Jane Fondová se otevřela až na dřeň

  13:08aktualizováno  13:08
Americká filmová hvězda Jane Fondová nedávno vydala obsáhlou knihu vzpomínek. V nakladatelství Ikar právě vyšel jejich český překlad Tak šel můj život.

Jane Fondová | foto: archiv

Život Jane Fondové, mezi jejíž největší filmové úspěchy patří role ve snímcích Dívka ze Západu, Bosé nohy v parku, Barbarella, Koně se také střílejí nebo Elektrický jezdec, a která obdržela dva Oscary za filmy Klute (1971) a Návrat domů (1978) rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou.

Hereččina autobiografie má několik hlavních linií. Jednou je nikdy ne zcela dořešený vztah k otci, slavnému filmovému "drsňákovi" Henrymu Fondovi, se kterým se sešla na filmovém plátně těsně před jeho smrtí v jeho posledním filmu Na Zlatém jezeře (za který dostal svého prvního a jediného Oscara).

Henry Fonda, který s matkou Jane a jejího bratra, také slavného herce Petera Fondy (Bezstarostná jízda), nežil, je popisován jako "kus ledu", který nedokázal svým dětem předat potřebné city, zvláště Jane se ale naopak s jeho silnou osobností po celý život identifikovala a potýkala.

Další z tématických okruhů se týká hereččina vztahu k mužům. Klíčovým partnerem pro ni jako člověka i umělkyni byl volnomyšlenkářský francouzský režisér Roger Vadim, se kterým žila v šedesátých letech.

"Můj život byl jeden velký, nekonečný večírek, jenom já jsem si nebyla jistá, jestli se ho opravdu chci účastnit," píše v narážce na uvolněný společný život s Vadimem. Fondová otevřeně hovoří i o jeho nejintimnějších detailech včetně neobvyklých sexuálních praktik, které jí nebyly příjemné, z lásky k Vadimovi se jich však aktivně účastnila.

Dalšími zásadními muži v životě Fondové po rozchodu s Vadimem byli americký demokratický senátor Tom Hayden a poté mediální magnát Ted Turner. Vztahy s nimi byly překvapující proto, že Fondová proslula svými silně levicovými názory.

Celoživotní politické a sociální angažmá Jane Fondové je ostatně dalším leitmotivem knihy. Herečka se zabývá zejména svými postoji v šedesátých a sedmdesátých letech k válce ve Vietnamu a vysvětluje i svou známou návštěvu Hanoje a nepřímou podporu tamního komunistického režimu.

Samozřejmě, že v knize Tak šel můj život nikterak nepřichází zkrátka ani ryze umělecká stránka života Jane Fondové, vyprávění o natáčení jejích slavných filmů, a pochopitelně ani propagace aerobiku, kterou proslula v osmdesátých letech a do jisté míry si na ní "postavila živnost".

Nyní devětašedesátiletá Fondová svou knihu píše na hollywoodskou hvězdu poměrně střízlivě, nepřehání to s emocemi. Je také znát, že herečka má za sebou jistou literární zkušenost (vydala už pět knih o aerobiku) a není pro ni problém koncipovat šestisetstránkový tlustospis tak, aby čtenáře nepřestal bavit.

Atraktivnost knihy pochopitelně zvyšuje fakt, že z hlediska Fondové reflektuje zajímavá období amerických dějin, "vystupují" v ní desítky světově proslulých osobností z oblasti umění i politiky, a v neposlední řadě maximální otevřenost k sobě i ostatním, která ale zároveň nezavání bulvární snahou vyvolat skandál za každou cenu.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Nový Lví král zabral. Z čela návštěvnosti našich kin vyhnal Spider-Mana

Záběr z nového zpracování Lvího krále

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Budoucí DiCaprio a Johanssonová? Děti Hollywoodu vzpomínají na začátky

Kara Haywardová a Jaeden Martell pohovořili s fanoušky v rámci programu...

Když už vyhrajete v castingu, herectví vás pohltí, potvrzují bývalé dětské hvězdy Kara Haywardová a Jaeden Martell....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz