Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřete hranice sanitkám! Převoz pacientů do Německa chtějí herci i sportovci

  13:56
Výzva Otevřete hranice sanitkám!, která vyzývá vládu, aby umožnila převoz nemocných z přetížených českých nemocnic do těch německých, už rezonuje i v hlavním městě. K petici, kterou dosud podepsaly více než čtyři tisíce lidí, se připojuje řada osobností z pražské kulturní a sportovní scény.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Mnozí z Karlovarska pocházejí, s krajem je spojena jejich profesní kariéra nebo podnikání a není jim jedno, s jakými potížemi se oblast potýká. Z herců, kteří divadelní kariéru začali právě v Západočeském divadle v Chebu, podpořil petici například herecký klan Krobotů – režisér Miroslav Krobot, herečka Hana Doulová Krobotová i jejich dcera herečka Lenka Krobotová. 

Situace v kraji není lhostejná ani loutkoherečce Daniele Vackové, která se mnoho let účastní projektu Loutky v nemocnici, nebo herečce Valérii Zawadské. 

„V Chebu jsem žila čtyři roky, ale zážitků a vzpomínek z té doby mám jako za čtyřicet let, a přátelé mi tu zůstali dodnes. Vím, že příhraniční spolupráce tady není formální, a nechápu, proč nevyužít nabídku z německé strany, která přišla přesto, že situace v Německu rovněž není jednoduchá,“ říká známá dabérka. 

K ní se přidala herečka Tereza Kostková, jejíž jméno je rovněž spojeno s působením v Západočeském divadle: „Bez ohledu na období, zřízení, náladu, na to, zda je ‚noc či den‘, nesmí, obzvláště pak ve společnosti, která sebe samu označuje za vyspělou, být debat o tom, že se člověku zraněnému, nemocnému nebo jinak vyžadujícímu pomoc lékaře dostane ošetření na nejbližším možném místě. Neexistuje důvod, který by mohl rozhodnout jinak. Potřebuje-li někdo pomoc, pak nejblíž, kde to jde. Hranice, stejně jako tlustá čára, není zeď. Aspoň v to stále doufám. Není hanba pomocnou ruku stisknout. Právě od toho nejsme na Zemi sami.“

Podpora od sportovců

Ze sportovců se k petici připojili například chebský rodák Daniel Škvor, mistr světa v K1 a bojovník MMA v populárním Oktagonu, fotbalista František Veselý mladší, bývalý hráč Slavie, RH Cheb a juniorský reprezentant ČR, nebo trenér Dušan Uhrin starší, který v prvoligové chebské fotbalové historii zanechal snad nejvýraznější stopu. 

Dnes úspěšný kouč podniká v nedalekých Františkových lázních, kde vlastní a provozuje lázeňský dům. „Nevidím sebemenší důvod, proč nabídku německé strany nevyužít. Je to rychlé, levné, logické,“ říká Dušan Uhrin, který má s německým zdravotnictvím vlastní zkušenost. 

To je názor i slávistické střelecké legendy Ivo Knoflíčka. Také on poznal německou lékařskou péči. Působil v hamburském klubu St. Pauli a Bochumi a k Chebu, kde v 80. letech hrál za RH Cheb, má vřelý vztah. Loni si do města jel pro ocenění nejlepšího sportovce regionu. 

S nimi souhlasí i kanonýr Pavel Kuka, odchovanec Slavie Praha, vicemistr Evropy z roku 1996, který v Chebu při základní vojenské službě rovněž prožil kus fotbalového života: „Jestliže převoz do německého zdravotnického zařízení je rychlý, pohodlný a logisticky nejschůdnější, neměl by nikdo zvažovat, co je politicky pro něj nebo pro jeho stranu prospěšné, ale myslet na místní lidi,“ zdůrazňuje.

Petice vznikla na začátku ledna

Výzva je stále aktuální nejen vzhledem k situaci v chebské nemocnici, ale i kvůli tomu, že  saský premiér Michael Kretschmer ve čtvrtek opět nabídl českému premiérovi Andreji Babišovi pomoc.

Petice vznikla 10. ledna v reakci na situaci v chebské nemocnici, kde začíná kolabovat intenzivní péče o pacienty. V této souvislosti upozornil primář tamního interního oddělení Stanislav Adamec, že může docházet k protiprávní selekci pacientů. Doplnil, že personál řady nemocničních oddělení je dlouhodobě vyčerpaný, řada lékařů je na hraně svých sil a bez jakékoliv blízké vize na stabilizaci celé situace. 

Za této situace přichází nabídka vlád Saska a Bavorska na převoz části pacientů do blízkých nemocnic za hranicemi. Jenže nezbytnou podmínkou přeshraniční pomoci je oficiální žádost české vlády. To však ministerstvo zdravotnictví odmítá s tím, že se vše zvládne řešit v rámci českých nemocnic. Petici, kterou kromě zdravotníků podpořili rovněž starostové řady měst a obcí Karlovarského kraje, podnikatelé, církevní představitelé, umělci, sportovci, je možné najít na petiční stránce . 

„Situace v Chebu je neustále velmi vážná. Navíc mnoho lidí pobouřily nepravdivé informace o nemocnici a možnostech přeshraniční spolupráce, které médiím sděloval náměstek ministra zdravotnictví. Tato podpora je tak pro nás o to větší povzbuzení,“ doplňuje jeden z iniciátorů petice, chebský advokát Libor Dušek. 

  • Nejčtenější

Bez nových smluv končíme, vzbouřili se hasiči ve Žluticích a dali výpověď

22. června 2024  9:11

Osmdesát procent členů výjezdové jednotky sboru Dobrovolných hasičů ve Žluticích na Karlovarsku...

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

Fronty už od rána. Penny Market v Chodově opět otevřel, původní prodejna shořela

20. června 2024  13:58

Pouhých 19 měsíců od ničivého požáru otevřeli ve čtvrtek v Chodově na Sokolovsku novou prodejnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Cizinec po dálnici uháněl až 218 km/h. Chvilková nepozornost, hájil se

20. června 2024  11:32

Rychlostí více než 200 kilometrů za hodinu se v pátek 14. června po dálnici D6 na Chebsku ve svém...

Hornické Krušnohoří oslaví zápis do UNESCO a chystá návštěvnické centrum

23. června 2024  9:26

Pět let uplyne letos od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového...

Bez nových smluv končíme, vzbouřili se hasiči ve Žluticích a dali výpověď

22. června 2024  9:11

Osmdesát procent členů výjezdové jednotky sboru Dobrovolných hasičů ve Žluticích na Karlovarsku...

Pernink sobě. Místní zachraňují legendární kino, které zavřela dřevomorka

21. června 2024  13:36

Před sto lety zahájilo v Perninku provoz kino, které s několika přestávkami promítalo filmy až do...

Výtržník řádil při toulce nočním Chebem. Vysklil výlohy, do aut mlátil tyčí

21. června 2024  10:43

Osm zaparkovaných osobních aut a skleněné výlohy dvou provozoven poškodil během několika hodin při...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...