Petr Tyc byl v zajetí tří choreografů

  15:41aktualizováno  15:41
-

Jeden z nejvýraznějších současných českých choreografů, Petr Tyc, se v poslední době vrátil k interpretační práci. Po Čtyřech biblických tancích na hudbu Petra Ebena a Pohybech a nehybnostech, projektu vytvořeném ve spolupráci s Američankou Viktorií Marks, vystupuje nyní jako sólový tanečník ve večeru Znásobeně sám; skládá se z prací Niny Vangeli, Petra Zusky a Simone Sandroniho.
Obsahem choreografie Niny Vangeli s názvem Tři české lidové tance je to, co tvoří z jistého pohledu naše kulturní zázemí: židovství, árijství a rasismus zaměřený proti Romům. Veškeré jevištní práce této choreografky, režisérky a divadelní teoretičky, ať je to opera, činohra nebo tanec, jsou plné dynamické divadelnosti, jsou angažované, výtvarné, emotivní, burcující, citlivě reagují na společenský pohyb, změny kulturního prostředí a v době všeobecné relativizace vyhlašují poplach, nutí zastavit se a přemýšlet. Tanec první, zvaný Starodávný, vystavěný na hudbu klezmer, má v podtitulu věnování Georgesovi Sorosovi. Svatební - na hudbu Roberta Schumana a Beethovena - je o árijské krutosti, jež postřednictvím historie stále působí na české podvědomí. Ukolébavka pak vypráví příběh o malém útlém chlapci, který si ve snu navléká boxerské rukavice. Tento krátký příběh je věnován Tiboru Danihelovi, oběti xenofobie. Choreografie Vangeli nejsou v pravém slova smyslu něčím, co se tělo tanečníka učí nazpaměť. S jejich autorkou může spolupracovat jen ten, kdo s ní dokáže zapříst rozhovor a svého těla používá jako slov a svou duši instruuje jako tělo. Tyc se s tímto nelehkým úkolem vypořádal na úrovni profesionála, který dokáže hledat a procházet i neznámé cesty. V okamžicích, které jsou typické pro práci Vangeli, se nechá poslušně vést a tam, kde si je absolutně jistý svou osobní i profesní zkušeností, rozvíjí a dotváří nabízené.
Choreografie Petra Zusky, nazvaná stejně jako výchozí skladba Valentina Silvestrova - P.S., nejvíce potěší milovníky plnokrevného tance: choreografův cit pro detail a krásu mužského těla, jemuž přizpůsobuje každý pohyb, zmnohonásobila Tycova pohybová inteligence. Zuska zde ukazuje, kdy mu to jde nejlépe; když jej neruší nesourodost tanečníků, příliš velké jeviště, nedostatek času. Tyc je pro Zusku citlivým partnerem a tanečníkova interpretace přesně zapadá do záměrů choreografa.
Naprosto odlišná je choreografie Itala Simone Sandroniho, žijícího v Praze. Nenápadná posedlost - Discrete obsession měla světovou premiéru v říjnu na Festivalu progresivních osobností tanečního divadla a prezentovala i český současný tanec na belgické přehlídce Europalia. Sandroniho práce velice výrazně odkazuje na styl Lenky Flory - je ironická, od počátku vysoko nadsazená, plná odkazů a stylizovaných civilních gest.
Sandroni i Zuska jsou i vynikajícími tanečníky a tyto zkušenosti uplatňují při stavbě choreografie. Vangeli zase těží z bezbřehé invence podpořené vzděláním a schopností uplatňovat umění v souvislostech a hierarchizovat použití archetypů aktuálním způsobem. Tyc dokáže zatančit během jediného večera tři naprosto odlišné choreografie. Není jen interpretem, je osobností, jež přesahuje styl a dokáže ztvárnit paletu představ a názorů.

Petr Tyc: Znásobeně sám
Duncan Centre Praha

choreografie Nina Vangeli, Petr Zuska a Simone Sandroni
scéna Petr Nikl
kostýmy Simona Rybáková

Premiéra 18. prosince

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Osudety. Dokud to jde, naslouchejme těm, kteří mají co vyprávět

Záběry z rodinného archivu Miřenky Čechové využité v představení Osudety

Jak divák sestupuje po schodech, odpočítávají se zpětně pomyslně i roky letopočtu. V podzemí jedné z budov nového...

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz