Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Berlínský festival Prix Europa ukázal kulturní rozmanitost

  12:31
Podpořit intenzívní výměnu evropské televizní a rozhlasové tvorby a budovat novou identitu evropského kontinentu je cílem soutěže audiovizuálních pořadů Prix Europa, která o víkendu skončila v Berlíně. O ocenění nejlepšího evropského rozhlasového a televizního pořadu letos ve 14 kategoriích usiloval rekordní počet 636 programů ze 37 evropských zemí. Prix Europa se uděluje od roku 1987 v Berlíně a Postupimi.

Letošní ročník tohoto festivalu rozhlasových a televizních pořadů byl dokladem toho, že Evropa se nerozšiřuje jen v oblasti politické a ekonomické, ale i kulturní. Každoročně se zejména zvyšuje počet pořadů i účastníků ze zemí východní a jihovýchodní Evropy. Částečně je tomu tak i díky loňské iniciativě redaktorky Dánského rozhlasu, která přišla s návrhem vyhlásit sbírku na podporu tvorby právě těchto zemí.

Péter Leonhard Braun, muž který stál u zrodu festivalu a je stále jeho vůdčí osobností, k tomu pro řekl: "Doba monokulturní společnosti je pryč. Musíme se učit žít společně. Musíme pochopit, že obrovská rozmanitost v Evropě je jejím skutečným bohatstvím, ne něco negativního." Tato rozličnost se projevuje i v rozdílné mentalitě východu a západu Evropy. To bylo například zřetelné v kategorii dokumentárních televizních filmů, kde porota složená z tvůrců programů a novinářů, se v hodnocení jakoby rozdělila na dvě části.

Ta východoevropská, nebo spíše slovanská, obhajovala filmy s uměleckým až metaforickým viděním problému, zatímco ta západoevropská, nebo spíše skandinávská část byla zastáncem nového směru v kinematografii, tzv. filmu - pravdy, který popisuje realitu zcela otevřeně, bez jakéhokoliv přikrašlování. Témata představená ve všech televizních a rozhlasových kategoriích jsou si podobná. Jsou to především konflikty v bývalé Jugoslávii a v Čečensku, drogy, nesnadná integrace utečenců do nové společnosti, bezdomovci nebo život v Berlíně, kdy byl ještě rozdělený.

Zdá se, že množství problémů nenechává místo pro umělecká témata a obyčejný život spokojených lidí. Nejvyšší ocenění v televizní kategorii "fikce" získal letos filmový portrét Berlína "Noční bytosti" Andrease Dresena z produkce televize ORB a za nejlepší evropskou rozhlasovou hru označila porota pořad stanice Südwestrundfunk "Daily Soap". Hned dvojí ocenění si z letošní soutěže odváží televizní film polské režisérky Izabely Cywinské "Zázrak svátku purim", který kromě Divácké ceny Willyho Brandta získal také cenu za nejlepší nízkorozpočtový film dotovanou Evropským parlamentem.

Cenu Prix Europa za lidská práva obdržel švédský dokumentární film "Muharemova cesta" režisérky Anity Jekanderové. Ta v něm zprostředkovává pocity bosenského válečného uprchlíka a někdejšího vězně v táboře, který se po osmi letech v exilu vrací do své vlasti. Tuto cenu dotovala Rada Evropy u příležitosti 50. výročí vzniku Evropské úmluvy o lidských právech. Česká republika letos žádnou cenu nezískala. Ale loňský vítěz kategorie televizních filmů Návrat idiota Saši Gedeona se stále ještě v Německu hraje.

Do zapomnění neupadl ani dokumentární film Nespatřené Miroslava Janka, který v roce 1997 získal zvláštní ocenění poroty. Jak ČTK řekla finská producentka, tento film, který s velkým porozuměním a jemným humorem zachycuje radost nevidomých dětí z fotografování, byl s velkým úspěchem uveden finskou televizí YLE. Na nedávném televizním veletrhu v Cannes ho jeden z kanadských účastníků dokonce nazval nejlepším filmem, který kdy viděl.

Účastníci dílen nebo workshopů, které se v rámci festivalu konají, poukázali na možnosti spolupráce tvůrců televizních a rozhlasových programů, a nově i internetu. A právě internet bude novu kategorií ročníku Prix Europa 2001. Na slavnostním udílení cen všichni účastníci festivalu velkým potleskem podpořili koordinátorku televizního filmu, která přijela z Jugoslávie, a přání zástupce Rady Evropy, aby se Jugoslávie stala skutečně zemí s pluralitní demokracií. Spontánní potlesk na závěrečné ceremonii patřil i přesvědčení jednoho z řečníků, že jakkoliv se svět globalizuje, kulturu globalizovat nelze.

Soutěž se koná pod patronací Evropského svazu pro vysílání (European Broadcasting Union - EBU) za podpory Rady Evropy, Evropské komise, Evropského parlamentu, Evropské kulturní nadace, Rádia svobodný Berlín, města Berlín, spolkových zemí Braniborsko a Berlín a dalších organizací.

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

RECENZE: Uvolněný, bezprostřední večírek. Anna K. pokřtila album Údolí včel

26. dubna 2024  19:50

Premium Zpěvačka Anna K. pokřtila v pražském Foru Karlín aktuální album Údolí včel – za titulní skladbu...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...