Filmová nadace podpoří čtyři projekty a ocení Ženu v pokušení Balzerovou

  14:13aktualizováno  14:13
Jako každý rok zveřejnila Filmová nadace RWE & Barrandov Studio vítěze tradiční soutěže, do které tvůrci posílají své scénáře a literární náměty či povídky. Nejvyšší částku získal paradoxně cizinec. Mimo jiné i toto vítězství povede ke změně pravidel v příštím ročníku.

Eliška Balzerová ve filmu Ženy v pokušení. | foto: Falcon

"Čtyři ze 67 projektů, které jsme letos posuzovali, přihlásily právnické osoby. Bohužel jsme zjistili, že tímto způsobem se do soutěže často zapojují zahraniční autoři, a protože my chceme podporovat český film, v příštím kole už smějí soutěžit pouze fyzické osoby, to znamená sami autoři," řekl na setkání s médii tiskový mluvčí RWE Martin Chalupský.

Kdo konkrétně ze zahraničí se snažil do soutěže dostat ovšem odmítl upřesnit. "Bohužel si nevzpomínám," dodal.

Letošní ročník

Letos pětičlenný výbor nadace, v jehož čele je Ivo Mathé, posoudil 67 projektů, z nichž bylo 34 scénářů a 33 povídek či námětů. Z toho bylo 17 ženských autorek a 42 mužů a 4 právnické osoby. Nejmladšímu autorovi je 23 let, nejstaršímu 87. Soutěže se zúčastnilo 29 profesionálů. Uzávěrka druhého kola je 30. září.

Nejvyšší částku, 180 tisíc korun, získala společnost Cineart TV Prague za scénář Na drugu stronu autora Jara Riháka, který vypráví méně známou epizodu o židovských vystěhovalcích, prchajících před nacismem na parníku po Dunaji.

"Je to téma mnohokrát zpracované, ale Jaro Rihák ho napsal nově a to nás zaujalo," uvedl jeden z členů výboru filmové nadace Lubor Dohnal.

Ze čtyř oceněných projektů pocházejí tři z českých dějin, jeden naopak vychází ze žhavé současnosti. Jeho autorem je Milan Ležák, který do povídky Smrt švýcarského pornoherce zapracoval své zkušenosti z bulváru. "Je to zasvěcený pohled na pasvět českých celebrit," shodli se členové poroty.

Dalšími dvěma oceněnými texty jsou práce Zdeňka Třešňáka (Lidské důvody) a Miroslava Bambuška (Důl Barbora).

Součástí prezentace projektů RWE a Barrandova je i udílení Modré kostky, ceny za mimořádný herecký výkon ve filmu koprodukovaným těmito společnostmi. Letos ji získá kostku vybroušenou z polodrahokamů lapis lazuli získá Eliška Balzerová za hlavní ženskou roli ve Vejdělkových Ženách v pokušení. "Její podání sexy babičky je strhující. I díky němu se Ženy v pokušení staly hitem sezóny, který uvidí milión diváků," říká Martin Herrmann za RWE.

Z natáční filmu Ženy v pokušeníZ natáční filmu Ženy v pokušení

Organizátoři také připomněli, že se konečně dostalo na realizaci textů oceněným v minulých ročnících. Jedním je scénář Lenky Kny s názvem.

Jako první z podpořených projektů se divákům představí v listopadu snímek Hlava - ruce - srdce scenáristy a režiséra Davida Jařaba. V roce 2011 by měly do kin přijít filmy natočené podle oceněných scénářů Jiřího Hubače (Salón Gruber), Petry Soukupové (K moři) a Zdeňka Jiráského (Poupata).

Nový směr Barrandova

Vedle novinek v pravidlech naznačili představitelé Barrandova i změny v orientaci studia. "Chtěl bych, aby se Barrandov zařadil mezi producenty, to znamená, aby neposkytoval pouze servis jako jako dosud. Chceme více spolupracovat s Evropou a otevřít se více světu. Vyzkoušíme si to již na novém ambiciózním projektu Salón Gruber, což je romantický příběh lásky z prostředí luxusního salónu 30. let," řekl obchodní ředitel firmy Barrandov Studio Petr Tichý s tím, že jednají o koprodukci jednají s Německem, Rakouskem i Francií.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz