Nově vybudované veřejné psí hřiště otevřeli v mariánskolázeňské čtvrti Úšovice.

Nově vybudované veřejné psí hřiště otevřeli v mariánskolázeňské čtvrti Úšovice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Mariánských Lázních otevřeli psí hřiště, jeho autor už vymýšlí další

  • 3
Oplocené hřiště pro volný pohyb psů otevřelo město Mariánské Lázně na místě bývalé malé ZOO poblíž úšovické základní školy. Na prostranství nechybí překážky pro trénink, zábavu či socializaci psích miláčků, ani odpočinková zóna pro jejich majitele.

Pejskaři mohou oplocený prostor využívat bezplatně, musí však svého psa hlídat a uklízet po něm. Náklady na vybudování psího hřiště byly přibližně 130 tisíc korun.

Projekt, který bez jakýchkoli znalostí a zkušeností navrhl Jiří Junek, vznikl v rámci participativního rozpočtu. Autora návrhu vedly k úvahám nad hřištěm pro psy vlastní zkušenosti, které coby aktivní sportovec nasbíral v mariánskolázeňských parcích a na ulicích.

„Přestože máme ve městě vyhlášku, která zapovídá volné pobíhání psů na celém území města, mnozí majitelé ji nerespektují. Psa zakousnutého v lýtku jsem tedy ještě neměl, ale už mne psi v parku naháněli a můžu říct, že to byl pěkně nepříjemný zážitek. Na druhou stranu i pes je živý tvor a potřebuje se někde vyblbnout a proběhnout. Když jsme byli v pražském Karlíně, tam takové hřiště mají. Tak mne napadlo, proč by něco takového nemohlo vyrůst i u nás,“ popisuje autor návrhu.

A ve svých úvahách jde ještě dál. „Proč by nemohlo být v každém parku? Na místě, kde si děti hrají a lidé se procházejí, jezdí na kole nebo běhají, by měli svůj prostor i psi. Tak by byli všichni spokojeni,“ naznačuje s tím, že už má v plánu další projekt, se kterým chce soutěžit v druhém ročníku participativního rozpočtu. A znovu to bude psí hřiště.

„Bohužel jsem se dozvěděl, že v parcích jako takových se stavět oplocené prostory nesmějí. To jsem nevěděl, a i při letošním ročníku tak byl problém místo pro psí hřiště vůbec najít. Ale podle mého to je nesmysl. Snad to půjde nějak vyřešit a třeba dosáhnout výjimky. Vždyť ve spoustě pražských parků psí hřiště jsou, tak nechápu, proč by v Mariánských Lázních být nemohla,“ plánuje Jiří Junek.

Ten se o psí hřiště snažil několik let. „Stále jsem narážel na problémy. Slýchal jsem, že je to zbytečné, že to jsou vyhozené peníze. Když pak přišlo město s nápadem na participativní rozpočet, řekl jsem si, že přišla moje chvíle. Udělal jsem projekt a podal ho. A ať sami lidi rozhodnou, jestli to je skutečně taková hloupost. Dopadlo to nad očekávání. Hřiště se líbilo ze všech projektů nejvíc. Jediným kamenem úrazu bylo, kam jej umístit. Ale i to se povedlo,“ konstatuje spokojeně Junek.

Psí hřiště by prý vedle místních uvítali i lázeňští hosté. „Všude vidím, jak se rozmáhá trend dog friendly. Ale když si host přiveze do hotelu psa, měl by mít i prostor, kde jej bude moci nechat vyběhat a vyvenčit. Jinak to nemá smysl. Proto si myslím, že pro každou oblast, ať to je sídliště, nebo centrum, kde jsou ubytovaní lázeňští hosté, by mělo vzniknout jedno hřiště. A nemusí být nijak rozlehlé. To stávající má, tuším, 35 na 20 metrů,“ popisuje Junek.

Psi zde mají k dispozici překážky pro základní agility, tedy nižší a vyšší přeskok, slalom, houpačku a kruh, kterým je možné proskakovat.

„Spousta lidí tvrdila, že hřiště je malé a že stačit nebude. Ale už při samotném otevření se ukázalo, že velikost je dostatečná. Bylo tam najednou šest psů a nebyl jediný problém. Navíc nejde o to, aby se tam cvičilo. Spíš jde o to, aby se pes nenudil a děti se tam s ním mohly vyřádit,“ míní Jiří Junek, který zatím sám psího miláčka nemá. „Není na něj čas. Ale určitě do rodiny psa v budoucnu plánujeme,“ dodává.