RECENZE: Bohumila Hrabala slisovali na uctivých 407 gramů papíru

  7:44aktualizováno  7:44
Výkony herců, dobře poskládaná mozaika monologů a zajímavá scéna zapojující do hry i hlediště složily v Divadle v Dlouhé reprezentativní ochutnávku spisovatelova světa. Hru 407 gramů z Bohumila Hrabala zrežíroval Jan Borna spolu s Miroslavem Hanušem.

Ze hry 407 gramů z Bohumila Hrabala | foto: Divadlo v Dlouhé

Ještě v rámci velkého loňského hrabalovského výročí stihlo pražské Divadlo v Dlouhé připravit hru nazvanou 407 gramů z Bohumila Hrabala.

Režisér Jan Borna a autor scénáře Miroslav Hanuš využili přednostně povídku Baron Prášil, kterou však doplnili o motivy z dalších (Podvodníci či Smrt pana Baltisberga) i motivy ze spisovatelovy korespondence. Střípek z prostředí sběrny papíru pojali podobně obrazně jako režisér Juraj Herz svůj krátký film z roku 1965 Sběrné surovosti.

Fotogalerie

Celá scéna se stala interiérem sběrny přeplněné poházenými novinami, dopisy i zmuchlaným papírem. Okolo uprostřed stojící váhy vibruje život a hlavně nezastavitelné věty stylově výřečných hrabalovských postav.

Herci se do svých rolí vžívají důsledně, vedle zásadních rolí vedoucího sběrny Miroslava Táborského („Hergot, je-li pánbů na světě, musí mít nervy jak provazy!“) a Haňti v podání Miroslava Hanuše zaujmou hlavně dvě sóla – Jaroslava Pokorná jako Tanečnice a křehká tramvajačka Hedvička Veroniky Lazorčákové (jejíž nohy by zasloužily zvěčnění „volejem a do zlatýho rámu“). I když nejsou všechny výkony úplně vyrovnané, dokáže patnáctka herců hezky souznít a vytváří mozaiku ne nepodobnou té z Herzova filmu.

Za povšimnutí však hlavně stojí, jak dokázali tvůrci nedějovou „hrabalovinu“ dobře natáhnout na více než dvě hodiny, aniž by ji zbytečně nastavovali vsuvkami či zvolňovali rytmus. Neoficiální podtitul „Oslava vyprávění“ je zde zcela namístě.

Řezání hlavy anděla

Výše zmíněné neplatí jen pro jednu část, slabší moment si 407 gramů z Bohumila Hrabala vybírá těsně po přestávce, slovní přetahovaná vysloužilé dvojice nad hrobem z již zmíněné povídky Podvodníci působí zbytečně rušivě a vůbec by zde být nemusela.

407 gramů z Bohumila Hrabala

Divadlo v Dlouhé

premiéra 29. listopadu 2014

režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš

hrají: Miroslav Hanuš, Miroslav Táborský, Jaroslava Pokorná, Lenka Veliká, Martin Matejka, Michaela Doležalová, Veronika Lazorčáková, Martin Veliký, Pavel Tesař, Marie Turková, Čeněk Koliáš, Miloš Kopečný, Vlastimil Zavřel, Filip Cíl, Milan Potoček

Hodnocení­: 75 %

Hra dále zaujme nezvykle řešenou scénou, která z diváků dělá víc než jen pozorovatele. Rampa vedená z jeviště totiž půlí hlediště tak, že po ní může Haňťa přejíždět se slisovanými balíky až za zadní řady, kam se děj čas od času přelévá.

Mozaika vrcholí nezapomenutelnou scénou řezání hlavy anděla. A když přičteme vydařený poetický konec, lze kus označit za důstojnou oslavu jednoho dílka, ochutnávku specifického stylu našeho klasika a vůbec pozvánku do jeho světa, která má šanci zaujmout současné gymnaziální ročníky.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Vilhelmová se Medou protančila vervou, s jakou ona žila

Záběr z představení Meda

To výmluvné gesto viděli jen diváci v bočních řadách. Vteřinku po konci představení se Tatiana Vilhelmová (Dyková)...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz