Přípravy festivalového paláce v Cannes

Přípravy festivalového paláce v Cannes | foto: Reuters

Na festivalovou půdu Cannes vkročí za Česko Rudé boty. A kdo dál?

  • 1
Začne muzikálovou romancí, skončí špionskou komedií. Co zažije letošní festival v Cannes mezitím? Ženskou přesilovku v porotě, covidová omezení v sálech a české studentské zjevení jménem Rudé boty v soutěži.

Loni se mezinárodní filmový festival v Cannes kvůli pandemii zrušil. Letos ze stejného důvodu posunul svůj obvyklý květnový termín až na počátek července, tedy na datum obsazené jindy karlovarským festivalem, který se však tentokrát, opět kvůli koronaviru, odehraje až koncem srpna.

A třebaže pořadatelé Cannes slibují ročník co možná „normální“, tedy blízký podobě hvězdného rojení z časů před nástupem covidu-19, jistá omezení musí dodržet. Což společně s omezeným cestováním i očkováním v řadě zemí znamená mimo jiné, že návštěvnický rekord z roku 2019, kdy na festival dorazilo přes 12 tisíc hostů, zůstane nejspíše nepokořen.

Nicméně Francouzi si už do statistik jeden rekord zanesli. Podle očekávání souvisí s vlnou korektnosti: poprvé v historii Cannes totiž budou mít v porotě, kterou povede afroamerický režisér Spike Lee, většinu ženy. Jmenovitě herečky Maggie Gyllenhaalová, Mélanie Laurentová a Mati Diopová, režisérka Jessica Hausnerová a zpěvačka Mylene Farmerová.

Jinou změnu oděl canneský festival do pláštíku boje proti změnám klimatu. Taková svatá válka něco stojí, takže zpoplatnil i vstupenky na projekce pro tisk, ačkoli novináři tradičně platí už za akreditaci.

Konečně za jistý posun lze považovat mírné žánrové odlehčení startu i závěru festivalu. Při zahájení 6. července se promítne romantický muzikál Annette, který dva dny nato vejde do českých kin, příběh lásky operní pěvkyně v podání Marion Cotillardové a komika čili Adama Drivera, jejichž osud převrátí naruby narození výjimečné dcerky. 

Dílo režiséra Leose Caraxe a hudební skupiny Sparks zastupuje tvorbu hostitelské země stejně jako komedie Agent 117: Z Afriky s láskou, třetí díl série parodující bondovky, v němž si roli sebestředného tajného agenta zopakoval Jean Dujardin. 

Superšpionovo premiérové dobrodružství uvede festival 17. července; den předtím bude mít Cannes jiného hrdinu, neboť italský režisér Marco Bellocchio získá cenu za celoživotní dílo. Stejná pocta čeká herečku Jodie Fosterovou.

V duchu tradice, tedy téměř bez šancí, se odehraje česká účast v canneských soutěžích. Čestnou výjimku – a současně velkou naději – zosobňuje animovaný film posluchačky FAMU Anny Podskalské Rudé boty, vybraný do studentské sekce Cinéfondation. 

Folklorní pohádka z vesnické tancovačky, na níž rudé boty darované tajemným cizincem ovládnou jejich dosud přehlíženou majitelku, vyhrál nejen svou kategorii na Anifilmu; podle hlasování národní Rady animovaného filmu je vůbec nejlepším českým animovaným dílem roku. 

Dá se mluvit o rodinném stříbru ve dvojím smyslu slova: jednak právě animace v poslední době Česku vrací mezinárodní uznání, jednak scénář Rudých bot napsala režisérka se svým manželem Matějem Podskalským, zároveň jejich střihačem.

Do retrospektivní sekce klasiky se zařadí snímek Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, oceněný na festivalu již v roce 1963. Do Cannes se nyní vrací v digitálně restaurované podobě, v níž se na konci července objeví také v tuzemských kinech.

Naopak do budoucnosti hledí Karavan, projekt Zuzany Kirchnerové, která sekci Cinéfondation ovládla před třinácti lety se studentským filmem Bába. Nyní na festivalu představí chystaný celovečerní debut o prázdninové výpravě matky s postiženým synem, v němž vychází z vlastní zkušenosti. Hlavní roli má Anna Geislerová a díky minulé poctě režisérky má Karavan záruku, že také jeho premiéru bude hostit Cannes. 

Českou stopu pak doplní programový ředitel karlovarského festivalu Karel Och, který zasedne již podruhé v jedné z porot Cannes, tentokrát pro sekci Týden kritiky, jejíž jury vede rumunský režisér Cristian Mungiu, vítěz Zlaté palmy za film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

Mezi čtyřiadvaceti tvůrci, kteří se utkají v hlavní soutěži, jsou nositelé zvučných jmen: Sean Penn, Nanni Moretti, Jacques Audiard, Wes Anderson, Francois Ozon či Paul Verhoeven. Francouzské tituly mají v sestavě převahu, za východ Evropy se do výběru probojovaly Maďarsko či Rusko.

Azurové pobřeží se připravuje také na společenské akce, i když ještě obezřetně. Ředitel festivalu Thierry Frémaux uvedl, že se budou konat obvyklé večírky, protiepidemická opatření však zůstanou nadále v platnosti. Což pro návštěvníky města například znamená, že si promítání vychutnají spíš na pláži, pro hvězdy zas menší dávku vřelosti. „Nebudeme se zkrátka na vrcholu červeného koberce navzájem líbat,“ shrnul Frémaux.

Které slavné tváře dorazí, zůstává do poslední chvíle bez záruky. Třeba jen v Andersonově snímku hrají Bill Murray, Tilda Swintonová a Frances McDormandová, ale jestli novinku doprovodí všichni, ukážou příští dny. V každém případě splní Cannes úlohu zkušebního „předskokana“ jak pro srpnové Karlovy Vary, tak pro zářijové Benátky, které už ohlásily světovou premiéru novinky Denise Villeneuva Duna. 

Distribuční premiéra netrpělivě očekávané sci-fi se tak znovu posune, ale protože Duna už v říjnu současně s kiny vstoupí na internet díky službě HBO Max, nemusí se nedočkaví fanoušci na festivaly vyloženě hrnout.