Pořadatelé festivalu popisují film Úsvit s Eliškou Křenkovou v hlavní roli jako ambiciózní dobové drama. V Plzni bude k vidění s 14denním předstihem před klasickou distribuční premiérou. „Premiéry a předpremiéry jsou vždy spolehlivým tahákem všech filmových festivalů a já jsem moc ráda, že si filmoví tvůrci vybrali právě náš festival pro uvedení svého díla,“ uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň.
V oscarové bitvě zastoupí Česko Bratři, příběh sourozenců Mašínů |
Do soutěžní sekce Zlatý ledňáček, ve které jsou nominovány celovečerní hrané nebo animované filmy, si kromě Úsvitu pořadatelé zvolili také filmy Citlivý člověk, Hranice nebo animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo.
Potulný herec a Oscarové drama
Film Úsvit se vrací do roku 1937. V nově vznikajícím průmyslovém městečku na úpatí Tater je učiněn hrůzný nález. V areálu továrny naleznou tělo novorozence. Znepokojení mezi místními nevyvolá ani tak zmařený lidský život, jako nejednoznačné pohlaví dítěte. Bůh totiž stvořil jen muže a ženu, a nalezené dítě proto podle některých nemůže být člověk. Těhotná aspirující lékařka Helena (Eliška Křenková) provází příběhem o neinformované, netolerantní společnosti a vyvrací naši mylnou domněnku, že jsme na vrcholu pokroku i myšlení.
Výpravné drama o stále kontroverzním tématu soutěžilo na festivalu v Karlových Varech o Křišťálový glóbus. Autorem hudby je Simon Goff, držitel ceny Grammy za seriál Černobyl.
Na děti (i dospělé) míří film Tonda, Slávka a kouzelné světlo od režiséra Filipa Pošivače. Děj se točí okolo chlapce, který od narození svítí. I přes svůj mimořádný dar však tráví veškerý čas ve svém pokoji, kde jej střeží úzkostliví rodiče.
Festival Finále otevře Úsvit, o Zlatého ledňáčka zabojuje 38 snímků |
Vše se změní těsně před Vánoci, když se do domu přistěhuje brýlatá a poťouchlá dívka Slávka. Když se společně vydávají prozkoumat záhadu hrozivé příšery ve starém činžovním domě, vznikne mezi nimi nezlomné pouto. Pořadatelé festivalu mluví o snímku, který přenáší velký přesah i do dospělého světa. „Ať jsme velcí nebo malí, všichni v sobě nosíme malé světýlko – jen ho musíme umět zažehnout,“ uvedla tisková mluvčí festivalu Martina Kurfirstová,
Jako groteskně-alegorickou road-movie pořadatelé označují film Citlivý člověk od Tomáše Kleina. Snímku jako předloha posloužil stejnojmenný román od Jáchyma Topola.
Na jaký z filmů byste šli rádi do kina?
Hlavním hrdinou je kočovný herec Mour, který společně se ženou a dvěma syny vrací v počmáraném karavanu zpátky domů do Posázaví. I přes nejistou vidinu budoucnosti nosí Mour masku potrhlého herce dál a své duševní mladosti se nechce vzdát, byť jej všude na cestách pronásleduje myšlenka lidské smrtelnosti.
I tento film se zúčastnil letošního festivalu v Karlových Varech, kde byl zařazen do hlavní soutěže a právě v tomto snímku lze naposledy spatřit chotěšovskou chaloupku nad řekou Radbuzou, jež pro účely natáčení lehla popelem.
Nové drama Hranice od režisérky Agnieszky Hollandové bylo třikrát nominované na Oscara a mělo před několika dny světovou premiéru na prestižním filmovém festivalu v Benátkách, kde získalo Zvláštní cenu poroty.
Hlavní postavou je psycholožka Julia, která se stává nedobrovolnou svědkyní dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Vzdává se svého pohodlného života a přidává se ke skupině aktivistů, jež uprchlíkům poskytuje nezbytnou pomoc. Setkání s mladým pohraničníkem Janem a syrskou rodinou prchající před občanskou válkou nastartuje běh událostí, jež změní život všem zúčastněným. Fiktivní příběh je podle slov režisérky inspirován skutečnými evropskými událostmi, které se dějí přímo vedle nás.