RECENZE: Elysium přináší orgie pro fanoušky akční sci-fi

  14:22aktualizováno  14:22
Režisér Districtu 9 Neill Blomkamp se vrací s filmem, který podle scénáře působí jako pořádná slátanina. Příznivci žánru však při něm prožívají stejné nadšení jako u klasických sci-fi spektáklů z osmdesátých let.

Matt Damon vytáhl do boje proti bohaté elitě, která žije na luxusní vesmírné stanici. | foto: ElysiumiDNES.cz

Na pozadí schematického sporu bohatých a chudých z roku 2159 svět budoucnosti ožívá v promyšlených a uvěřitelných kulisách, které ve filmovém kontextu působí přes všechny triky "reálně", a ne jako z odosobněných náčrtů designérského studia. I takový je film Elysium, který má ve čtvrtek premiéru v tuzemských kinech.

Vizuálně se jihoafrický režisér Neill Blomkamp vrací k domovské syrovosti svého Districtu 9. Země budoucnosti je sice plná technologií, ale zašlých a omlácených časem, až působí "normálně".

Fotogalerie

Centrum Los Angeles vypadá jako děsivá skládka na mexickém předměstí, na které se nutně ušpinil každý, kdo tu musí žít. Hlavní postavy nevyjímaje.

Zachraňuje chudé, nemá co ztratit

Hrdinou proti své vůli se tu stává Max ztvárněný dohola vylepaným a potetovaným Mattem Damonem, jenž sice zrovna seká dobrotu, ale za sebou nemá zrovna správňáckou minulost. Do akce proti bohaté elitě, která se odstěhovala ze zničené Země na vesmírnou stanici Elysium, kde má vše včetně přístrojů na vyléčení veškerých chorob, se nechá přemluvit, až když mu nezbude nic jiného.

Nejdřív mu kvůli vtipu zlomí robotí policisté ruku a pak dostane v práci plnou dávku ozáření a zbývá mu pět dní života, takže nemá na výběr a většinu filmu jedná vlastně zcela sobecky.

Rozhovor s Mattem Damonem

"Dýchali jsme výkaly z Řeky splašků"

Záběr z filmu Elysium

Během šílené cesty k záchraně, která je plná zvratů i těžko uvěřitelných náhod, chvíli působí jako Johnny Mnemonic, který si pumpuje informace kabelem přímo do hlavy, chvíli jako když kluše na jedné trati s Quaidem z Verhoevenova Total Recallu.

V detailech i celku je patrné, na jakých filmech Blomkamp, který si ke snímku napsal i scénář, vyrostl. V prolínání robotického s organickým, sociální kritice mocných, která se dá přeložit na současnost (bohatý Západ staví hranice a bariéry třetímu světu), znovu ožívá někdejší neodolatelně naivní kyberpunková estetika. Ovšem logicky adaptovaná pro jedenadvacáté století.

Souvisí s tím i přemíra akce, kterou Blomkamp na úkor hlubšího prokreslení postav táhne film neúprosně kupředu až k poněkud splácanému a naivně budovatelskému finále. Naštěstí ani ta není ubita technologickým opojením z filmařských možností. Vizuálně dechberoucím akčním scénám nechybí lehkost a vtip, o nějž se svým až komiksovým charakterem stará především hlavní "padouch" Kruger, kterého neodolatelně ztvárnil jihoafrický herec Sharlto Copley.

Elysium

USA, 2013, 109 min

Režie: Neill Blomkamp

Hrají: Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner, Alice Braga, Diego Luna, Michael Shanks a další

Hodnocení­: 80 %

Jeho přízvuk a podivná angličtina, podobně jako v Districtu 9 nebo videoklipech dvojice Die Antwoord, zasekávají lépe než ostré čepele, které Kruger hází po hlavních hrdinech při honičce po vesmírné stanici. Velitelka obrany Elysia v podání Jodie Fosterové, která bez emocí masakruje smradlavé pozemšťany po desítkách a ráda by nastolila diktaturu, je proti němu jen obyčejná schematická mrcha.

A tak přestože scénář opravdu není z nejsilnějších, podařilo se díky detailům a znalosti terénu a pravidel Blomkampovi teprve druhým celovečerním filmem opět vytvořit poctivou a až fanouškovsky zanícenou "žánrovku".

Děj i střih v ní pospíchá v tempu neklidném stejně jako nervózní kamera dalšího z týmu Districtu 9, Trenta Opalocha. Díky tomu se dá s klidem přežít i těch posledních pár minut, kdy Elysium opravdu dost skřípe a z plátna začne kapat sentiment.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

VIDEO: Film Králíček Jojo ukazuje Hitlerovi vztyčený prostředníček

Režisér Taika Waititi je svéráz. Natočil „dokumentární“ upírskou parodii Co děláme v temnotách nebo jednu z...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

Najdete na iDNES.cz