Nejlepší léta Kodet prožil v Činoherním klubu

  10:43aktualizováno  10:43
Poslední opravdový dandy, kavárenský povaleč, salonní elegán, bonviván či rozený aristokrat. Takový byl běžný obraz Jiřího Kodeta. Ale Jiří Kodet byl především nesmírně pracovitý herec, který do divadla chodil zásadně přesně.
Kodet na mítinku s Klausem

Kodet na mítinku s Klausem - Herec Jiří Kodet a předseda ODS Václav Klaus se drží za ruce na předvolebním mítinku ODS na Staroměstském náměstí v Praze. (13. června 2002) | foto: Dan MaternaMF DNES

"Jirka byl stále označován za frajera nebo šlechtice, ale to samozřejmě bylo jen klišé. Ovšem klišé, které rád spoluvytvářel. Nebyl kavárenským povalečem, naopak velmi poctivým hercem," říká Vladimír Procházka, současný ředitel Činoherního klubu, který na této scéně dlouhá léta působil jako dramaturg. V divadle si také Kodet zahrál rozličnější role než ty, které mu po většinu jeho života dopřál socialistický filmový průmysl.

Na DAMU se kvůli emigraci nevlastního otce dostal s obtížemi a školu nakonec vystudoval bez diplomu - nezískal zápočet z ruštiny, protože se ruský jazyk ze zásady odmítal učit. Jeho první angažmá směřovalo do Pardubic a do Ostravy, odkud se skupinou režiséra Jana Kačera přešel do nově založeného Činoherního klubu.

Zpočátku hrál menší role, ale rychle se postavil po bok hvězd divadla, mezi které patřil Jiří Somr, Josef Abrhám nebo Petr Čepek. Obrovským Kodetovým triumfem na prknech Činoherního klubu byl Chlestakov v Gogolově Revizorovi. Zářil také jako Jaša ve slavné Kačerově inscenaci Višňového sadu a v titulní roli Strýčka Váni.

Velká éra Jiřího Kodeta přišla rovněž v osmdesátých letech. "Byl skvělým Rytmistrem v Horváthových Povídkách z Vídeňského lesa. Zahrál tu postavu s takovou rakouskouherskou noblesou, jak by to nikdo jiný nedokázal," vzpomíná Vladimír Procházka.

Mezi další velké figury, které vytvořil, patří také stárnoucí unavený hrabě Šabelskij z Ivanova, Šťastlivec z Ostrovského Lesa či Utěšitel z Gogolových Hráčů.
"Podle mého mínění dvě třetiny hereckého umění tvoří osobnost herce. Jiří měl obrovský lidský rozměr a také díky tomu byl tak dobrým hercem," uvažuje Procházka.

Jiří Kodet byl zároveň rozporuplnou osobností, která nejen okouzlovala, ale vzbouzela i nevoli. "Dovedl být protivný a někdy skoro zlý. Vyrovnával to jednak výkony na jevišti, jednak dokonalým vypravěčstvím. Všechny historky Činoherního klubu jsou spojeny s Jiřím Kodetem. Nejenže neobyčejné situace zažíval, ale dovedl je královsky podat. Měl ohromný smysl pro humor, obrovský vypravěčský talent, ovládal umění pointovat," vzpomíná Vladimír Procházka. Mnohdy prý Kodeta prosili, aby ustal ve vyprávění, protože doslova zmírali smíchy.

Jiří Kodet byl členem "Činoheráku" pětadvacet let a zažil jeho výšiny i propady. V devadesátých letech přijal se zadostiučiněním nabídku Národního divadla, odkud komunisté vyhodili jeho matku, herečku Jiřinu Steimarovou. "Angažmá v Národním Jiřímu lichotilo, ale myslím, že tam nebyl tak šťastný jako v Činoherním klubu," domnívá se Procházka.

V Národním divadle Jiří Kodet vytvořil sedmnáctku rolí, mezi jeho mistrovské kreace patřil například Antonio v Shakespearově hře Mnoho povyku pro nic.


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Ve svém Rozmarném létu Viola prozradí, jak je krásné býti kadeřavým

Záběr z prvních zkoušek Rozmarného léta v Divadle Viola

Symbolicky na začátek prázdnin zařadilo Divadlo Viola premiéru divadelní adaptace slavné novely Rozmarné léto. V jedné...

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz