Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Máme strach o památku UNESCO i z přílivu pracovníků, znělo proti halám

  15:04
Desítky obyvatel Ostrova protestovaly proti výstavbě obřích hal v blízkosti Rudé věže smrti. V areálu bývalého strojírenského závodu Škoda Ostrov je chce postavit společnost Panattoni.

Veřejné projednání změny územního plánu Ostrov v zastupitelském sále radnice. Diskuze byla často bouřlivá. (10. června 2021) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Firma plánuje v areálu vybudovat dvě haly, z nichž jedna bude s rozlohou přes 100 tisíc metrů čtverečních největší v republice. Oproti původnímu plánu chce ale společnost zvednout výšku větší z hal ze 14 na 22,5 metru. Podle místních tak bude ohrožena národní kulturní památka Rudá věž smrti v jejím těsném sousedství, zároveň se podle některých neúměrně navýší i budoucí kamionová doprava v okolí. 

Návrh na změnu územního plánu už projednala rada města, ve čtvrtek došlo i na jeho veřejné projednání na ostrovské radnici. Osobně dorazilo kolem osmdesáti místních, na akci dokonce dohlíželo i několik hlídek městské policie. Diskuze byla chvílemi bouřlivá.

Při jednání s úřady bude veřejnost nadále zastupovat v této věci místní podnikatel Ivan Nepraš, který získal více než 200 podpisů, aby mandát dostal.

„Najal jsem i právníka, který nám bude s připomínkami k projednávané změně pomáhat. Problém máme nejen s jednáním města, které nás pravidelně neinformuje, ale zejména kvůli ohrožení místní dopravy. Strach máme i z přívalu agenturních pracovníků, které budou firmy v halách následně najímat,“ řekl na veřejném projednávání Nepraš.

Po vypořádání připomínek veřejnosti i dotčených orgánů v rámci stavebního řízení by pak měli o změně jednat zastupitelé města, leckteří už dříve vyjádřili svůj souhlas.

Podle generálního ředitele Panattoni pro ČR a Slovensko Pavla Sovičky si potřebu navýšení vyžádal rychlý nárůst objemu online nakupování.

„Navíc už máme i technologie, které díky chytrému řízení výroby a skladování lze efektivně instalovat právě do budov s výškou nad dvacet metrů,“ vysvětlil důvod žádosti o změnu územního plánu Sovička. 

Upozornil zároveň, že jde v tuto chvíli pouze o zvýšení výškové hladiny zástavby v daném území a posouzení toho, jaký by mělo navýšení haly o více než osm metrů dopad na architekturu a urbanismus v okolí stavby. 

„Případné dopravní zatížení nebo posuzování vlivů na životní prostředí EIA se budou řešit v dalších krocích, nyní jde zatím pouze o možnost v budoucnu takto vysokou halu či pouze jednu její část postavit,“ dodal Pavel Sovička.

Díky revitalizaci jednoho z největších brownfieldů v Česku má na Karlovarsku v budoucnu vzniknout více než 500 nových pracovních míst. Společnost Panattoni už také dříve upozornila, že zvýšení budovy bude v důsledku znamenat snížení dopravní zátěže.

To ale místní odmítají a jsou přesvědčeni o tom, že k dramatickému nárůstu dopravy přece jen dojde a že tu denně projede až k tisícovce kamionů. Ty navíc zatíží například i komunikaci směrem na Stráž nad Ohří, případně na Jáchymov.

Proti jsou i památkáři

Následujících sedm dní mají místní obyvatelé na to, aby na městský úřad dopravili dokumenty se svými připomínkami. Již dříve se ke změně územního plánu vyjádřilo také Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Z jeho písemného stanoviska vyplývá, že nelze navýšení haly akceptovat. 

„Pokud se s nesouhlasným vyjádřením našeho pracoviště ztotožní i Krajský úřad Karlovarského kraje jako dotčený orgán, který své připomínky k návrhu změny územního plánu z hlediska státní památkové péče uplatňuje, nebude možné navrhovanou změnu územního plánu schválit,“ upozornila za loketské památkáře Jelena Dědková.

Od roku 2016 investovala společnost Panattoni do areálu bývalé Škodovky už více než čtvrt miliardy korun. Mimo jiné likvidovala azbest a tuny kontaminované zeminy.

„Nyní už je terén připraven a práce na stavbě menší z hal, která má stát v blízkosti Rudé věže smrti, začnou nejpozději do konce prázdnin,“ upřesnil Pavel Sovička. 

Věž byla součástí areálu vždy

Hala, na jejíž výstavbu už má společnost stavební povolení, bude nakonec od národní kulturní památky, zapsané od července roku 2019 na seznamu světového dědictví UNESCO, minimálně 80 metrů. Původně měla stát blíže. „Jsme zároveň připraveni s veřejností, památkáři i Konfederací politických vězňů dále jednat,“ dodal generální ředitel společnosti Panattoni. 

Faktem je, že věž bývala součástí ostrovského průmyslového areálu odnepaměti a rozhodně nebývala dominantou. Původní komín bývalé Škodovky totiž měřil 60 metrů, nedaleká kotelna 22 metrů a budova přímo u věže samotné 19 metrů. 

„Když srovnáme terénní rozměry našeho projektu s bývalým areálem Škodovky, je jasné, že od Ostrova tak nebyla věž prakticky vidět nikdy. Přesto uděláme všechno pro to, abychom prostředí kolem věže důstojně zkultivovali,“ přislíbil Sovička. 

Loketský památkář Lubomír Zeman, který byl veřejného projednávání na ostrovské radnici přítomen, však upozornil, že problém se netýká jen města Ostrova.

„Jsme ve velmi delikátní situaci, která může hrozit až světovou ostudou. Je to věcí celé republiky, že jsme schopni před takovou památkou postavit něco takového. Zvláště poté, co byla zapsána na seznam UNESCO,“ upozornil památkář.

  • Nejčtenější

Soused napomenul mladíka, že se chová hlučně. Skončil s přeraženou čelistí

Až deset let vězení hrozí mladíkovi ze Sokolovska, kterého nyní policie obvinila z těžkého ublížení na zdraví. Muž na...

„Vor v zakoně“ se ukrýval v Karlovarském kraji, po dopadení je ve vazbě

Policie zadržela v Karlovarském kraji mezinárodně hledaného nebezpečného cizince. Dvaapadesátiletý muž z Arménie je...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

Zloději ve vagonu počítali ukradené statisíce, vlakvedoucí zavolal policii

Náhoda pomohla muži z Karlovarska, jehož dům v noci vykradli zloději a odnesli si 300 tisíc korun. Pachatelé se totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od neděle se Plzeň dočká přímého vlakového spojení s Karlovými Vary

Přímým autobusovým spojům mezi Plzní a Karlovými Vary začnou od neděle 13. června konkurovat vlaky. Mezi krajskými...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Zloději ve vagonu počítali ukradené statisíce, vlakvedoucí zavolal policii

Náhoda pomohla muži z Karlovarska, jehož dům v noci vykradli zloději a odnesli si 300 tisíc korun. Pachatelé se totiž...

Zachráněné fresky ožívají ve Valči, výstava si hraje se světlem i zvuky

Expozice pozdně gotických fresek ze zaniklého kostela svatého Wolfganga, který stál do sklonku 60. let v dnes už...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

Ašsko láká mladé rodiny k bydlení, je levné a blízko hranic s Německem

Pro mladé rodiny v Karlovarském kraji je v otázce levného bydlení favoritem Ašsko. Láká i blízkost hranic a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....