Nahoře ráj, dole peklo. Takovou budoucnost nám věští sci-fi Elysium

  17:45aktualizováno  17:45
Čtyřiatřicetiletý jihoafrický režisér a scénárista Neil Blomkamp se celosvětově proslavil svou prvotinou District 9, nominovanou na čtyři Oscary. I proto probudil takové očekávání jeho druhý film Elysium, sci-fi odehrávající se v roce 2154.

V Districtu 9 byli tou zuboženou populací mimozemšťané, kteří uprchli ze své planety a na Zemi byli ubytováni v nouzových domech jihoafrického okrsku 9. Elysium už mimozemšťany nepotřebuje, stačí pozemšťané, rozdělení do dvou kategorií. Ti první jsou velmi bohatí a žijí na nedotčené umělé kosmické stanici nazvané Elysium.

Ostatní živoří na přelidněné a zdevastované Zemi. Nekompromisní velitelka Delacourtová, kterou hraje Jodie Fosterová, je se svými bezpečnostními jednotkami - droidy - odhodlaná ke všemu, jen aby obyvatelům Elysia zůstal zachován jejich luxusní životní styl.

Damonovo splněné přání

Naopak lidé na Zemi jsou ochotni udělat cokoli, aby unikli zločinu a hladomoru, který ovládá většinu světa, a aby se jim povedlo získat na Elysiu místo. Pomoci by jim v tom mohl bývalý podvodník Max, představovaný Mattem Damonem - vůdce budoucí revoluce proti "těm nahoře" a hlavní protivník Delacourtové.

Fotogalerie

I tato americká herecká hvězda, známá mimo jiné ze snímků Zachraňte vojína Ryana, Skrytá identita nebo ze série Dannyho parťáci, se o Blomkampovi dozvěděla díky Districtu 9. "Byl jsem z něj u vytržení jako všichni ostatní a Neill se okamžitě ocitl na vrcholku žebříčku lidí, se kterými bych toužil spolupracovat," vzpomíná Damon.

"Pak jsem se dozvěděl o tomhle filmu. Nemyslel jsem si, že by se mi moje přání vyplnilo takhle rychle, ale osud zkrátka chtěl, že v jeho dalším snímku byla takováhle role." Max dostane zvláštní mechanický exoskeleton, oblek, který z něj činí protivníka tak mrštného a silného, jako jsou droidi, jimž musí čelit.

Svět, který Blomkamp stvořil, přilákal prvotřídní mezinárodní herecký tým, jehož členy byli například brazilská superstar Wagner Moura, mexický idol Diego Luna nebo Jihoafričan Sharlto Copley, kteří zdatně sekundovali Damonovi a Fosterové. Copley, který v Elysiu hraje velkého padoucha, vytvořil v Disctrictu 9 nezapomenutelnou hlavní roli agenta, který se nakazil mimozemským virem.

Nadšení i skepse

Elysium s rozpočtem 160 milionů dolarů (včetně reklamy) utržilo v severoamerických kinech za první víkend 30,4 milionu dolarů a stanulo v čele víkendového žebříčku, ale District 9, jehož výroba stála 30 milionů dolarů, vynesl za stejnou dobu o sedm milionů víc. A nemá ani tak nadšené kritiky jako Blomkampova prvotina.

Rozhovor s Mattem Damonem

"Dýchali jsme výkaly z Řeky splašků"

Záběr z filmu Elysium

Pokud jde o divácké názory, leccos napoví ohlasy ze Slovenska, kde se Elysium promítá už od 8. srpna.

Ocitujme alespoň dva: Elysium "po vzoru D9 přesvědčivě buduje špinavou sci-fi ve slumech futuristického LA, industriální puch se valí z plátna a kyberpunkové motivy, zabalené v očekávaném B-čkovém příběhu, inteligenci diváka neurážejí. Ovšem s přesunem děje majoritně na Elysium se domeček začíná hroutit," píše Adrian a dává tři hvězdičky.

Naopak pět jich snímku udělil pisatel nazývající se T2: "Za ten rozpočet máte pocit, že se díváte na jednou tak drahý film, než byla investice, příběh civilně podaný, strhující, vizuálně ohromující, trikově dokonalý, herecky bez chyby, k tomu záporák (Sharlto Copley) k pohledání." Ke kterému názoru se přikloní čeští diváci, uvidíme od 29. srpna.

Do třetice

Neill Blomkamp zatím chystá další sci-fi thriller, nazvaný Chappie. Scénář k němu napsal s Terri Tatchellovou, s níž spolupracoval na Districtu 9, a našel místo i pro svého stálého herce Sharlta Copleyho. Copley ovšem pouze namluví robota s umělou inteligencí, jehož ukradnou místní gangsteři, kteří ho chtějí zneužít pro své nekalé účely. Zloděje patřící k jihoafrickému "kontrakulturnímu" hnutí si zahraje rapo-raveové hudební duo Die Antwoord (Ninja a Yolandi Visserová).

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Dělej víno, co sama chceš pít, radí Postránecký ve filmu 3Bobule

Posmrtně zazní hlas Václava Postráneckého v komedii 3Bobule, která přijde do kin 12. března 2020. V ukázce předává...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Najdete na iDNES.cz