Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Firma chce zvýšit plánovanou halu. Ohrozí Rudou věž smrti, bouří se lidé

  12:03
V areálu bývalého strojírenského závodu Škoda Ostrov chce společnost Panattoni vybudovat dvě haly, z nichž jedna bude s rozlohou přes 100 tisíc metrů čtverečních největší v republice. Oproti původnímu plánu chce však firma zvednout výšku projektované haly z 12 na 22,5 metru. Podle místních tak bude ohrožena národní kulturní památka Rudá věž smrti v jejím těsném sousedství.

Rudá věž smrti v Ostrově, významná památka zapsaná v UNESCO, se stala symbolem utrpení politických vězňů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Věž měří necelých 21 metrů. Změnu územního plánu už projednala rada města, 10. června by s ní měla být seznámena, jak vyplývá ze zákona, také veřejnost. Poté zastupitelé města rozhodnou. 

Americká společnost z Kalifornie staví výhradně průmyslové areály a je momentálně největším developerem v Evropě. Podle generálního ředitele Panattoni pro ČR a Slovensko Pavla Sovičky si potřebu zvýšení haly vyžádal rychlý nárůst objemu online nakupování. 

„Také se posunulo vnímání efektivity těchto prostor od doby, kdy byl projekt navržen. Navíc už máme i technologie, které díky chytrému řízení výroby a skladování lze efektivně instalovat právě do budov s výškou nad dvacet metrů,“ vysvětluje Sovička.

Zastupitelům na posledním společném jednání zároveň potvrdil, že na Karlovarsku díky revitalizaci jednoho z největších brownfieldů v Česku vznikne více než 500 nových pracovních míst a že zvýšení budovy bude v důsledku znamenat snížení dopravní zátěže. Mimo jiné i proto, že se sezonní zboží nebude muset nikam převážet. 

Po souhlasném stanovisku zastupitelů města k navýšení haly se pak společnost zavázala vybudovat u hlavního vjezdu do areálu místo „téčkové“ křižovatky kruhový objezd. To ale místní rovněž znervózňuje. Obávají se, že k neúměrnému nárůstu dopravy přece jen dojde a že tu denně projede až tisícovka kamionů.

I když sanace areálu bývalé Škodovky probíhá už několik let, dodnes místní netuší ani to, kdo si bude prostor v nových halách pronajímat a k čemu.

Společnost až letos v dubnu odtajnila zatím prvního nájemce menší haly, s jejíž výstavbou se začne už do dvou měsíců. Bude jím výrobce elektrických konektorů, čteček čipových karet a kabelových svazků Amphenol Tuchel Industrial, který se sem přestěhuje z druhého konce Ostrova.

Místní proto založili iniciativu „Ostrov, můj domov“ a na webu a facebookové stránce začali obyvatele průběžně seznamovat s dokumenty souvisejícími se stavbou. Město to totiž podle nich soustavně nedělá.

„Nevymezujeme se tak proti výstavbě ani proti společnosti Panattoni, ale proti postupu vedení města a nedostatečné komunikaci směrem k občanům. Ti mají právo vědět, co se v jejich městě plánuje,“ zdůrazňuje jedna ze zakladatelek iniciativy Anna Bernátková.

„Momentálně je naším cílem, aby nedošlo ke schválení navýšení haly a aby vedení města změnilo svůj přístup a začalo obyvatele transparentně informovat i o skutečnostech přinášejících možná negativa,“ dodává. 

Podle starosty města Jana Bureše není nic neobvyklého na tom, že se lidé ozývají. „Já ale pořád dokolečka říkám, že naším úkolem není obhajovat společnost Panattoni, jak si někdo může myslet. My máme dát dohromady klady a zápory a pak se jako zastupitelé města rozhodnout,“ zdůrazňuje starosta. 

Podle průzkumu redakce MF DNES to zatím vypadá, že hlasování o změně územního plánu bude nakonec velmi těsné. „S částí zastupitelů jsme v kontaktu a mnozí sdílejí naše obavy,“ potvrzuje Anna Bernátková. Souhlasně se zatím naopak vyjadřují například zástupci Unie pro sport a zdraví Ostrov.

Se změnou územního plánu nesouhlasí ani památkáři a podle aktuálního vyjádření Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti nelze navýšení haly akceptovat.

Rudá věž smrti je podle něj místem, které symbolizuje teror a porušování lidských práv komunistickým režimem a s ohledem na jeho mimořádnou memoriální hodnotu musí být respektován nejen samotný objekt věže vedený na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale i jeho prostředí, které s památkou bezprostředně souvisí.

Stanovisko památkářů je však pouze doporučující a v důsledku není pro zastupitele města Ostrov závazné.

Podle Pavla Sovičky se navíc viditelnost věže ani po změně územního plánu nezhorší. Argumentuje mimo jiné tím, že původní komín bývalé Škodovky měřil 60 metrů, nedaleká kotelna 22 metrů a budova přímo u věže 19 metrů. „Když srovnáme terénní rozměry našeho projektu s bývalým areálem Škodovky, je jasné, že od Ostrova nebyla věž vlastně vidět nikdy,“ uzavírá Sovička.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Příliš rychlý řidič ferrari boural ve Varech, škoda přesáhla dva miliony

Značnou škodu si způsobil řidič vozu ferrari, který v Karových Varech narazil do sloupu veřejného osvětlení. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Les u Krásné Lípy ukrývá památník hrůzného činu, není už skoro ani vidět

Obec u Šindelové na Sokolovsku si připomíná nechvalně proslulou událost známou jako masakr v Krásné Lípě. Na konci...

Hvězdami závěru karlovarského festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Dosud největší hvězdou letošního Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude oscarový herec Geoffrey Rush. Od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybydlený panelák jde k zemi, přestane hyzdit historické centrum Chebu

Do starého panelového domu, který už delší dobu hyzdí okraj městské památkové rezervace v Chebu, se zakousla těžká...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Šoférovi bez řidičáku praskla za jízdy pneumatika, naboural čtyři auta

Vysokou škodu napáchal v Chebu devětatřicetiletý šofér bez řidičáku, kterému za jízdy praskla pneumatika....

Bezdomovec ubil jiného k smrti, nechal ho ležet bez pomoci mezi garážemi

Tragicky skončila rvačka dvou bezdomovců v Sokolově. Jeden druhého ubil k smrti a pak ho nechal ležet bez pomoci mezi...

Memorandum podpoří rozvoj chemie v kraji, propojí se s dalšími obory

Spolupráci na rozvoji, vzdělávání, výzkumu a aplikaci chemického průmyslu v Karlovarském kraji deklaruje nové...

Jak žil poslední chebský kat. I to učí studenty dějepis v praxi

Obohatit učivo základních škol o události z regionální historie, přiblížit dětem, jak důležitou roli hrálo město Cheb v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNĚ TECHNICKÝ ZÁSTUPCE S AJ/NJ (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...