Pracuje v dotačním úřadu, kraji přitom za peníze radil s dotacemi

  10:28aktualizováno  10:28
Do střetu zájmů se dostal Radan Večerka, který pracuje na dotačním úřadě ROP Severozápad. Jeho soukromá firma totiž poskytovala krajské vládě rady ohledně potíží s evropskými dotacemi.

Radan Večerka pracuje na dotačním úřadě ROP Severozápad. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jen cárem papíru je zřejmě etický kodex člena monitorovacího výboru na dotačním úřadě ROP Severozápad.

Radan Večerka ho porušoval tím, že ve výboru zastupuje Karlovarský kraj a zároveň v tom samém oboru i podnikal. Jeho firma Pro Inrea radila za honorář čtyři měsíce krajské vládě, jak vyřešit potíže s evropskými dotacemi a s neprůhlednými výběrovými řízeními.

Porušení etického kodexu

Porušení etického kodexu vidí i Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které se zabývá problematikou střetu zájmů, korupce a transparentnosti veřejného sektoru.

"Je zvláštní, že jako člen monitorovacího výboru pan Večerka zároveň podniká v tom samém oboru a ještě pro krajský úřad. Nabízí se otázka, proč krajský úřad lépe nevyužívá své úředníky, kteří jsou jistě kvalifikovaní," naznačila Petráková.

Večerka se k práci pro kraj dostal zajímavým způsobem. Loni v září si na zasedání krajského zastupitelstva vzal slovo a projevil se jako člověk, který ví, jak rozhýbat pozastavené evropské dotace.

Zjevně zaujal hejtmana Josefa Novotného (ČSSD), který se o něm pár dní poté zmínil jako o kandidátovi na uvolněnou funkci ředitele problémového dotačního úřadu ROP Severozápad. To se ale ukázalo jako neproveditelné a sešlo z toho.

Radan Večerka, jinak místopředseda Spolku přátel pro obnovu venkova, se kvůli svému poradenskému "vedlejšáku" dostal do střetu zájmů. V etickém kodexu monitorovacího výboru se totiž jasně píše, že "člen nevyužívá informace související s jeho činností v ROP Severozápad pro svůj soukromý zájem".

Večerka za říjen až prosinec loňského roku naúčtoval Karlovarskému kraji po dvaceti hodinách práce - celkem za 72 tisíc korun. K tomu teď ještě dalších dvacet hodin za leden. Objednávka kraje se tím prodloužila o jeden měsíc a skončila.

Večerka ale obešel i další bod etického kodexu. O tom, že ho v kauze ROP zaměstnává také krajský úřad, neřekl svému nadřízenému - předsedovi monitorovacího výboru Milanu Pipalovi (KSČM). Ten se o Večerkově vedlejšáku dozvěděl až od MF DNES.

K porušování pravidel se Milan Pipal staví překvapivě shovívavě. "Chápu, pan Večerka bere peníze od kraje. Z mého pohledu to nic neznamená. Slyším to poprvé, ale velký problém v tom nevidím," řekl v pondělí šéf výboru.

Za důležité považuje, že v obou případech pracuje jeho kolega "ve směru naplnění cílů operačního programu".

Tisíc korun za hodinu je podle něho normální

Večerka se zájmu o svou osobu diví. "Nepoužívám ke svému prospěchu žádné informace, které jsem v ROP získal. Jako expert pomáhám kraji. Požádal mě o to hejtman a zakázku schválila krajská rada v době před volbami, kdy tu nebyl nikdo, kdo by velký problém řešil," vysvětlil.

Tvrdí, že najezdil spoustu kilometrů a strávil mnoho hodin na jednáních. Tisícikorunová sazba za hodinu práce je podle něho normální. "Víte, kolik si účtují právníci nebo autoservisy?"

Proč si vlastně kraj najímal dalšího člověka, když sám náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) připouští, že na odboru regionálního rozvoje má úřad dostatek odborníků? "Pana Večerku využíváme pro jeho poradenské schopnosti a vazby a dobré informace z ministerstev. Je mnohdy přínosem, má zajímavé nápady," vysvětlil Navrátil.

Právník Večerka tvrdí, že pro kraj zpracovával například souhrn kauz, které se objevily v nepříznivém nálezu auditorů. "Připravili jsme také velmi silný právní názor pro jednání na ministerstvech financí a pro místní rozvoj. Znám tam úředníky osobně," řekl Večerka.

Výsledek je ale ten, že Ústecký a Karlovarský kraj budou muset zaplatit 2,5 miliardy korun za neprůhledné čerpání evropských dotací. Obě ministerstva nechtějí ani slyšet, že by se měla na hrazení pokuty podílet.

Autor:

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Vary se rozhodují mezi dvěma návrhy, jak naložit s bývalou vodárnou

Projekt revitalizace areálu staré vodárny v Karlových Varech Tuhnicích.

S rozhodnutím, jak naložit se starou vodárnou v Tuhnicích, má radnici v Karlových Varech pomoci pracovní skupina....

Na Chebsku při nehodě dvou aut zemřelo dítě. Pro zraněné letěl vrtulník

Po střetu dvou osobních aut u Poříčí nad Sázavou přišel o život jeden z řidičů....

K tragické dopravní nehodě na Chebsku v sobotu odpoledne vyjížděly všechny složky IZS. Za obcí Hazlov směrem na Aš se...

Historické lyže, dobové oblečení. To byl závod Kiwi Cup u Božího Daru

U Božího Daru se konal 29. ročník dobového telemarkového paralelního závodu...

K úplným počátkům lyžování se v sobotu vrátili lidé na Neklidu v Krušných horách. Jeden z jeho svahů hostil 29. ročník...

Najdete na iDNES.cz