PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

  22:59aktualizováno  22:59
Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza Kostková a Marek Eben, i nově, protože vedle charity a změny hlasování v semifinále se přidá večer k výročí vzniku státu. Ovšem první díl si překvapení zakázal.

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům | foto: ČT

Navenek se zdá sestava pestrá. Souboj svedl herečky Pavlu Tomicovou, Danielu Šinkorovou a Veroniku Arichtevu, zpěvačku Moniku Bagárovou a moderátorku Danielu Písařovicovou, z mužů bojují olympionik David Svoboda, zpěvák Adam Mišík, moderátor Dalibor Gondík, herec Jiří Dvořák a komik Richard Genzer, jenž nahradil zraněného Václava Koptu.

Sázkaři prorokují výhru Dvořákovi, diváci zase milují outsidery, ovšem zahajovací ča-ča ani waltz nejsou zrovna tance, ze kterých se dá vyčíst, kdo bude nejzábavnějším rebelem. A právě buřiče už přešlechtěný formát, v němž moderátorka nechce „rušit to krásné dojetí“,  potřebuje jako sůl.

Fotogalerie

Vlastně jen porota, ač v úvodním kole rozdávala hlasy nanečisto, se občas dopustila nesmlouvavějšího tónu, za což byla Kostkovou zpravidla peskována, protože „my jsme byli okouzleni“. Přitom právě a pouze odborní porotci drží StarDance nad blátivými vodami zábav typu Tvoje tvář má známý hlas, kde jury hýří nadšením, tleská vestoje a co chvíli prohlašuje, že „to tu ještě nebylo“.

Jistěže bylo, i ve StarDance už bylo všechno, a dvakrát. Zdvojené medailonky - první stylizovaný, druhý z tréninků. Zdvojené posuzování, slovní a bodové. Zdvojené zpovídání soutěžících, po tanci a poté v zákulisí. Ale hlavně slovník dávající na vědomí, že tohle je jiná, vytříbenější, ušlechtilejší, „lepší“ podívaná.

Takže se neustále zdůrazňuje noblesa, chválí elegance, připomíná prestiž, opěvuje kolektiv. Kdyby se rozdávaly medaile za fráze, bronzovou má „je to pro mě čest“, stříbrnou „beru to jako výzvu“ a zlato si jednoznačně připisuje „užívání si“ ve všech osobách: Já si to užívám, my si to užijeme, vy si to užijte.

V záplavě pozitivní uhlazenosti se člověku zasteskne třeba jen po jednom jediném osvobozujícím, spontánním jadrném slovu. A protože nic takového StarDance nepovoluje, je divák vděčný za každý uměřený Ebenův žert, za nímž stojí zjevná příprava spolehlivého profesionála.

Zkrátka uměle pěstovaná svátečnost StarDance už dospěla do bodu, kde by se měla zastavit a vrátit zpátky k podstatě, tedy ke hře. Protože vznešené „výzvy“ splývají, kdežto hráči, kteří přiznají, že si od tance slibují hlavně kila dolů a že to vůbec neberou tak smrtelně vážně, dělají pořadu nejlepší službu.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

VIDEO: Královské sestry, kry a sobi. Vrací se Ledové království

První ukázka z filmu Ledové království 2

Princezny Anna a Elsa se vydají hluboko do lesů, aby vypátraly záhadnou minulost vlastní říše. Tak mlhavě tvůrci...

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz