PRVNÍ DOJMY: Zbojník homosexuál? I to je nový Robin Hood

  12:30aktualizováno  12:30
Robin Hood v Kalichu byl dlouho připravovaný, dlouho očekávaný a navíc nejdražší muzikál v historii divadla. Čekání se vyplatilo. Takhle má muzikál vypadat, těžko v tomhle žánru u nás uvidíte něco lepšího.

Tvůrci postavili příběh podobně jako byl vymyšlený film s Kevinem Costnerem z roku 1991 a využili i postavu pohanského boha Herna, který se zase objevil v hoodovském seriálu z osmdesátých let.

Nejde však o žádné kopírování, autorka textů písní a spoluautorka libreta Gabriela Osvaldová si vyhrála s proměňujícím se vztahem Robina a Marianny, téměř geniálně rozehrála písňový dialog mezi šerifem z Nottinghamu a jeho biskupem a přidala osudové spojení šerifa a jeho čarodejnice, ďábelské našeptávačky.

Z muzikálu Robin HoodZ muzikálu Robin Hood

Z muzikálu Robin Hood

Z herců a zpěváků vyniká Kamil Střihavka v roli Nottinghama, dokáže vsadit emoci i do pološeptu a kromě dokonalého zpěvu i výborně hraje. Což se nedá říct o hvězdě v roli Robina z Loxley Václavu Noidu Bártovi. Zpívá výborně, tančí tak, že bez problémů stačí celé company a neztrácí při tom dech, umí šermovat a působivě skáče po kládách v Sherwoodu, když má však hrát, tedy prostě jen mluvit s Mariannou, chvílemi ztrácí jistotu i charisma.

Lady Mariannu hrála na středeční veřejné generálce slovenská muzikálová naděje Nela Pocisková. Zpívá tak, že mrazí - což je vlastně možná ten jediný problém celého představení: jakoby jeho hlavním cílem bylo, aby divákovi naskočila husí kůže. Stejně je na tom i Leona Machálková coby čarodejnice, tlačí na pilu a když má zaskřehotat, udělá to tak, že jí není skoro rozumět, jak skřípe.

Z muzikálu Robin Hood

Leona Machálková coby čarodějnice v muzikálu Robin Hood

Pokud jde divák do Kalichu za zábavou, rozhodně nebude zklamaný. Tvůrci místy odlehčují emotivní výstupy obyčejnou srandou, o kterou se starají dva skřeti, jeden hluchý a jeden slepý, kteří se lehce stupidně hašteří. A aby toho nebylo málo, jednoho ze zbojníků vykreslili jako zženštilého a stereotypního homosexuála. To jsou však všechno jen maličkosti.

Robin Hood šlape, hercům to tančí i zpívá výborně, odevzdávají na jevišti maximum. Hrají i kostýmy a scéna, dokonale využitá počínaje hydraulikou posílenými větvemi stromů a provazovými žebříky a konče efektní lanovou dráhou, po níž přijede Robin zachránit Mariannu do Nottinghamu. Klobouk dolů. Tenhle muzikál je zážitek.

Hodnocení: 80 %

Magazín Víkend

Sto padesát kostýmů. Tolik jich potřebují na nové představení Robina Hooda. LADY Marianna si během představení vymění hned sedmery šaty. A jeden převlek jí trvá jen dvacet vteřin. Dá se to vůbec stihnout? Více se dozvíte v reportáži Kláry Kubíčkové, která strávila zkoušku muzikálu v zákulisí společně s kostymérkou Martinou Tóthovou..


Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

Další z rubriky

RECENZE: CK Olympos. Sám Hermés přijede na Štvanici autobusem

Záběr z první části představení Plodnost! Mír! A bohatství! na pražské Štvanici

Vtipný nápad, originální zasazení, zajímavé rekvizity. Pozdně letní hraní, které pražský soubor Tygr v tísni tradičně...

Sláva a pád krále Otakara. Poprvé u nás uvedou hru, již Češi nenáviděli

Motiv z plakátu inscenace Sláva a pád krále Otakara s Martinem Pechlátem v...

U nás kdysi hodně nenáviděná a dnes zapomenutá, v Rakousku jedno ze stěžejních dramatických děl. To je kontroverzní hra...

Zemřel Jaroslav Weigel, výtvarník a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana

Herec Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel ve hře Afrika (únor 2005)

V 88 letech zemřel Jaroslav Weigel. Herec a výtvarník, který stál za většinou scénografie Divadla Járy Cimrmana. Členem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz