že by mohli dostat nějaké jiné korýtko, které je jim mlhavě přislíbeno."

Mediální expert Daniel Kóppl nevidí ve výměnách známých tváří v českých televizních stanicích nic mimořádného. Podle jeho výkladu dělí evropský televizní trh moderátory do dvou kategorií. "Klíčoví moderátoři výrazně spoluvytvářejí image stanice. Berou hodně peněz za málo práce," říká Koppl.

A pokračuje: "Ve druhé kategorii jsou moderátoři sice známí, ale méně důležití. Při jejich odchodu se toho tolik nestane. Obvykle uvádějí zábavné pořady."

Právě tahle skupina bývá zhruba každé dva roky obměňována. Bez zjevné příčiny. Moderátoři totiž časem vyhasínají, začínají se opakovat a stávají se okoukanými. Proto je televize stáhne z obrazovky a ty, kteří se osvědčili, po určité přestávce nasadí do jiného pořadu. Průměrní a podprůměrní odcházejí napořád.

Dobu hlasatelů a hlavně hlasatelek, které generace diváků milovaly desítky let, postupně střídá dynamičtější trend nově se rodících a obměňovaných tváří. Vladimír Čech je typickým produktem. Představuje příklad bleskové kariéry. Neznámý herec si naráz užíval slávy plnými doušky a nyní nedobrovolně odchází.

K lítosti svých fanoušků, kteří lamentují, že Milionář už nikdy nebude, co býval. "Kdepak, Nova neudělala žádné katastrofální rozhodnutí a pořad nebude mít menší sledovanost. Televize si brzy vytvoří další moderátorskou hvězdu. Ať už opravdovou, nebo jen zdánlivou," předpovídá Daniel Koppl.

Jak se odcházelo za komunistů

Pokud dnes televize mění moderátora, hovoří její vedení o strategii. V éře komunismu ale stačila na odvolání z obrazovky jediná věta - pokud byla náležitě "politicky nevhodná".

Komentátor Luděk Brábník dokonce přišel v roce 1976 o práci kvůli pouhým čtyřem písmenům. V přímém přenosu hokejového zápasu ignoroval azbuku a divákům ohlásil, že "sovětští hokejisté nastupují se svým typickým CCCP na prsou". Z televize byl na hodinu propuštěn. Záznam tohoto utkání se bohužel v archivu nedochoval.

Moderátor pořadu Neváhej a toč Eduard Hrubeš si zase dvacetiletý zákaz účinkování v televizi vysloužil krátce po srpnu 1968, když při konferování kulturní akce v pražské Lucerně přivítal "zástupce sovětských vojsk dočasně umístěné na prvním balkoně", jak uvádí odborník na česká média Milan Šmíd.

Srpnová invaze v roce 1968 a následné politické represe odstranily z obrazovky i tehdejší populární hlasatele Kamilu Moučkovou a Richarda Honzoviče. Oba se totiž podíleli na protikupačním vysílání.

Z Honzoviče pak lidé v dalších desetiletích znali jen jeho nezaměnitelný hlas. V barrandovských studiích mohl namlouvat komentáře k dokumentárním filmům, ale jeho tvář musela zůstat divákům skryta.

Populární tváře televize Nova: Zdeněk Podhůrský, Zuzana Belohorcová a Leoš Mareš.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz