Gejzíry humoru ze setkání zbytečných lidí

  15:31aktualizováno  15:31
Dejvické divadlo je dnes spolu s ostravskou scénou Petra Bezruče a Arénou asi nejsvobodnějším, nejinvenčnějším a možná i nejkreativnějším činoherním divadlem u nás. V malém prostoru v Zelené ulici v Praze inscenuje klasiku i nové texty, zve inspirativní hosty, objevuje zajímavé herecké osobnosti. Jeho nová inscenace (sic) dnes sedmatřicetileté kanadské dramatičky Melissy James Gibsonové, kterou uvádí v české premiéře, je z rodu Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství.

Komedie pro tři osoby je jako stvořena pro Ivana Trojana, Tatianu Vilhelmovou a Davida Novotného. Ztvárňují různé, a přitom si tak blízké charaktery tří mladých lidí žijících v jednom patře obyčejného činžáku.

Theo (Ivan Trojan) je neúspěšný ambiciózní hudební skladatel. Babeta (Tatiana Vilhelmová) se pokouší psát román, ale vlastně nedělá nic, telefonuje svým známým a od každého si půjčuje peníze. Frank (David Novotný) je energický, snaživý homosexuál, jemuž v životě nic nevyjde.

Jejich setkání jsou naplněna gejzíry slovního i situačního humoru, který dokážou všichni tři skvěle rozehrávat, gradovat a pointovat. Umožňuje jim to i jazykově břitký překlad Pavla Dominika a nenápadná ruka režiséra Lukáše Hlavici, jenž dává hercům dostatečně velký prostor. Ukryt v pozadí, dává inscenaci tempo a - zvláště v první půli - nápaditě pracuje s prostorem.

Před divákem se odehrávají groteskní situace provázející osudy tří "zbytečných lidí". Jde v podstatě o životní outsidery, ztracence a ztroskotance života. Divák jako by viděl sebe sama kdesi v paneláku či na vysokoškolských kolejích. Žádné velké drama se neodehrává, jen střípky obyčejných situací v neobyčejných souvislostech "obyčejného šílenství". Složený výsledek však o současném světě a pocitu člověka v něm vypovídá víc než mnohé sociologické analýzy či psychologické sondy. Právě v tom tkví kvalita konverzační komedie Melissy Gibsonové, za niž obdržela v loňském roce prestižní newyorskou

Cenu OBIE za nejlepší novou hru sezony 2001/2 na off-broadwayských scénách. Humorem navazuje na tradice Oscara Wildea, formou na nezávislé filmy z rodu Jima Jarmusche a úhlem pohledu na svět připomíná Zelenkovy Samotáře. Je přeložena do žargonu současné mládeže a podána sympatickým "cool" humorem. Téměř rapový rytmus a herecky perfektně zvládnuté ostré střihy jsou devízami, které obstojí v nejvyšší komediální konkurenci.

I když druhá polovina trochu ztrácí dech, náhle otevřený jevištní prostor je zahlcen překážejícími rekvizitami a vzniklé situace nedokážou herci tak bravurně rozehrát jako v první části, která se odehrávala v mnohem omezenějším prostoru chodby, řadí se (sic) k dosavadním komediálním vrcholům této divadelní sezony. A některé "hlášky" jistě vstoupí do slangu současné mladé generace.

D E J V I C K É   D I V A D L O   P R A H A
Melissa James Gibsonová
(sic)

*Překlad: Pavel Dominik
*Režie: Lukáš Hlavica
*Výprava: Martin Chocholoušek
*Hudba: Matěj Kroupa a Hynek Obst 
*Dramaturgie: Eva Suková
*Česká premiéra: 28. února
  (psáno z reprízy 2. března)

Dejvické divadlo je zcela zrekonstruované. Po složitých jednáních se zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo podpořit malé, ale vyhlášené divadlo dvaadvaceti miliony korun, tedy nejvyšší investicí do kultury v porevolučních dějinách městské části. (7. listopadu 2001)

Autoři:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Jan Onder si Ypsilonku zamiloval. Po Astairovi tu chystá Slečnu Nituš

Záběr ze zkoušek Utíkejte, slečno Nituš!

Jednou z tváří současné tvorby Studia Ypsilon, které právě slaví pětapadesát let, se stal tanečník a choreograf Jan...

RECENZE: Škoda, že Zach s Horváthovou neprolamují von Trierovy vlny sami

Záběr z divadelní adaptace Prolomit vlny

Roman Zach a Petra Horváthová herecky táhnou divadelní adaptaci Prolomit vlny, kterou uvádějí v pražské La Fabrice.

DIVADLA ROKU: Nejlepší byli Dejvičtí, zklamala Janžurová a tradičně opery

Záběr z představení Elegance molekuly

V tradičním žebříčku upozorňujícím na pětici nejlepších i pětici nejhorších premiér končícího roku letos obsadilo první...

Najdete na iDNES.cz