Židé pomohou dětem chápat historii, školáci poznají jejich příběhy

  8:30aktualizováno  8:30
Tak trochu jinak se budou páťáci v mariánskolázeňské škole Jih učit dějiny regionu. O tom, co se v jejich okolí dělo před 2. světovou válkou a během ní, se budou dozvídat prostřednictvím vlastních prožitků a osudů židovských rodin z kraje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

„V rámci projektu V paměti synagogy se děti budou učit historii s důrazem na to, jak na Chebsku žili Židé před 2. světovou válkou,“ vysvětlila iniciátorka projektu a třídní učitelka páté třídy Iva Kučerová.

„Rozhodně to nebude nuda. Přečteme si například zápisky slavného spisovatele s drmoulskými předky Norberta Frýda o chebských uličnících, o tom, že židovskému kupci trvala cesta z Drmoulu do Chebu pěšky šest hodin a že kolem Velké Hleďsebe si musel dát pozor na loupeživé bandy. To se také nakonec odrazilo v českém i německém názvu obce,“ řekla Kučerová.

Děti také zjistí, jaké židovské památky v regionu jsou, podívají se na židovský hřbitov v Drmoulu. Dozvědí se, co zde mohou najít, jaké symboly hroby zdobí a co znamenají, vyzkouší si číst hebrejské náhrobky. „Také jim řeknu, proč se na židovské hřbitovy nemají nosit květiny, ale raději kamínky,” uvedla iniciátorka.

Projekt startuje v době, kdy Izraelci slaví příchod nového roku. A vzhledem k tomu, že Židé s příchodem Krista „nevynulovali“ letopočet, oslavili v pondělí nástup roku 5 777.

Z Izraele k tomuto výročí doputovalo do Mariánských Lázní 20 originálních hebrejských přáníček s anglicky psanými pozdravy. Páťákům ze Základní školy Jih je poslala Raya Trinker, jejíž otec se přesně před sto lety v Chebu narodil. Před nacisty utekl do zahraničí v roce 1938. To mu bylo 22 let. Po vzniku státu Izrael pak dlouhá léta působil jako izraelský velvyslanec a novinář.

„Projekt využijeme nejen ve vlastivědě, ale také třeba v tělesné a výtvarné výchově, češtině nebo angličtině. V pondělí jsme si přeložili, co dětem Raya Trinker napsala do přáníček z Haify. Dali jsme si k tomu typický židovský pokrm, jablečný štrúdl,“ přiblížila zahájení projektu učitelka Kučerová.

Děti se také dozvědí, že jejich malou školní tělocvičnu vystavěli v roce 1944 nacisté a že tou dobou už v regionu nebyli Židé a vlastně ani Češi.

Jak se učit dějiny? Zažít je na vlastní kůži

Budou si vyprávět o chebské synagoze, která stávala naproti chebské knihovně a pokusí se pochopit, co se tehdy stalo a proč. „Není lepší způsob, jak se učit dějiny, než ten, že je zažijete na vlastní kůži,” konstatovala Iva Kučerová, která kvůli tomu chystá pro svou třídu řadu aktivit.

„Myslím si, že na příběhu Židů z našeho regionu bychom se měli poučit, že každá vteřina života je důležitá,“ řekla a doplnila, že je zvědavá především na to, jak budou děti reagovat. „Zajímá mě hlavně jejich pohled na věci, které se tehdy děly. Na to, zda se dokážou vcítit do kůže lidí, kteří museli nosit na oděvu našitou žlutou hvězdu a den co den zažívali osobní tragédie.“

Vytvořit projekt o Židech a židovství na Chebsku a využít jej při vyučování napadlo Ivu Kučerovou poté, co se v Židovském muzeu v Praze dozvěděla, jak školním dětem předkládat informace o holokaustu tak, aby nebyly příliš stresující.

Posléze se zapojila do projektů interaktivního poznávání židovských památek a osudů židovských rodin v regionu, které zaštítilo občanské sdružení SeeMedia. Když se při své návštěvě Izraele navíc setkala s Rayou Trinker, která má kořeny v Chebu, myšlenka dozrála.

Vznikl projekt, který má dětem přiblížit pohnutou historii regionu, ale zároveň jim pomoci v tom, aby dokázaly rozvinout toleranci k odlišnostem a vstřícnost k ostatním.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Další z rubriky

Muž hrozil expřítelkyni zveřejněním erotického videa, vzal na ni i šavli

Ilustrační snímek

Chebští kriminalisté stíhají dvacetiletého muže, který vydíral svoji bývalou přítelkyni a později na ni vytáhl i nůž a...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Najdete na iDNES.cz