Jsem Bond. James Bond. Je „bouřlivě zábavný“ a umí vydělat miliardy

  10:52aktualizováno  10:52
Má sto padesát minut, pořadové číslo 24, zápletku vedoucí do minulosti zločinu a jméno Spectre. Nejnovější bondovka vstoupí do kin 5. listopadu. Patří už k filmovému folkloru, že britské recenze bývají zpravidla zdrženlivější, střízlivější a přísnější než americké – s jedinou výjimkou. A tou je James Bond.

Takže i nyní dává britský list Guardian novince Spectre známku sto procent s kritikovým přiznáním, že „je to hluboce hloupé, ale bouřlivě zábavné, skoro jsem se cítil provinile, že mě to tak baví – skoro“. Stejně vysoké hodnocení udílí Telegraph, který mluví o „čisté filmové magii“.

Jiní zahraniční recenzenti jsou skoupější. Americkému Variety stačilo sedmdesát procent, Hollywood Reporter se přiklonil k šedesáti procentům, a dokonce se našel odvážlivec se čtyřiceti procenty a s názorem, že „obecný vzorec vyprávění, jejž fanoušci znají, se brzy stane unaveným i únavným“. Výjimka potvrzuje pravidlo: téhle velezrady se dopustil Brit.

Nicméně jako by u čtyřiadvacátého příběhu už vlastně tolik nerozhodovalo, jak se povedl. Filmový svět zaměstnávají hlavně dvě otázky: kdo bude Jamese Bonda hrát příště a kam se vyšplhají zisky.

Co se týče současného představitele agenta 007, Daniel Craig má po čtyřech snímcích smlouvu ještě na jeden díl, ale to neznamená jistotu. Už se množí spekulace o jeho nástupcích včetně černošských či ženských a sám herec ve svých vyjádřeních kličkuje. „Já nevím, opravdu. Přes to, co už bylo řečeno a napsáno, vyhrazuji si právo změnit svůj názor, kdykoliv budu chtít,“ prohlásil před premiérou filmu Spectre.

Pokud jde o byznys, bondovky odjakživa účinkovaly jako skvělý nosič pro luxusní zboží. Ale s minulým úspěchem, kdy Skyfall jako první z nich prolomila miliardu dolarů na celosvětových tržbách z kin – třebaže se započtením inflace zůstává nejvýnosnějším Thunderball z roku 1965, se zájem umístit sponzorské výrobky ještě znásobil. A zlidověl; zjednodušeně řečeno vede od martini, jemuž původně Bond holdoval, k nynějšímu pivu.

Postavu neprůstřelného agenta ve službách britské královny vytvořil spisovatel Ian Fleming roku 1952. Deset let poté se začala psát filmová historie bondovské série od střídání hereckých tváří až po průvodní znaky: písně, auta, slečny.

Nejstarší kráska

Ze zpěváků prošli bondovkami Tom Jones, Nancy Sinatrová či Shirley Basseyová, do paměti se zapsali také Paul McCartney se svou ženou Lindou, Tina Turnerová ve Zlatém oku, Madonna v Dnes neumírej i oscarová píseň Adele ze Skyfall.

Fotogalerie

Z vozů má výsadní postavení Aston Martin, k němuž se hrdina po různých odbočkách vrací. Ale vyzkoušel už také značky Bentley, Ford Mustang, AMC Matador, Lotus Esprit, Mercedes Benz, BMW.

A seznam bondgirls, tedy žen, se kterými měl pletky, by vydal na zvláštní kapitolu. V některém filmu potká tři, v jiném třeba pět krasavic, nicméně vždy stojí v popředí jedna klíčová osudová dáma. Z anket vycházejí vítězně dvě herečky, vůbec první bondgirl Ursula Andressová, která se ve filmu Dr. No vynořila ladně z mořské pěny jako Afrodita v plavkách, a čokoládová Halle Berryová, jež se ve snímku Dnes neumírej tak kouzelně vyjímala na ledovém pozadí Islandu. Ve filmu Spectre si jednapadesátiletá Monica Bellucciová připíše jiné prvenství: nejstarší bondgirl v historii.

Connery, Moore, Brosnan, Craig aneb čtyřikrát jinak

Před premiérou snímku Spectre vychází Encyklopedie James Bond, speciální vydání čtyř kolekcí filmových bondovek na videonosičích. Každý soubor představuje tituly zosobněné vždy jedním představitelem agenta 007. Takže Sean Connery vládne šesti kouskům od prvního Dr. No až po Diamanty jsou věčné, Roger Moore hraje v sedmi dílech včetně slavného Muže se zlatou zbraní, čtyři bondovky v čele se Zlatým okem zastupuje Pierce Brosnan, jenž pohasínající legendu vzkřísil, a třemi nejnovějšími příběhy provází v hlavní roli Daniel Craig. Fanoušci ocení technicky „vyčištěné“ starší snímky, u těch novějších zase bohatý bonusový materiál. A malá perlička: na všech souborech stojí upozornění „mládeži do 15 let nepřístupno“.

Jenže Bondovy slečny spadají do romantického nátěru nekonečné ságy, kdežto například černý rolák agenta 007, k mání za 199 britských liber, odkazuje k její obchodní stránce. Jenom z alkoholických nápojů se ve filmu Spectre prezentují vodka Belvedere, whisky Macallan, sekt Bollinger. Dále hodinky Omega, mobil Sony, ale také značkové parfémy, sluneční brýle, obleky, košile, boty, zimní bunda, rukavice. Dokonce spodní prádlo filmového hrdiny a kufřík, do kterého si je před cestou balí. Vlastně je s podivem, že herci vůbec stihli natočit film, když se vezme v úvahu, že se zároveň museli fotit ve všem a se vším, co patří ke smlouvě, o reklamních spotech nemluvě.

Ve službách piva

V neposlední řadě znamená bondovská značka nevyčíslitelnou hodnotu pro turistickou propagaci. Po celém světě existují fankluby, které putují po stopách natáčení; pokud jde o Spectre, čeká je vydatná cesta. Nový film obsahuje pozvánku do rakouského Söldenu, kde Craig pózoval s horskými štíty a noblesní restaurací za zády; samozřejmě nechybí Londýn s honičkou člunů na Temži a Bondovým bytem ve čtvrti Notting Hill, ale zahrál si i Řím včetně Tibery nebo Mexiko s helikoptérou. A dá-li se věřit Twitteru, objeví se ve filmu Spectre stíhačky MIG, které kdysi patřily Maďarsku.

Jen Česko si tentokrát neškrtlo. Ani s pivem, protože Bond je ve službách značky Heineken.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Najdete na iDNES.cz