Cannes zahájil nový Fanfán Tulipán

  11:22aktualizováno  11:22
Nová verze slavné kostýmní dobrodružně romantické komedie Fanfán Tulipán zahájila 56. mezinárodní filmový festival v Cannes. Tradiční přehlídku uvedli při ceremoniálu, který konferovala italská herečka Monica Belluciová, její španělská kolegyně Penélope Cruzová a francouzský herec Vincent Perez.

Oba hrají hlavní role ve filmu Fanfán tulipán, v němž Cruzová a Perez nahradili Ginu Lollobrigidu a Gérarda Philipa. Snímek se však promítal mimo soutěž.

Podle agentury Reuters musela Cruzová stále odrážet opakované otázky novinářů, proč jí na premiéru nedoprovázel její přítel Tom Cruise. Herečka se ale usmívala a odpovídala: "Má práci".

Hlavní soutěž o Zlatou palmu začala ve čtvrtek a vítěze oznámí 25. května při závěrečném ceremoniálu předseda poroty, francouzský režisér Patrice Chéreau.

Kromě něj byli při zahájení festivalu v hledišti i další hvězdy jako herečka Meg Ryanová či režisér Steven Soderbergh. Postupně se v Cannes čeká další dlouhá řada celebrit. 

Soutěž o Zlatou palmu začíná 15. května
Hlavní soutěž zahrnuje dvacet celovečerních filmů. Jen zhruba třetinu z nich natočili režiséři, kteří se v klání v Cannes představí poprvé, ovšem jak Gus Van Sant, tak Naomi Kawaseová, Kiyoshi Kurosawa či Francois Ozon, Vincent Gallo a Nuri Bilge Ceylan už mají za sebou křest z jiných festivalů.

To znamená, že do soutěže nebyla oproti minulým letům zařazena ani jedna prvotina. Naprostá většina tvůrců se do canneské soutěže vrací, někdy dokonce po několikáté.

Vedle Alexandra Sokurova, který si vydobyl v Cannes jako jediný tvůrce z východní Evropy už takříkajíc domovské právo a po Ruské arše letos představí novinku Otec a syn, je to zejména proslulý a pověstmi opředený Dán Lars von Trier. Jeho dlouho připravované dobové drama Dogville, v němž se vedle Nicole Kidmanové objeví i herecké legendy Lauren Bacallová a Hariette Andersonová, patří k nejvíce očekávaným dílům festivalu.

Ale i režiséři dalších soutěžních titulů Pupi Avati, Hector Babenco, Peter Greenaway, Clint Eastwood, Denys Arcand, Raoul Ruiz, Samira Makhmalbafová či Francouzi André Téchiné, Claude Miller a Bertrand Blier byli už vpředchozích letech nejméně jednou pozváni do soutěže.

Soupeřící sestava také již tradičně privileguje domácí film. Plná čtvrtina soutěžních děl pochází z Francie, zatímco  obvykle silně zastoupená americká kinematografie má tentokrát v ohni jen tři dost odlišná želízka. Největším trhákem však určitě bude mimo soutěž uváděná akční sci-fi bratří Wachowských Matrix Reloaded, jejíž česká premiéra následuje týden po canneské.

Mimo soutěž bude uvedeno i nové dílo častého hosta Cannes Michaela Hanekeho Čas vlka, natočené opět ve francouzsko-rakouské koprodukci. Ne snad že by film tvůrce Pianistky nebyl uznán jako způsobilý pro soutěž, ale proto, že jednu z hlavních rolí v něm vytvořil Patrice Chéreau, předsedající mezinárodní porotě.

Kromě poroty posuzující soutěž, v níž zasednou mimo jiné její někdejší vítěz Steven Soderbergh a nedávno oceněný bosenský tvůrce Danis Tanovič, se další oficiální porota pod vedením Emira Kusturici bude věnovat kategorii krátkých filmů a tvorbě filmových škol pod hlavičkou Cinéfondation.

Právě v této sekci najdeme vzácnou stopu po české přítomnosti: je jí devítiminutový film Davida Súkupa z FAMU nazvaný Mechanika. Porotě Caméra d Or, posuzující první filmy všech sekcí, tedy z oficiální nesoutěžní sekce Certain Regard i souběžných Quinzaine des Réalisateurs a Mezinárodní týden kritiky, předsedá režisér Wim Wenders.

Cenu za celoživotní dílo převezme v předvečer vyhlášení cen Jeanne Moreauová, na jejíž počest bude uveden střihový krátký film a předloňský snímek Josée Dayanové Taková láska, v němž slavná hvězda francouzského filmu ztělesnila spisovatelku Margueritte Durasovou. Velikou událostí bude i pocta Federiku Fellinimu, od jehož úmrtí uplyne na podzim deset let. V několika kinech poběží úplná retrospektiva díla velkého italského tvůrce a řada dokumentů, vytvořených z dobových reportáží a rozhovorů.

Uvedením vítězného filmu Cannes roku 1987 Pod sluncem Satanovým připomene festival francouzského tvůrce Maurice Pialata a jeho producenta Daniela Toscana du Plantier, kteří počátkem letošního roku nečekaně zemřeli. A konečně velkou výstavu věnovanou Jeanu Cocteauovi (1889-1963) připravil festival ve spolupráci s Centre Georges Pompidou na památku umělce, který stál u zrodu festivalu v Cannes a byl třikrát předsedou jeho porot.

Andie MacDowellová a modelka Noemie Lenoirová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

V Cannes byl zahájen 56. ročník mezinárodního filmového festivalu. Tradiční přehlídku konferovala italská herečka Monica Belluciová.(14. května 2003)

Penélope Cruzová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Gina Lollobrigida pózuje na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Meg Ryanová a režisér Patric Chereau

Penélope Cruzová a Vincent Perez na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Monica Bellucciová a francouzský režisér Patrice Chereau na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Monica Belluciová, Patrice Chereau a Meg Ryanová

Monacký Princ Albert, herečka Linda Lacoste a neznámá kráska na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz