Hollywoodská studia se bojí internetu

Hollywoodská filmová studia už mají stejný problém jako velké nahrávací hudební společnosti. Po softwaru, který umožňuje šířit po internetu hudbu, jsou na světě programy, jejichž prostřednictvím si lze z internetu stáhnout celovečerní filmy. Každý snímek, který se objevil ve formátu DVD, lze nyní zkopírovat a šířit dále on-line po elektronické síti.
Jinými slovy: kromě snímků vydaných na DVD se i ty nejžhavější hollywoodské novinky, jako byl nedávno například Gladiátor, mohou na internetu objevit přibližně do osmačtyřiceti hodin po jejich uvedení do kin, kde je "piráti" mohou nafilmovat a posléze převést na formát DVD. "Takto pořízené kopie jsou jen o chloupek horší než jejich DVD kvalita," říká Lance Trebesch, šéf kalifornské internetové poradenské firmy Viant.

Hollywood podle něho bude brzy čelit obdobnému internetovému pirátství, s jakým se již nějaký čas potýkají hudební společnosti. I zástupce filmové branže proto musí zajímat výsledek aktuální soudní pře proti kalifornské firmě Napster, která na internetu volně nabízí software umožňující kvalitní přenos hudby po internetu. Hudební společnosti požadují, aby Napster zavřel své internetové stránky, z nichž si lze programy stáhnout.

Hollywoodu budou obdobně těžkou hlavu dělat hned dva dostupné softwary. Jeden se skrývá pod zkratkou DeCSS, respektive CSS a umožňuje kopírování filmových souborů z DVD na hard disk počítače. Z hlediska běžného uživatele počítačů jde sice stále o poměrně složitý program, který kromě jiného vyžaduje 9 gigabytů paměti, ale kapitánům filmového průmyslu, kteří v uplynulých třech letech vydali na DVD již pět tisíc titulů, z něj běhá mráz po zádech. Druhý program se jmenuje DivX a umí filmové soubory komprimovat tak, že celovečerní hraný film lze stáhnout z internetu za několik hodin. Filmový průmysl rovněž zvažuje agresivní právní kampaň k obraně autorských práv.

Americké sdružení filmových studií již podalo žalobu na firmu 2600.org, která šíří programy DeCSS a rovněž na společnost Scour, která provozuje internetovou burzu filmových souborů. V obraně proti divokému internetovému šíření svých děl se Hollywood zároveň snaží podpořit vývoj technologií, které zajišťují kontrolovatelný přenos videa po internetu.

Studio Miramax tak například spolupracuje s firmou Sightsound, která nabízí po internetu ke koupi či k zapůjčení krátké filmy. Miramax by měl Sightsoundu poskytnout i celovečerní snímky; zatím půjde o dvanáct titulů. "Majitelé autorských práv mají jedinou možnost: uvolnit díla touto cestou a vyslyšet tak poptávku," říká Scott Sander, prezident společnosti Sightsound.

Scott Sander, prezident společnosti Sightsound, která legálně nabízí prodej filmů po internetu.