Sen noci svatojánské poslal slavnosti na samé dno

  4:48aktualizováno  4:48
Letní shakespearovské slavnosti, zavedená prázdninová česko-slovenská kratochvíle, která lehkým a "oddechově" populárním způsobem těží z tvorby krále mezi dramatiky, představily po delší době čarovnou filozofující pohádku Sen noci svatojánské.

Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojánské | foto: Marek Velček, Agentura Jay

V předešlých letech to nedopadlo vždy tak zle jako tentokrát, mám na mysli náročněji pojaté plenérové inscenace (kupříkladu Zkrocení zlé ženy inscenované Milanem Schejbalem či Krále Leara s Janem Třískou v režii Martina Huby), ale i Sen noci svatojánské jako takový. Jím, a to dokonce dvojitým (jednou ho inscenoval Jan Kačer, podruhé Ján Uhrin), tradice Letních shakespearovských slavností v roce 1990 vlastně započala.

Na půl plynu
Jako pamětník, který psal o obou těchto Snech s výhradami, musím konstatovat, že ve srovnání s novinkou v režii Ľubomíra Pauloviče - se slovenskými herci a českým vladařským párem nad elfy a vílami Oberonem a Titanií - šlo o vynikající divadelní díla. Byla v nich poezie, tajemství i pozoruhodné herecké výkony.

Dnes se setkáme s lajdácky odvedenou prací "na půl plynu", s povrchně akčním režijním výkladem, nenápaditou hudební a choreografickou složkou a také značně problematickým pojetím výtvarným.

Herci se pohybují mezi jakýmisi zelenými jehlany se zabudovanými atmosférotvornými žárovičkami, tyto lesní atributy spočívají na krychlových béžových podstavcích. Partu řemeslníků v estrádních kreacích (s dominantně přehrávajícím Karolem Čálikem v roli Klubka) střídá hlučné kvarteto mladých milenců bez sebemenšího náznaku psychologických zvratů v rolích, zato hýřící upatlanou lascivitou a divokými pohybovými eskapádami (pravda, oba mladíci, Peter Kadlečík a Milan Ondrík, bodují obdivuhodným fyzickým nasazením).

Solidní rutina
Skřítek Puk v podání populární Táni Pauhofové v podstatě pouze poskakuje a ječí: o tom, že by si nadějná protagonistka zahrála, nemůže být řeč. Je pro mě záhadou, jak herci úrovně Marty Sládečkové (Hippolita) či Oldřicha Víznera (Oberon) mohou přijmout angažmá v tak podprůměrné produkci. Na jejich obranu budiž řečeno, že ve srovnání s některými kolegy na jevišti neztrácejí vkus a svoje party alespoň se solidní rutinou vymodelují.

S posledním Snem noci svatojánské jsme se nepochybně ocitli na samém dně. Tvůrci spoléhají, že hezký letní večer v pěkném prostředí (tentokrát nádvoří malostranského Lichtenštejnského paláce) hodně pomůže. Obávám se, že spoléhají i na otupený kritický úsudek publika v letních měsících.

WILLIAM SHAKESPEARE - Sen noci svatojánské
Překlad Štefan Moravčík a Martin Hilský, režie Ľubo Paulovič, Pražská premiéra 27. července 2008.
Hodnocení: 20 %

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

Najdete na iDNES.cz