Strany pošlou do dotačního úřadu nové tváře z Karlovarského kraje

  10:19aktualizováno  10:19
ČSSD a KSČM po krajských volbách zvažují, že pošlou nové tváře do výboru ROP Severozápad. O rozdělování evropských dotací se už dříve zajímala policie. Bývalý ředitel Kušnierz dostal 7,5letý trest vězení. Trestně stíháni jsou i jeho dva nástupci a exnáměstek ústecké hejtmanky Kouda.

Jakub Pánik (ČSSD), místopředseda výboru ROP Severozápad, rvačku o posty v dotačním úřadu neočekává. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nejsem přesvědčen, že o posty ve výboru s jeho puncem bude rvačka. Sám za sebe mohu říct, že se vynasnažíme najít nové tváře," řekl krajský šéf ČSSD Jakub Pánik a dosavadní místopředseda výboru ROP.

Výměna lidí může podle něj zlepšit pošramocené vztahy a odblokovat zamrzlou domluvu s ministerstvy financí a pro místní rozvoj. Karlovarský a Ústecký kraj se hádaly s ministerstvy, kdo zaplatí hrozící vratku 2,5 až 3,5 miliardy korun za chyby při výběru dotovaných projektů a při výběrových řízeních na dodavatele.

Kdo dosud seděl ve výboru ROP

Jakub Pánik (ČSSD)

Josef Novotný (ČSSD)

Martin Havel (ČSSD)

Zdeněk Berka (ČSSD)

Eva Valjentová (KSČM)

Václav Jakubík (KSČM)

Josef Hora (Hnutí nezávislých)

Místo po odstoupivším Tomáši Hybnerovi zůstalo volné

Člen monitorovacího výboru ROP Radan Večerka (předseda Spolku pro obnovu venkova v kraji) zároveň vyzval nově zvolené politiky, aby ze svého středu vybrali osm lidí do výboru co nejdříve. Pokud možno už na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva. To se zřejmě splní. Pánik s tím počítá a sociální demokraté v obou krajích se na tom prý domluvili.

Večerka současně apeluje, aby se do výboru tentokrát dostali také opoziční zastupitelé.

"Není možné čekat do jara. Doporučuji nehledat do výboru odborníky, nýbrž poctivé zastupitele používající selský rozum. A to bez ohledu na politickou příslušnost a spory mezi stranami. Mluvíme totiž o průšvihu obou krajů, jenž se týká lidí, kteří tu žijí," vyzval Večerka.

Lídr KSČM Jaroslav Borka to považuje za schůdné. Stejně tak i Pánik z ČSSD. "Je třeba dát prostor i těm největším kritikům, nabídneme jim pozice."

Dohlížet touží také pravice

Pravicové strany, které po volbách asi skončí v opozici, dohlížet nad dotacemi v ROP chtějí. "Větší kontrola je jediný možný způsob, jak potíže vyřešit," míní krajský šéf ODS Jiří Vaněček.

Pro je i lídr TOP 09 Jan Horník. "V minulém volebním období zastupitele ve výboru nikdo nekontroloval, nikdo se jim nedíval pod prsty a pochybení byla zjevná. I pro ně bude dobré, když dá opozice pozor, aby chtěně nebo i nechtěně nedocházelo k pletichám," uvedl Horník.

Je téměř jisté, že oba kraje musí přijmout odpovědnost za chyby a tvrdě za ně zaplatit. Jinak se jim nepodaří obnovit zastavený příliv dalších evropských dotací.

Až devadesát procent pokut se týká samotných krajů a jejich příspěvkových organizací. Splácení tzv. korekcí by se odehrávalo zřejmě tak, že ministerstvo financí by krajům postupně posílalo méně peněz.

Večerka i Pánik tvrdí, že v konečném důsledku oba kraje o obrovskou sumu kolem tří miliard nemusí přijít. Když se dohodnou se státem na splácení, mohou tyto peníze na své projekty znovu čerpat a použít.

"Abychom to stihli, musí být poslední výzvy pro podávání žádostí vyhlášeny do poloviny roku 2013 a smlouvy s příjemci podepsány do konce roku 2013," řekl Pánik.

"Je to legální postup," potvrdil i Radan Večerka. Podle něho je třeba zvolit co nejdříve výbor, aby mohl za ROP Severozápad s ministerstvy jednat.

"Spěchá to, protože každý týden navíc představuje ztrátu milionů korun. Já apeluji na všechny politické strany, aby vstoupily do výboru, jinak bude pokračovat jejich vzájemná válka," zdůraznil Radan Večerka.

Dotační stopka udělala díry v rozpočtech

Na obnovení přílivu už slíbených a podepsaných dotací čeká v kraji řada měst, obcí, neziskových organizací a podnikatelů. Například Cheb loni dokončil cyklostezku vedoucí skrz město a má dostat 10 milionů korun. "To už je hodně peněz a obrovská díra v rozpočtu, s níž jsme nepočítali," uvedl místostarosta Vladimír Hartman.

Na zhruba 10 milionů korun čekají Kraslice, které měly peníze slíbené na rekonstrukci náměstí.

Dění v dotačním úřadě ROP Severozápad dál prověřuje a rozmotává Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

"Poslední skupina obviněných je ve vazbě. Hlásí se nám docela dost lidí, kteří upozorňují zrovna na to, co bylo nestandardní. V žádném případě jsme ještě neskončili," prohlásil pro iDNES.cz šéf útvaru Robert Šlachta (celý rozhovor čtěte zde).

K tomu tři krajské projekty vyšetřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Zaměřil se na rekonstrukci Becherovy vily a na přestavbu středních škol v Ostrově a Sokolově. Vyžádal si od kraje vysvětlení k prověřovaným dotacím a zakázkám (více čtěte zde).

V zakázce na opravu Becherovy vily se vyšetřovatelům zdá podezřelé působení krajského zastupitele Jakuba Pánika (ČSSD). Ten seděl v komisi pro otevírání obálek a zároveň byl obchodním ředitelem firmy Prefa-Beton Cheb, která se ve sdružení s Thermií-Bau do soutěže hlásila.

Pánik ale při otevírání obálek jako člen komise podepsal čestné prohlášení, že nemá s žádným ze zájemců o zakázku nic společného a že není podjatý. OLAF může na základě svého vyšetřování pak navrhnout, aby kraj stamilionové dotace vrátil.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Restaurátoři opraví vzácná kachlová kamna, jsou zalitá cementovou maltou

Restaurátor Michal Raušer u bohatě zdobených kamen regionálního sochaře a...

Restaurátoři si v Chebu převzali vzácná národopisná kamna Williho Russe a pustili se do jejich obnovy. Koncem loňského...

Krajský soud v Plzni poslal kraslický podnik Amati – Denak do insolvence

Pokračovatelem výroby žesťových hudebních nástrojů je společnost Amati Denak z...

Vyhlášením insolvenčního řízení vygradovaly finanční problémy kraslického výrobce dechových hudebních nástrojů. Ten...

Děti si hrají na žalobce i obhájce. Práva se nemusejí bát, říká advokát

Karlovarský advokát Ronald Němec.

Jak funguje právo? Takovou věc přibližuje dětem projekt Advokáti do škol, jehož duchovním otcem je Ronald Němec z...

Najdete na iDNES.cz