Dejvické divadlo se změnilo ve vděčné dračí doupě

  3:49aktualizováno  3:49
Nejúspěšnější slovenský dramatik posledního desetiletí Viliam Klimáček napsal svou novou hru Dračí doupě pro Dejvické divadlo; dokonce přímo pro konkrétní dvojici protagonistů, Ivana Trojana a Davida Novotného.

Dejvické divadlo Praha - z inscenace Dračí doupě | foto: Hynek Glos

Zájem tentokrát vzbuzovala i nezvyklá rošáda na straně inscenátorů: zatímco režie se ujal dejvický dramaturg Karel Tománek, jeho obvyklý post obsadil šéfrežisér Miroslav Krobot. Žádné velké překvapení se ovšem nekonalo, inscenace pokračuje v typicky dejvickém stylu, kombinujícím neokázalou režii s filmově komorním herectvím.

A vzhledem k tomu, že Klimáček je dramatik v nejlepším slova smyslu profesionálně zdatný, nabízí pro takovýto přístup dobré výchozí podmínky: živé postavy a dialogy, tajemnou atmosféru i odlehčující ironický humor.

Vše se točí kolem setkání dvou dávných spolužáků z medicíny - Ivan se protlouká jako dealer zubních kartáčků, David je okázale úspěšným firemním psychologem. Scházejí se poprvé po dvaceti letech, v lese, daleko od civilizace a především poblíž místa, ke kterému je váže společný zážitek, na který se oněch dvacet let marně snažili zapomenout. Vzhledem k tomu, že Dračí doupě je hra napínavá a s řadou dějových zvratů, bylo by asi nevhodné prozrazovat více.

Na pozadí podivně vykloubených událostí se však hraje především o osobních krizích, bilancování a sebeobelhávání. Méně nadšení vzbuzuje autorova snaha nezůstat u individuálních traumat, ale říci své i k módnímu tématu "jak lidi semele a změní odosobněný, neautentický svět velkého byznysu".

Návod k žití

V tomto směru se ovšem inscenace s původním textem poněkud rozchází a ku prospěchu věci klade důraz především na prolínání reality a hry. Dění díky tomu získává osudový nádech, všichni jsou současně více či méně dobrovolní hráči, ale zároveň i oběti.

K nejsilnějším momentům večera tak patří scény, v nichž celá pětice (Ivan Trojan, David Novotný, Martin Myšička, Klára Melíšková a Klára Issová) hraje "Dračí doupě" a do infantilně dobrodužného příběhu nezadržitelně prolíná nejen reálná hierarchie postav, ale i jejich utajované příběhy, vztahy a nenávisti. Právě zde ostatně padne klíčová otázka: Jak má člověk žít s tím, co se stalo?

V Dračím doupěti po delší době společně zazářila služebně nejstarší část pánského souboru Dejvického divadla (dámy tentokrát spíše přihrávaly). Ivan Trojan a David Novotný předvedli suverénní variace na své oblíbené typy, nenápadnou "postavu s tajemstvím", respektive extroverta, "s nímž se to má jinak, než to vypadá"; Martin Myšička coby "kamarádsky diktátorský" Pán jeskyně opět dokázal, že patří ke zdejším nejproměnlivějším hercům.

Inscenace sice v některých úsecích (především před přestávkou) neplynula tak samozřejmě, jak bývá v Dejvickém divadle zvykem, pozitiva však zřetelně převažují. Do vyrovnaného dejvického repertoáru přibyl další kvalitní a pravděpodobně i divácky vděčný titul.

VILIAM KLIMÁČEK - Dračí doupě
Dejvické divadlo. Překlad a režie Karel Tománek, dramaturgie Miroslav Krobot. Délka představení 120 minut.
Hodnocení: 80%

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Titán a ztroskotanec, oba spisovatelé. Když potká Hemingway Fitzgeralda

Záběr ze zkoušek inscenace Scott a Hem

Život je dobrý a stojí za to o něj bojovat, neboť toho, kdo o něj bojuje, je sice možné porazit, ne však zničit. Tuto...

RECENZE: Není mezi vámi barista? Misantrop tepe do hipsterů asi až moc

David Matásek, Kateřina Winterová a Vladimír Javorský v novém nastudování...

S kultem kávy, nazdobeného jídla i mobilního telefonu, tedy světem hipsterů, se vtipně vyrovnali tvůrci nejnovějšího...

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Advantage Consulting, s.r.o.
VSTŘIKOLISAŘ - SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz