Thonet: Židle jako symbol doby

  11:22aktualizováno  11:22
Olomouc - Řemeslo povýšené na umění, to je nejnovější expozice Muzea umění v Olomouci, kde začala výstava Thonet: Porýní - Vídeň - Morava. Představuje historii proslulého ohýbaného nábytku. "Chceme ukázat hlavně design. A to jak design anonymní, tak autorský, na kterém se podíleli nejslavnější architekti a výtvarníci vídeňské i české secese, jako třeba Josef Hoffmann, Adolf Loos, Jan Kotěra či Gustav Siegl," řekla Anežka Šimková, kurátorka Muzea umění.

Výstavě vévodí fotografie Pabla Picassa v thonetovském křesle. "To je základní myšlenka naší výstavy: spojení umění se životem. Domnívám se, že dvacáté století postavilo vysokou hráz mezi tzv. vysoké a užité umění. Podle mě je ale potřeba představovat umění ve všech jeho formách, což je cíl sbírkotvorné činnosti našeho muzea, která zahrnuje kromě klasických sbírek, jako je malba, od roku 1995 i fond užitého umění. Ten je soustředěn na sedací nábytek. Myslíme si totiž, že židle nejlépe vyjadřuje vztah k proměnám sociálního prostředí i estetiky. Mnohé židle jsou uměleckými artefakty," dodává Anežka Šimková.

THONET JE, KDYŽ...
Na počátku proslulých thonetek byl mladý truhlář Michael Thonet, který v roce 1830 podnikl první pokusy s ohýbáním dřeva. O deset let později se pokusil v Prusku nechat si patentovat své ohýbání dřeva. Bezúspěšně.

Štěstí měl o rok později, kdy jeho práce na výstavě v Koblenzi zaujaly knížete Metternicha, který nadějného řemeslníka pozval do Vídně. Už v roce 1842 dostal Michael Thonet od c. k. dvorní komory první privilegium na výrobu ohýbaného nábytku. Rodí se fenomén Thonet.

KRADENÝ NÁBYTEK
Olomoucká výstava má dvě části. V "kabinetu" je k vidění šíře produkce thonetovské výroby a představen je nábytek reprezentující různá profesní prostředí, a tak je možné pomyslně usednout do thonetovské oficíny, nechat se ošetřit v thonetovském špitále, či si ve fantazii poslechnout symfonii v hudebním sále.

Navíc má tato část výstavy i jednu pikanterii: "Sběratel Jiří Uhlíř, s nímž jsme výstavu připravili, nám nabídl i takzvaný kradený nábytek," říká Šimková. Před sto lety to totiž fungovalo stejně jako dnes; nenechaví dělníci z fabriky sem tam pod kabátem něco odnesli. Doma pak různé díly zkompletovali a vznikly atypické židle, stoličky. Tudíž "kradený" nábytek.

NEVIDITELNÝ NÁBYTEK
Opět jde o termín sběratele Uhlíře, který tak označuje nábytek, jenž má většina lidí v podvědomí, jsou to nejznámější typy. Tudíž na výstavě nechybí židle "čtrnáctka", která se stala symbolem Thonetu a která spatřila světlo světa již v roce 1859. "Nechybí ani židle č. 18, která byla vyvinuta již v roce 1867 a stala se druhým nejúspěšnějším vzorem v historii firmy," doplňuje kurátorka.

THONETOVSKÉ POKLADY
Od konce 19. století se Thonetové, ale i jejich konkurenti Khonové začali obracet na přední umělce. Ti pro ně začali navrhovat různé originální typy nábytku. První vlaštovkou byla židle navržená brněnským rodákem Adolfem Loosem z roku 1898. Snad nejvíce ovlivnil výrobu Josef Hoffmann," doplňuje autorka výstavy.

Autorské poklady nabízí druhé křídlo výstavního sálu, kde prezentuje svoji vlastní sbírku Muzeum umění. Součástí instalace jsou například i značky, jimiž byl nábytek označován, nechybí nástin chronologie Thonetů či reklamní plakát s cenami výrobků.

"Chceme, aby se lidé i poučili, když na výstavu přijdou. Proto jsme vytvořili i pracovní listy pro návštěvníky, kteří si mohou formou kvizu vyzkoušet vlastní znalosti. Nechybí ani literární soutěž," doplňuje Šimková.

HOLD  MORAVĚ
"Thonetovská tradice, která dobyla celý svět, v sobě zahrnuje velký přínos Moravy. Vždyť židle vznikly z našeho přírodního bohatství, z našich bukových lesů a z práce zdejších lidí. Výstava je tak i hold Moravě,"  soudí Anežka Šimková.

Morava se podílela na vzniku tradice hned zpočátku; již v roce 1856 byla zahájena stavba první továrny v Koryčanech. Následovaly fabriky v Bystřici pod Hostýnem, Halenkově, Vsetíně. Konec Thonetů v Čechách a na Moravě byl příznačný: rok 1945 a následné znárodnění.

Na výstavě v olomouckém Muzeu umění je i unikátní thonetovská židle z osmdesátých let 19. století

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř upravuje expozici

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř (uprostřed) provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Sběratel nábytku z dílny firmy Thonet Jiří Uhlíř provádí zájemce expozicí v olomouckém Muzeu umění

Jeden z exponátů na výstavě nábytku značky Thonet v olomouckém Muzeu umění

Unikátní židle z 80. let 19. století na expozici nábytku značky Thonet v olomouckém Muzeu umění

Věšák na expozici nábytku značky Thonet v olomouckém Muzeu umění

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz