Jednou mi fotr povídá. Fidlovačka zahraje Šakalí léta divočejší

  13:49aktualizováno  13:49
Padesátá léta a vlastně tak trochu i začátek devadesátých ovládnou večer pražské Divadlo Na Fidlovačce. Premiéru si zde totiž odbude divadelní adaptace slavného filmového muzikálu Šakalí léta, který Jan Hřebejk natočil v roce 1993.

Záběr z divadelního nastudování Šakalích let, které uvádí Divadlo Na Fidlovačce | foto: Divadlo Na Fidlovačce

Spolu se scenáristou Petrem Jarchovským tehdy začínající tvůrčí duo stvořilo podle předlohy Petra Šabacha dílo poukazující na zdejší nástup rock’n’rollu za komunismu konce 50. let.

Fotogalerie

Výrazné role ve snímku měli Jakub Špalek jako Eda a Martin Dejdar v roli Bejbyho. Obě postavy si teď na Fidlovačce vyzkouší Daniel Krejčík. „Hraji primárně Edu, Bejbyho si zahraji v květnu,“ hlásí. 

„Každá role je úplně jiná. Eda je více činoherní, jeho role je nositelem celého příběhu. Většina lidí považuje za hlavní postavu příběhu Bejbyho, ale jeho role je založená na muzikálových číslech, činoherního prostoru má pomálu,“ vysvětluje Krejčík. Osobně jej proto více láká role Edy. „Vůdce party se musí popasovat s příchodem Bejbyho, žárlí na něj a snaží se ho zničit. Následně se s tím vyrovnává. Eda je lepší herecké téma, Bejby zase muzikálová příležitost,“ srovnává.

Pro Krejčíka je to první muzikálová zkušenost, v obou rolích zpívá. „Eda má písničky lyričtější. Ale pak zpívá i Na kolena, největší hitovku celého muzikálu. Na Fidlovačce vědí, že jsem hlavně herec; celé představení se ostatně chápe spíše jako činohra se zpěvy než jako klasický muzikál,“ vysvětluje.

Trochu komiksově

Inscenace navíc film úplně nekopíruje. „Čerpáme především ze Šabachovy povídky. Filmu vzdáváme na několika místech hold - vycházíme z některých legendárních gagů a součástí představení jsou i projekce z filmu. Třeba při písni Jednou mi fotr povídá uvidíme ve smyčce Dejdarův tanec,“ přibližuje Krejčík. Tvůrci počítají s tím, že divák film zná. Sami se více zaměřili na dětské hrdiny a jejich život za komunismu, a naopak potlačili jistou nostalgii, kterou si snímek nese.

Šakalí léta na Fidlovačce nastudoval mladý Adam Skala se svým týmem. „Jako režisér má svůj osobitý skečový styl, vnímá divadlo trochu až komiksově. Právě to dodává našim Šakalím létům atraktivitu. Neříkám, že je to úplně marvelovka, ale jsou to prostě Šakalí léta pro dnešní generaci,“ uvažuje herec. Ale hned dodává, že na předpremiéře, kam často míří starší publikum, sklidila jejich verze taktéž velký úspěch.

Novinku Divadla Na Fidlovačce ozvláštňuje živá hudba, všechny písně zahraje kapela Green Monster. „Pankáči středního věku, kteří písničkám dodali moderní háv. Jsou divočejší,“ směje se Krejčík.

V roli Edy ho alternuje Vojtěch Vodochodský. Jako Bejbyho diváci uvidí Lukáše Adama či Marka Lamboru. Miladou bude Aneta Krejčíková, tatínkem Josef Polášek. Zajímavostí obsazení je, že v roli estébáka se představí Zdeněk Vencl, který si v původním filmu zahrál Babku.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

O titulní roli se v Bowieho muzikálu Lazarus podělí Orozovič s Rumlem

Igor Orozovič

Igor Orozovič a Ondřej Ruml se budou střídat v českém zpracování komorního muzikálu Lazarus, který je jedním z...

RECENZE: Není mezi vámi barista? Misantrop tepe do hipsterů asi až moc

David Matásek, Kateřina Winterová a Vladimír Javorský v novém nastudování...

S kultem kávy, nazdobeného jídla i mobilního telefonu, tedy světem hipsterů, se vtipně vyrovnali tvůrci nejnovějšího...

Trhni si, otče! A ze skříní začnou v Ungeltu padat kletby i kostlivci

Bára Štěpánová a Petr Stach během zkoušek Trhni si, otče!

Bláznivá komedie, kterou světoznámý dramatik Peter Quilter napsal přímo pro Divadlo Ungelt. Tak uvádí pražská scéna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz