Přišel čas slavit rok koně, Vietnamci z kraje jej uvítali v Ostrově

  9:32aktualizováno  9:32
Nadýchanou pestrobarevnou estrádou se Vietnamci z celého Karlovarského kraje rozloučili v sobotu s rokem hada a bujaře vstoupili do nového roku koně. Podle čínského kalendáře má být dynamický, rychlý a dravý.

Vietnamci přivítali rok koně. Příchod slavili v ostrovském kulturním domě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do ostrovského kulturního domu dorazily stovky natěšených lidí. K oslavám patřily tradiční tance s vějíři a bambusovými klobouky, tklivé písně nebo i akční street dance vystoupení. Pánové stvrdili významnost svátku v perfektně padnoucích oblecích, dámy ve svých nejlepších róbách. Do sálu ke stolům, na nichž voněly tradiční pochoutky, usedali v doprovodu dětí. I s těmi nejmenšími v náručí.

Fotogalerie

"Tanec se jmenuje muo non. Podle bambusového klobouku - non. Šaty máme půjčené z Prahy ze Sapy. Tančíme v naší menší komunitě v Karlových Varech a vystupujeme po celém kraji," líčila jedna z hvězd večera, studentka Gymnázia v Chodově, které všichni říkají Ája.

Připravený program za potlesku a povzbuzování plného sálu klapal. Nejdřív efektně vyletěly do vzduchu konfety, následoval sled nejrůznějších vystoupení a dokonce také tombola. Součástí občerstvení byl třeba tradiční koláč z rýže, závitky nebo masové rolky. A jedlo se - jak jinak - hůlkami. Alkohol tekl jen velmi střídmě, Vietnamci si připíjeli hlavně pivem v menších plastových kelímcích.

"V soukromí slavíme Nový rok podobně jako vy - v rodině a návštěvami. Jiné je to, že dětem nedáváme dárky jako vy o Vánocích, ale peníze v obálkách. To uvidíte za chvíli i tady," vyprávěla v zákulisí moderátorka slavnosti - temperamentní třicetiletá Hanka.

Vietnamci vedou spolkový život

Jinak šéfuje spolku mládeže a studentů, přebírá obchod po matce a tlumočí. Má radost z toho, že je v uzavřené vietnamské komunitě živo. Vzniká čím dál víc spolků - ty své mají ženy, studenti, tanečnice, přátelé hudby a umění a nově i váleční veteráni.

Vietnamce potěšilo (a několikrát to v proslovech na úvod estrády zaznělo), že je česká vláda loni uznala jako menšinu. Mají své zástupce v Radě vlády pro národnostní menšiny a mohou se podílet například na přípravě zákonů. V Česku jich dle údajů statistického úřadu oficiálně žije 57 tisíc, z toho v Karlovarském kraji přes sedm tisíc. To je z regionálního pohledu druhý nejvyšší počet po Praze.

"Pro občany v pohraničí byl loňský rok tragický. Málo zákazníků a zakázek," pronesl do mikrofonu předseda Svazu Vietnamců v ČR Hoang Dinh Thang. Poděkoval institucím, které Vietnamcům pomáhají. Zmínil finanční pomoc menšiny pro lidi postižené záplavami v Česku i Vietnamu a vyzval k boji proti drogám. Asijská menšina získala v Česku v posledních letech pověst pěstitelů marihuany a výrobců narkotik.

"Šťastný nový rok a dětem hodně zdaru ve škole," znělo další hlasité přání. Je známé, že cílevědomí vietnamští školáci tu patří k elitě. Na oslavu byli pozváni i čeští přátelé a známí.

"Ať se vám všem rok povede a zase se tu sejdeme," popřál hostitelům náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Muž přišel o práci a chtěl skočit z mostu, zachránil ho policista

Dopravní policista Vojtěch Moucha zachránil muže, který chtěl skočit z mostu.

Muže, který chtěl skoncovat se životem skokem z mostu, zachránil minulý pátek odpoledne dopravní policista na dálnici...

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Najdete na iDNES.cz