Donutil, Matásek a další se loučili s Nesvadbou. Náměstím zněly zvony

  • 23
V pražském kostele Nejsvětějšího srdce Páně se veřejnost a kolegové rozloučili s hercem a výtvarníkem Milošem Nesvadbou. Dlouholetý člen činohry Národního divadla zemřel 22. července ve věku 95 let.

Se zesnulým Milošem Nesvadbou se přišli rozloučit kolegové z Národního divadla, kde herec dlouho působil. Mezi smutečními hosty byl vidět Miroslav Donutil, David Matásek či třeba Taťjana Medvecká.

Do kostela dorazil i ředitel první scény Jan Burian. Z dalších známých tváří dorazily třeba Jiří Hromada, Jan Cimický, Dagmar Patrasová, Simona Postlerová či Václav Upír Krejčí.

Hosté se mohli podepisovat do kondolenční knihy, kterou rodina umístila na stoleček pod fotografii hned vedle vstupu do kostela. Pod stolečkem se vršily i květiny a věnce. „Byl to člověk, v jehož duši byl celý umělecký svět - herectví i malování,“ uvedl psychiatr, prozaik, básník a překladatel Jan Cimický. „Vzpomínám ráda na 40 let prožitých v angažmá v činohře ND a ve všech jsi Ty, Milošku,“ napsala dle ČTK do kondolenční knihy bývalá tajemnice činohry ND Helena Tuháčková.

Během obřadu v kostele na humorné příběhy ze zákulisí zavzpomínal jeho herecký kolega Miroslav Donutil. „Pokud někdo tak naplnil svůj život a potěšil tolik lidí, tak se mu snad z tohoto světa odcházelo lehce,“ uvedla ve své smuteční řeči Taťjana Medvecká.

Zhruba po hodině obřadu se kostelem rozezněl potlesk. Za zvuku zvonů, které se nesly celým Náměstím Jiřího z Poděbrad, pak vynesli rakev, kterou následovala rodina a další smuteční hosté.

Ač byl Nesvadba dlouholetým členem Národního divadla, rozloučení se na jeho půdě nekonalo.

„Rodina nabídku Národního divadla na spolupráci při smutečním rozloučení nepřijala. Hold emeritnímu členovi souboru přišel na obřad v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně složit ředitel ND Jan Burian,“ uvedl mluvčí první scény Tomáš Staněk. Podle informací iDNES.cz se rodina nechtěla se zesnulým loučit ve foyer historické budovy, kde se divadlo loučilo například s Lubou Skořepovou. Pro opravy interiéru totiž divadlo nabídlo rodině možnost rozloučit se přímo na prknech první scény až v druhé polovině srpna a tak dlouho se rodině čekat nechtělo.

Poslední představení, derniéru Revizora, odehrál Nesvadba v Národním divadle 18. června 2014. Nesvadba hrál také roky jako „Pan malíř“ v televizních pořadech pro děti.

Miloš Nesvadba se narodil 17. dubna 1925. Po maturitě se přihlásil na Státní konzervatoř v Praze, studium ale přerušila německá okupace. Byl okupanty v roce 1944 nasazen do výroby a po osvobození se už do školy nevrátil. Jako třiadvacetiletý se stal členem Činohry ND, kde působil více než 60 let. 

Ve filmu se nejčastěji objevoval v 50. letech, kromě Pyšné princezny hrál třeba v titulech Zítra se bude tančit všude, Haškovy povídky ze starého mocnářství, Cirkus bude!, Hrátky s čertem, Florenc 13:30, Poslušně hlásím, Smrt v sedle, Kočár nejsvětější svátosti, Ukradená vzducholoď, Hříšní lidé města pražského, Na kometě a Podivná přátelství herce Jesenia.

Po válce stál jako renomovaný kreslíř u zrodu dětských časopisů Mateřídouška a Ohníček, ale také humoristického Dikobrazu. Nesvadba měl dva syny - staršího Michala (62), herce, mima a autora televizního pořadu Kouzelná školka, a Martina, který je podnikatelem.

Nesvadba starší se podílel i na kresbách k Michalovým knihám. Výtvarné nadání podědila i vnučka Josefína, kterou má Michal s herečkou Světlanou Nálepkovou.