VIDEO: Perly nedám, vzkazuje Streepová, dokonalá Železná lady

  10:21aktualizováno  10:21
Meryl Streepová ohromila svět, už když vyšly první fotografie, na nichž se představila coby britská "železná lady". Nyní je na světě ukázka ze stejnojmenného filmu The Iron Lady a před proměnou herečky v nejslavnější britskou političku tentokrát užasle smekají všichni. Je totiž dokonalá.

Minutový klip ukazuje ikonu konzervativců v situaci, kdy se ji její poradci snaží přesvědčit, aby se vzdala klobouku a perel a udělala něco se svým vysokým hlasem. Jinak prý na voliče nezapůsobí.

"Snad bych se ještě nechala přesvědčit, abych sundala klobouk, ale o perlách se vůbec nehodlám bavit," odpovídá Streepová/Thatcherová nekompromisně, aby vzápětí své našeptávače odzbrojila úsměvem rozverné školačky.

Z natáčení filmu Železná lady s Meryl Streepovou

Příběh premiérky, která Británii vedla jedenáct let, zpracovala režisérka muzikálového hitu Mamma Mia! Phyllida Lloydová. Další žena, Abi Morganová, stojí i za vznikem původního scénáře. Podle slov obou tvůrkyň je The Iron Lady snímkem "o ženě, která přišla odnikud a podařilo se jí zbourat všechny společenské stereotypy. Včetně těch, které rozdělují mužský a ženský svět."

Člověk Thatcherová

Kromě Streepové v hlavních rolích uvidíme Jima Broadbenta, Olivii Colemanovou a Richarda E. Granta. Čtyřminutový trailer, který se promítal na festivalovém trhu v Cannes, však naznačuje, že tenhle film bude především ukázkou hereckého mistrovství Meryl Streepové.

Vše se v něm točí kolem titulní postavy, přičemž její důležitost zdaleka neplyne jen z podstaty vysoké politické funkce Thatcherové. Tu můžeme sledovat jako neochvějnou vůdkyni, ale i jako ženu, jíž se bortí rodinný život a která zdaleka není tak jistá, jak působí. 

Z natáčení filmu Železná lady s Meryl Streepovou

Intimní linku obsaženou v jinak spíše politickém filmu oceňuje i sama hlavní představitelka. "Rozhodnutí ukázat neoblomnou političku z odlišného úhlu pohledu jsem brala jako vzrušující výzvu. I když samozřejmě trochu ošidnou a nebezpečnou," nechala se slyšet Streepová, kterou prý role donutila hrát si i se zdánlivě nedůležitými detaily a vydat ze sebe maximum.

Osobnosti politiků zajímají filmaře už desítky let. Například scenárista a dramatik Peter Morgan (jinak také zeť Karla Schwarzenberga) zaujal už televizním filmem The Deal, který popisuje souboj dvou nejdůležitějších mužů britské Labour Party, Tonyho Blaira a Gordona Browna. Následovala jeho oscarová Královna s Helen Mirrenovou v hlavní roli a v neposlední řadě také Duel Frost/Nixon. Biografie politiků kromě toho  zbožňuje i americký režisér Oliver Stone, jehož "prezidentské" tituly Nixon a JFK vyvolaly ve své době velký ohlas.

Někdejší premiérka Margaret Thatcherová na slavnostním zahájení nového

Margaret Thatcherová v roce 2010

Rozpočet The Iron Lady činí zhruba třináct milionů dolarů. Dokončení je naplánováno na září, ale už teď se o něm mluví jako o události, jež by mohla předčít i triumf jiného úspěšného britského filmu, oscarové Královy řeči.

Premiéry The Iron Lady se trochu paradoxně dočkají dříve Američané než Britové: v USA má termín 16. prosince 2011, zatímco do Británie se film dostane až na začátku nového roku, přesněji 6. ledna. Pro český trh je "Lady" zakoupena, datum uvedení však zatím stanoveno nebylo.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky
Premium

Zdeněk Svěrák i návrat Zelinky. Desátá řada StarDance bude plná překvapení

Desátá jubilejní řada StarDance připomene to nejlepší z historie soutěže a zároveň přinese spoustu atraktivních...

Premium

Petr Čepek: plachý démon s ryzími postoji. Herec není panáček, říkal

Tak si představte, že jedu na výlet a najednou mi z auta vypadne motor. I takovou historku měl v záloze Petr Čepek....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.

Najdete na iDNES.cz