„Věřím, že soud rozhodne o správnosti návrhu na konání referenda,“ uvedl zmocněnec přípravného výboru Ota Řezanka.
Důvodem, proč zastupitelé s referendem nesouhlasili, bylo znění jeho otázky. Kromě toho, zda jsou lidé pro obnovení repliky, obsahuje i druhou část, která požaduje ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975. ´
Ono ukončení podle primátora Petra Kulhánka může znamenat jak dodělání prací, tak jejich skončení. „To by mohlo znamenat destrukci objektu a paralyzování přírodního léčivého zdroje,“ varoval zastupitele.
Za opravení stávající kolonády se postavil také ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka. Jako správce jej až tak moc nezajímá, jaké dílo v lázních stojí, ale zejména ochrana přírodních zdrojů. Ty by mohl nevhodný stavební zásah ohrozit.
„Za nás by se měla kolonáda opravit, mělo by se vyřešit jímání Vřídla a osondovat celé okolí,“ řekl. Podle člena přípravného výboru Alexandra Maiera ale vedení města nemůže brát na lehkou váhu více než 5 tisíc podpisů, které s kolegy ohledně nahrazení kolonády nasbírali.
„Tito lidé se nám podepsali a otázce rozuměli. Je jasné, že Vřídelní kolonáda jednou nahrazena bude, a víme, že to bude náročné. My jsme se jen rozhodli, že to celé urychlíme, protože nám nepřipadá účelné dělat generální opravu kolonády, které skončí životnost za patnáct let,“ řekl.
Své kolegy se na zastupitelstvu snažili uklidnit zástupci Hnutí O co jim jde?!. Například Jaroslav Fujdiar navrhl, aby se referendum ptalo jen na první část otázky, tedy nahrazení kolonády replikou. „Myslím, že ti, kteří podpisy sháněli, nechtěli způsobit žádnou škodu,“ hájil karlovarské patrioty.
Primátor ale poukázal na to, že otázku město upravovat nemůže. Ota Řezanka označil výklad druhé části otázky za slovíčkaření. „Právě jsem o tom diskutoval s vedoucím stavebního úřadu. Tvrdí, že ukončení je to samé jako zakázání. To ale není to samé. Ukončení může znamenat i dokončení oprav, takže jde o pravdu jen o výklad slov,“ uvedl.
Případné referendum bude první v Karlových Varech
Členové přípravného výboru si nechali kvůli otázce referenda vypracovat posudek od ministerstva vnitra. To rozhodlo, že otázka je přípustná. Příslušní zaměstnanci magistrátu o posudku už podle něj vědí. „Myslím si, že se na vyhlášení referenda mohou Karlovy Vary i dál připravovat,“ řekl Ota Řezanka.
Pokud soud rozhodne, že je návrh na vypsání referenda správný, v krajském městě k němu dojde historicky poprvé. Konat by se mělo současně s prezidentskou volbou, a to 12. a 13. ledna. Zastupitelé na něj už před časem schválili peníze. Město za něj zaplatí 900 tisíc korun.
Jestli lidé řeknou, že repliku chtějí, Karlovy Vary se budou muset jejich přání podřídit. „Zastupitelstvo města to bude zavazovat ke krokům směřujícím k nahrazení, avšak za podmínky dodržení všech právních norem a pravidel ochrany přírodních zdrojů. A tam vidím možný konflikt mezi vůlí lidí a legislativním rámcem,“ uvedl primátor.