Forman začne v Národním zkoušet Suchého operu

  10:46aktualizováno  10:46
V Národním divadle v Praze začne v pondělí zkoušet oscarový filmař Miloš Forman jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka.

Jiří Suchý | foto: KORZO

Forman bude spolupracovat se svými syny Petrem jako spolurežisérem a Matějem, který navrhl scénu. Inscenaci hudebně nastuduje někdejší šéfdirigent Královské liverpoolské filharmonie Libor Pešek, premiéra bude 22. dubna. Autorem kostýmů je Jan Pištěk.

Na jevišti se objeví v roli listonoše tak jako před čtyřiceti lety Jiří Suchý, nyní v alternaci se Zbyňkem Fricem a Petrem Macháčkem. Tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová, která se bude střídat se Zuzanou Stivínovou a Terezou Hálovou. Další alternované role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl.

"Hudební příprava u klavíru už probíhá. Premiéra je až v dubnu, do té doby uvedeme ještě dva další operní projekty. Aranžovací zkoušky se proto uskuteční v pronajatých prostorách, kde už stojí část dekorací," řekl Zdeněk Harvánek pověřený řízením operního souboru.

Dobře placenou procházku uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. "Ve svém žánru je vrcholem, Suchý je jako velký básník 20. století žijícím klasikem a Národní divadlo by mělo přinášet to nejlepší z českého umění," upozornil na jaře 2004 bývalý šéf opery Jiří Nekvasil na důvody zařazení tohoto projektu.

Už tehdy šlo o dlouholetý sen dostat na jeviště české první scény dílo jednoho z největších žijících českých básníků druhé poloviny 20. století Jiřího Suchého. Ústřední píseň Jsi ta nejkrásnější krajina se prolíná dějem v různých polohách - od poeticky a lyricky vážné až k ironicky parodující a satirické.

Inscenace je známá i z televizní verze, kterou Forman pořídil v roce 1966. Na obrazovkách se objevila šestkrát, naposledy ji Česká televize uvedla v roce 2001. Hrála se v první polovině 80. let v Brně, v roce 2001 ve Zlíně a na pražské Konzervatoři.

"Ve Finsku ji uvedla tři divadla a televize. Nastudovali ji v Bruselu a v Sarajevu. V Belgii byla na premiéře dokonce královská rodina," řekl Jiří Suchý.

Teď se tedy ve "zlaté kapličce" setkají dva z aktérů někdejší úspěšné divadelní inscenace i filmové adaptace - Forman a Suchý. Vzhledem k tomu, že se nezachovaly původní party jednotlivých nástrojů orchestru z roku 1965, bylo nutné vytvořit novou instrumentaci. Ujal se toho mladý skladatel a dirigent Marko Ivanovič.

Matěj Forman spolu s Andreou Sodomkovou a Janem Pištěkem vytvořili na české první scéně v roce 2003 úspěšnou inscenaci opery Kráska a zvíře Philipa Glasse, která získala Radokovu cenu v kategorii scénografie roku.

Podle Suchého mají na Formanovo přání inscenaci Dobře placené procházky proložit sbory z představení Sekta, které kdysi v Semaforu propadlo. "A ne snad proto, že jsem k němu sám složil hudbu," řekl Suchý. Forman si prý tyto písničky tak oblíbil, že když emigroval, musel mu poslat pásek s nahrávkou.

Miloš Forman měl už v roce 2000 nastudovat v Národním divadle svou úpravy Smetanovy opery Dalibor. Nakonec k tomu nedošlo. Podle Petra Formana zřejmě společný "rodinný" projekt mohl být motivací, proč jejich otec teď na práci v Praze kývnul.

I přípravy Dobře placené procházky se prodlužovaly a termín premiéry měnil. Slavný režisér, který 18. února oslaví pětasedmdesátiny, totiž natáčel film Goyovy přízraky. V české premiéře ho představí koncem ledna.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz