Zaniklá Pomezná ožívá, její zachránce otevře v obnoveném statku muzeum

  11:42aktualizováno  11:42
Muzeum plánuje otevřít Petr Jaška z Chebu, který se snaží zachránit zbytky středověké tvrze v Pomezné. Na původních základech chce vybudovat znovu jeden ze statků, kde by expozice měla sídlit.

Uplynulo 60 let od doby, kdy byla tvrz v Pomezné zdokumentována památkáři a vyhlášena kulturní památkou. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jen ruiny staré věže a zbytky základů obytných domů. To je vše, co zbylo z Pomezné na Chebsku.

Z kvetoucí vesnice byli po válce odsunuti původní obyvatelé německé národnosti, o pár let později odtud museli odejít i čeští osadníci, kteří do prázdných statků přišli a začali hospodařit. Pak tu začala úřadovat těžká technika. Vesnici podepsala ortel stavba železné opony.

Fotogalerie

„Věž se nám loni podařilo dozdít, uzavřít a provizorně zastřešit. Letos bychom se chtěli věnovat sousední usedlosti, konkrétně levému křídlu přilehlého statku. Udělali jsme tu několik sond a odkryli základy chléva. A musím přiznat, že je to nádhera, našli jsme úplný poklad,“ neskrývá nadšení Petr Jaška.

Dodává, že za námahu a pracné kopání byli odměněni takřka nedotčenými interiéry někdejšího chléva.

„Povedlo se nám odkrýt žulová koryta, zřejmě vodovodní rozvody, nějaké vany, pítka pro dobytek a také zbytky zemědělského náčiní. Zůstaly tu zabudované žulové prahy, našli jsme kompletní kamenná ostění oken a dveří. U spousty těch věcí ani nevíme, k čemu sloužily. Cihlové zdi jsou netknuté do výšky přibližně půldruhého metru,“ popisuje Jaška.

Podle jeho názoru zřejmě zdi statku padly pod náporem buldozeru, který domem projel. Díky tomu, že budova stála ve svahu, zůstalo veškeré vybavení na svém místě, po desítky let skryté pod vrstvou sutin.

„My jsme nyní odkryli kompletní půdorys poloviny budovy. Už máme hotový projekt na zakonzervování interiérů v původním stavu. Teď budeme pracovat na tom, abychom celé jedno křídlo statku obnovili do někdejší podoby. Budeme se držet fotografií, které máme,“ ukazuje zažloutlé dokumenty Jaška.

Z historie obce Pomezná

  • Někdejší obec Pomezná, německy Markhausen, leží severozápadně od města Cheb na levém břehu řeky Ohře prakticky na hranicích Čech a Bavorska.
  • První písemnou zmínku o obci se podařilo doložit už v roce 1225, kdy se v listinách objevují jména bratrů Konráda a Berchtolda z Markhausen.
  • V roce 1424 zde stálo pět velkých a šest menších statků, čtyři malá hospodářství a mlýn. Kolem roku 1800 má Pomezná už více než sto dvacet obyvatel a dvaadvacet usedlostí.
  • Po válce byli obyvatelé nuceně vysídleni a o pár let později opuštěné domy srovnaly se zemí radlice buldozerů. Stát zůstala jen věž někdejší tvrze. Paradoxem je, že přestože v katastru nemovitostí nebyla evidovaná a tedy oficiálně neexistovala, byla už v květnu 1958 zapsaná do seznamu kulturních památek.
  • V roce 1976 pak byla celá obec Pomezná úředně zrušena.

Jak říká, právě tady by v budoucnu mohlo vzniknout muzeum. V něm by se lidé dozvěděli podrobnosti o historii této pohraniční lokality, která byla pro mnohé Němce ale i Čechy velmi bolestná.

„Lokalita v Pomezné bude lépe přístupná, letos by k někdejší vesnici měl Státní pozemkový úřad vybudovat novou komunikaci. Obec Libá pomohla se zavedením elektřiny. Pro samotného stavebníka by to bylo příliš komplikované,“ uvádí starostka Libé Věra Votíková.

Ta doufá, že obnovená věž tvrze a muzeum by mohly do obce přilákat turisty. „Na našich pozemcích v sousedství chceme postavit malý altán, posezení a třeba stojan na kola,“ přibližuje plány starostka.

Pomoc obce vítá i Jaška, který věří, že práce díky elektrice a nové přístupové cestě půjdou od ruky daleko rychleji. „Teď ještě najít vodu,“ pokyvuje hlavou Jaška, který si přizval na pomoc odborníky.

Určit přibližně místo, kde stávala studna, mu pomáhá i více než osmdesátiletý Erwin Rupprecht, jenž byl po válce z této lokality odsunutý. Na místo, kde po generace žili jeho předci, se dlouhé desítky let díval z druhé strany řeky Ohře.

„Zatím jsme se netrefili. Ale všechno ukazuje na to, že už jsme blízko. Chybí možná metr dva. Jakmile bude voda a elektrika, začneme se stavbou. Letos bychom chtěli alespoň zakrýt přízemí, tedy chlévy. Ale nejraději bych byl, kdyby se stihlo udělat i druhé patro. Pak se pustíme do pravého křídla, kde stávala hrázděnka,“ ukazuje Jaška, kterého už svrbí dlaně.

Jenže se stavbou bude muset ještě chvíli počkat. Minimálně do doby, než bude na tuto část stavby hotová dokumentace. „Jakmile budeme mít projekt, vodu a elektriku, tak máme napůl hotovo. Postavit barák už umí každý,“ dodává se smíchem Jaška.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Další z rubriky

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

Oprava vzácných bečovských varhan přijde na více než milion korun

Duchovní správce bečovské farnosti a varhaník Pavel Větrovec

Koncert z děl francouzských a německých mistrů baroka a romantismu Césara Francka, Maxe Regera, Henryho Ecclese,...

Luby představily unikátní sbírku hudebních nástrojů za téměř 5 milionů

Muzeum Cheb získalo unikátní sbírku strunných hudebních nástrojů, s jejichž...

Housle, violy, violoncella, kontrabasy či kytary, ale také nejrůznější asijské lidové instrumenty. To vše obsahuje...

Najdete na iDNES.cz