RECENZE: Révai je hrdina, ale Slečně Julii by bez zpěvu bylo mnohem lépe

  10:56aktualizováno  10:56
Ani soustředěný výkon Jana Révaie nezachránil nejnovější inscenaci Strindbergovy klasiky Slečna Julie. Po elektrizující první polovině totiž přijde příliš doslovná druhá část; představení nepomáhají ani pěvecké vložky.

Záběr z představení Slečna Julie | foto: KVart production

Do svatojánské noci zasadil švédský klasik August Strindberg své patrně nejslavnější dramatické dílo, Slečnu Julii. Ač se děj odehrává na pozadí magického večera, hra spadá do autorova naturalistického období. Ústředním motivem jsou lidské vztahy a hlavně snaha vymanit se z pevně daných společenských struktur.

Fotogalerie

Sluha Jean je zde pokoušen koketní slečnou Julií, mladou dcerou hraběte, kterému slouží. A protože ji sám tajně miluje, překročí oba při náhlém vzplanutí konvence, aby pak nad ránem řešili, co dělat s tak bezvýchodnou situací.

Strindbergovu klasiku si vybralo nové pražské Divadlo Na Maninách, které chce divákům nabízet komorní hry v podání známých tváří. Sluhu Jeana ztvárňuje Jan Révai, herec a tanečník známý spíše z televize a muzikálů. V dramatické úloze překvapil – svého Jeana podává dokonale rozpolceně, v první polovině je jeho sluha ctižádostivým rovným mužem, který útoky mladé šlechtičny doslova trpí. V té druhé, kdy nad ní získává navrch, se náhle mění v uzurpátora, čímž naplno vyjevuje svou plebejskou malost. Jeho postava prodělává největší oblouk, Révai je tak jasným hrdinou večera.

Slečna Julie v podání Lucie Jagerčíkové zvládá lépe svou první koketní polohu, kdy je pravou femme fatale. V druhé části, kdy se její postava sesype, se příliš brzy mění v lítostivou trosku a nemá kam gradovat. To je zásadní problém celé inscenace: první polovina překvapí až elektrizujícím erotičnem, které mezi hlavními postavami vytváří. Po přestávce se však začíná doslovným ztvárněním jejich společné noci, což Strindberg v originále pouze naznačuje. Následný střet obou postav se odehrává nad ránem za neustálého padání nábytku, vzlykání a přepjatých gest.

Slečna Julie

Divadlo Na Maninách

premiéra 31. ledna 2019

režie: Libor Vaculík

hrají: Lucia Jagerčíková, Jan Révai, Františka Stropnická

Hodnocení­: 40 %

Nastudování příliš tlačí na pilu a divadlo postrádá nadhled, který více než sto třicet let staré drama potřebuje. Látce nepomáhá ani fakt, že třetí osobu, kuchařku Kristinu, hraje velmi mladá Františka Stropnická. Její postava měla být ve Strindbergových plánech zdaleka nejstarší, což vysvětluje její duševní vyzrálost nad oběma zmatenými hrdiny.

Největším problémem však zůstávají pěvecké vsuvky z pera Václava Kopty. Zcela zbytečná čísla strhávají severské drama až k nechtěné parodii a vyvolávají v publiku smích. Zkušený režisér Libor Vaculík je sice znám především z muzikálů, toto však jistě nechtěl.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

Frankenstein jako rocková opera. V hororové klasice zní metal i techno

Z rockové opery Frankenstein

Frankenstein, román britské spisovatelky Mary Shelleyové, je považován za základní kámen žánru hororu vůbec. Notoricky...

Návod na přežití zombie apokalypsy bude přístupný od třinácti let

Plakát k představení Návod na přežití zombie apokalypsy

Inscenaci s názvem Návod na přežití zombie apokalypsy nabízí už v sobotu odpoledne českobudějovické Malé divadlo....

Dojde na mluvící opice i Gandalfa, slibuje Eddie Izzard před pražskou show

Britský komik Eddie Izzard

Úsvit dějin, velký třesk, ale třeba i mluvící opice slibuje v pražské show britský komik Eddie Izzard, o kterém se...

Najdete na iDNES.cz