Nominace na ceny Český lev - zpívající herec Jiří Langmajer a moderátor večera Jan Budař (vlevo), 10.2.2007

Nominace na ceny Český lev - zpívající herec Jiří Langmajer a moderátor večera Jan Budař (vlevo), 10.2.2007 | foto: Aleš Kartal

Anglický král získal 11 nominací na Lvy

  • 43
Favoritem Českých lvů se stal snímek Obsluhoval jsem anglického krále. Získal jedenáct nominací. O titul nejlepší film se dále ucházejí Kráska v nesnázích a Grandhotel.

Film režiséra Jiřího Menzela v počtu nominací suverénně vede. Kráska v nesnázích Jana Hřebejka má jen osm "zářezů", ještě o jeden méně nasbíral Grandhotel Davida Ondříčka.

Všechny tři filmy se spolu utkají v pěti kategoriích včetně těch nejdůležitějších, což je vedle nejlepšího filmu i nejlepší režie a kamera. Přímý souboj hlavních uchazečů o křišťálové sošky zažijí i dvě herecké kategorie.

Anna Geislerová, Klára Issová a Julia Jentschová soutěží o nejlepší hlavní ženský výkon, Josef Abrhám, Martin Huba a Jaroslav Plesl byli nominováni za mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

foto Zvolte nejoblíbenější herecké tváře
velká anketa k cenám Český lev

V souboji o nejlepší scénář vytlačilo Grandhotel drama Pravidla lži. Jeho autor Robert Sedláček tak svede souboj s Jiřím Menzelem a Petrem Jarchovským.

Pravidla lži mají ještě jedno želízko v ohni - Jiřího Langmajera. Své síly změří v kategorii hlavní mužský herecký výkon s Oldřichem Kaiserem (Obsluhoval jsem anglického krále) a Jiřím Schmitzerem (Kráska v nesnázích).

Soška za vedlejší ženský herecký výkon připadne buď Janě Brejchové (Kráska v nesnázích), Evě Holubové (Účastníci zájezdu) nebo Janě Krausové (Hezké chvilky bez záruky).

foto KDO SE PODĚLÍ O LVY?
přehled všech nominací ZDE

V kategorii střih má dvojnásobnou šanci získat Českého lva jiří Brožek za práci na filmech Hezké chvilky bez záruky a Obsluhoval jsem anglického krále. Soupeřem mu bude střihač Ro(c)ku Podvraťáků Pavel Hrdlička.

Cenu za nejlepší zvuk členové České filmové akademici přisoudí buď Pavlu Rejholcovi a Jakubu Čechovi za práci na filmu Grandhotel, Jiřímu Klenkovi za komedii Jak se krotí krokodýli, nebo Tomáši Bělohradskému, který se podílel na krimikomedii Prachy dělaj člověka.

Nejlepší filmovou hudbu složili Jan P. Muchow (Grandhotel), Aleš Březina (Obsluhoval jsem anglického krále) či Vladimír Merta (Fimfárum 2).

V kategorii výtvarný počin si Anglický král připsal hned dvě nominace - jednu pro architekta Milana Býčka a druhou pro výtvarníka Milana Čorbu. Třetím uchazečem pak je čtveřice výtvarníků loutkového Fimfára 2 Jan Balej, Pavel Koutský, Petr Poš a Martin Velíšek.

Budař, Krajčo a Gagarin
Nominace byly zveřejněny na slavnostním ceremoniálu v pražské Lucerně. Za průvodce večerem organizátoři zvolili herce Jana Budaře.

"Celé to moderování jsem vzal proto, abych tu mohl zazpívat několik svých písní," pobavil hned zkraje Budař publikum.

Pak zazpíval společně s Richardem Krajčem píseň z filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště Amigo Amigo a rozloučil se melodií známou z televizní reklamy Ať žije Český lev.

Kromě něj se ještě na pódiu s "komickými vsuvkami" objevilo několik jeho přátel, včetně Jiřího Langmajera, který zazpíval slavnou píseň Dobrý den, majore Gagarine. 

Hrdý Langmajer a Oblomov v sukních
Během večera zazněla i jména prvních vítězů. Nejlepším zahraničním filmem se stal Almodovárův Volver. Cenou za nejlepší plakát se pyšní Obsluhoval jsem anglického krále.

Cenu filmových kritiků si vysloužily Pravidla lži. Trofej z rukou kritičky Mirky Spáčilové převzal herec Jiří Langmajer.

"Lidi na to sice nepřišli, ale kamarádům a kritikům se to líbilo. Jsem pyšný na to, že jsem v tom hrál," vzkázal režiséru Sedláčkovi, který snímek právě prezentuje v zahraničí.

Čtenáři časopisu Premiere ocenili tvůrce komedie Účastníci zájezdu. Cenu si převzal režisér Jiří Vejdělek. "Doufám, že všichni co nám poslali hlas, přijdou i na náš nový film ROMing a třeba nám za rok opět hlas pošlou," poděkoval Vejdělek.

Cena Sazky za nejlepší nerealizované scénáře pak odtajnila, kdo skončil na druhém a třetím místě. Výsledky vyhlásil generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Bronzová pozice patří Marku Epsteinovi za text nazvaný Signál. "Příběh je o malé lidské hamižnosti, kterou jsem na sobě dlouho pozoroval a pak jsem to přepsal na papír," říká Epstein, který jednu z cen Sazky vyhrál již potřetí.

Stříbro náleží Ivě Hlaváčkové, která svou práci nazvala Horší už to nebude... "Je to text o Sáře Taussigové, která žije jako Oblomov v sukni," popisuje své dílo Hlaváčková.

Slavnostní předání cen Český lev proběhne v sobotu 3. března od 20 hodin opět v Lucerně. Česká televize ceremoniál uvede v přímém přenosu na programu ČT1.