Policie bude ve střehu na trzích i na hokeji. Více hlídané je i letiště

  8:52aktualizováno  8:52
Teroristické útoky v Evropě mají dopad i na Karlovarský kraj. Rozsvěcení vánočních stromů ohlídá víc policistů. Ti zajišťují bezpečnost i na mezinárodním letišti. Zvýšená bezpečnostní opatření se dají očekávat i při pátečním hokejovém zápase v KV Areně.

Rozsvěcení vánočního stromu v Karlových Varech bude kvůli hrozbám teroristů pod zvýšeným dohledem policie. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situaci nechtějí podcenit zejména Karlovy Vary, které budou stejně jako řada dalších měst o víkendu slavnostně rozsvěcet vánoční strom a zahajovat trhy. Na advent tak dohlédne mnohem více policistů, než bývalo dosud zvykem. Bezpečnost na trzích vedení radnice stále řeší.

„Na základě informací od státní policie, že jsou Karlovy Vary mimo jakákoli bezpečností rizika, se bude rozsvícení vánočního stromu konat, jak bylo naplánováno, tedy v 18 hodin. Bude ale posílený dohled ze strany státní i městské policie,“ uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek. Praze, která tradiční rozsvěcení zrušila, se ale nediví.

Kdy se rozsvítí vánoční stromy

Karlovy Vary neděle, 18 hodin

Cheb sobota, 17.10 hodin

Sokolov neděle, 16.30 hodin

Ostrov neděle, 17 hodin

Boží Dar neděle, 17 hodin

Nejdek sobota, 17 hodin

Loket neděle, 17 hodin

neděle 17.30 hodin

Fr. Lázně neděle, 10 hodin

Kraslice pátek, 17 hodin

Jáchymov sobota, 15 hodin

„Praha je přece jen v trochu jiné pozici než Karlovy Vary. Je to evropská metropole a v momentě, kdy se útoky v metropolích, jako je Paříž a Brusel, odehrávají, tak rozumím obavě a obezřetnosti Prahy,“ řekl. Právě z toho důvodu se vedení města na hrozbu pro Karlovy Vary ptalo a dostalo ujištění, že nejsou rizikovou zónou.

V to samé věří i starosta Chebu Petr Navrátil. Jen s tím rozdílem, že město žádná bezpečnostní opatření nechystá. „Nemyslíme si, že by dnes cokoli naznačovalo, že Cheb by se měl stát cílem nějakého teroristického útoku. Jsme relativně malé město okresního významu. Tady je bezpečno,“ ujistil.

Advent bez zvýšeného dohledu chystají také v Sokolově. „Zatím jsme neuvažovali o tom, že bychom jakýmkoli způsobem zasahovali do adventních nedělí, které tady máme,“ řekl starosta Jan Picka.

Naopak zvýšená bezpečnostní opatření chystá na páteční hokejový zápas KV Arena. Jednatel Vladimír Kvasnička uvedl, že budou opatření do odvolání pokračovat při všech akcích konaných v celém komplexu arény. Zároveň požádal návštěvníky o včasný příchod a trpělivost při kontrolách u vstupu.

Zvýšený dohled si po útocích podle hejtmana Martina Havla vysloužilo i karlovarské mezinárodní letiště. Sám přitom několik hodin po teroristických útocích v Paříži zastavil výlet dvacítky studentů z karlovarského prvního českého gymnázia, obchodní akademie a vyšší odborné školy cestovního ruchu do hlavního města Francie (více čtěte zde). Krajští radní pak vydali doporučení ředitelům škol, aby dobře zvážili výlety dětí do evropských metropolí.

„Od někoho jsem dostal pochvalu, od někoho vynadáno, od někoho ošklivý mail, že si chci postavit bunkr rovnou pod krajským úřadem. Jiní zase říkali, že to bylo dobré rozhodnutí,“ uvedl hejtman.

Zrušit všechny výlety by kraj stálo čtyři miliony korun

Na řadu výletů přitom mělo školám přispět dotací z takzvané výzvy 56 ministerstvo a hejtman nyní s jeho zástupci řeší, co dělat. Hrozí totiž, že neuskutečněné zájezdy by musel ze svého platit kraj. Ministerstvo ovšem už některé podmínky změnilo. Prvním opatření bylo, že na výlet se musí přihlásit minimálně pět místo původních deseti dětí.

„Dokud se to nevyřeší, budeme v kontaktu. Pokud by byly zrušené úplně všechny výlety, pro kraj by to mohlo znamenat částku čtyř milionů korun, což by bylo zatěžující,“ řekl hejtman.

Kdyby podle něj byla zrušená hlavní část výletů, vydal by kraj 1,4 až 1,6 milionu korun. Radní přitom už minulý týden slíbili, že jestli krajem zřizované školy budou mít potíže se zaplacením storno poplatků, pomohou jim.

Jednou z mnoha škol, která se přihlásila do výzvy 56, je například Střední škola stravování a služeb Karlovy Vary. Nyní vypravila 21 žáků do Berlína a 5. prosince by jich dalších 21 mělo vyrazit do Londýna.

„Situace se mění. Lze říct, že minulý týden byla emotivnější, teď se postupně zklidňuje. Můj názor je takový, že o výjezdu žáka musí rozhodnout sám zletilý žák nebo jeho rodič. Setkáváme se s názory, že například nějaký žák nechce jet - nikdo mu nebude bránit. Na druhé straně máme i impulzy, že by byli žáci rádi, kdyby odjeli,“ popsal ředitel Jiří Neumann.

O výletu do Londýna zástupci školy zatím neudělali žádný závěr, ale znovu se závazně ptají rodičů, jestli vzhledem k situaci dítě na zájezd pustí. Podle toho také o zájezdu v pondělí rozhodnou.

Nejčtenější

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět...

V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý...

Stavbu karlovarské cyklostezky provázejí potíže s výběrem firmy

Nový úsek cyklostezky spojí Plynárenskou lávku s meandrem Ohře. Na snímku jsou...

Přípravné práce začaly na břehu řeky Ohře v Karlových Varech, kde město plánuje stavbu nového úseku cyklostezky...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz