Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Je to jako hasit dům z papíru politý benzinem, říká pořadatel festivalu

  9:48
Stovky hudebních fanoušků mají ve svém kalendáři zvýrazněné datum 25. července. Na tento den je totiž ohlášený Rock iN Roll v Nové Roli, který je jedním z největších festivalů na Karlovarsku. Kvůli koronaviru jsou ale nejistí jak organizátoři, tak návštěvníci.

Jiří Švec, pořadatel novorolského festivalu Rock iN Roll. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Letošní ročník je v podstatě kompletně připravený. Čekal jen na spuštění,“ říká ředitel novorolské přehlídky Jiří Švec.

Jak dlouho dopředu festival připravujete?
Festival připravuji přibližně rok a čtvrt před plánovaným termínem. Je tedy zajímavé například řešit ročník 2019 a zároveň se už připravovat na rok 2020. Letos je uvažování o dalším Rock iN Rollu v roce 2021 „okořeněno” stávající virovou situací nejen v České republice.

Jiří Švec

  • narodil se v roce 1989
  • vystudoval střední pedagogickou školu se zaměřením na dramatickou výchovu a Mezinárodní konzervatoř Praha, obor zpěv
  • hraje na kytaru, ukulele, piano, je frontmanem kapely Loudky
  • je hercem Karlovarského městského divadla a Divadla Dagmar v Karlových Varech, hostuje v Pouličním divadle Viktora Braunreitera, organizuje kulturní akce na Karlovarsku

Napadlo vás, že může taková situace nastat i u nás?
Zprávy o nákaze v Číně jsem zaregistroval poprvé v prosinci. V té době mě ani v nejhorším snu nenapadlo, a to mám sny ohledně Rock iN Rollu často velice živé, že bych musel v dubnu řešit podobné problémy. Doufal jsem, respektive věřil jsem, že virus Čína podchytí. Nás zachytil nouzový stav vlastně těsně před vypuštěním naplánované reklamní kampaně.

Vstupenky na letošní ročník pořád nabízíte v předprodeji. Znamená to, že jste optimisté?
Spíš se snažíme nebýt pesimisté. Určitá část kampaně jede dál, ale jedná se o pro nás méně finančně nákladnou cestu, kterou můžeme zastavit až v poslední chvíli. Kromě toho bychom v případě, že nám stát a okolnosti dovolí festival uspořádat, neradi přišli o fanoušky, kterým můžeme letošní ročník představovat i v těchto dnech. Předprodej je samozřejmě také v běhu, nicméně jeho využívání je momentálně pochopitelně v podstatě na nule, což nás připravuje o velkou část příjmů, které byly určené právě na organizaci festivalu, nákupy a kampaň, na kterou už nemalé náklady padly.

Co ti, kteří už mají lístek koupený?
Lidé, kteří lístek již zakoupili, o své peníze nepřijdou. Budeme samozřejmě rádi, když se fanoušci rozhodnou podpořit Rock iN Roll ve stávající situaci a vstupné za zrušený ročník nebudou požadovat zpět. Jsme ale připraveni peníze vrátit a proplatit všechny vstupenky.

Řada organizátorů už jarní a některé letní akce zrušila či přesunula na později...
Teď jsou celoroční přípravy v podstatě ve fázi napjatého očekávání, co s onou prací bude. Slovo „nevím“ se stalo mým denním chlebem a očekávám vyjádření z vyšších míst, která prozatím používají očividně stejný denní chléb jako já. Proto momentálně volíme variantu čekání na Godota, kdy odsouváme rozhodnutí, co nejdále to jde. Pro mě je nejzazším termínem pro rozhodnutí konec května, kdy buď musíme spustit i venkovní kampaň, která momentálně postrádá smysl, nebo ročník přesunout, či úplně zrušit.

S jakými bezpečnostními opatřeními by podle vás mělo festival na konci léta ještě smysl pořádat?
To si prozatím neumím představit. Řešíme spoustu variant, ale kdyby měla hygienická pravidla narušovat podstatu Rock iN Rollu, nemělo by asi smysl jej za každou cenu držet ve stávajícím termínu. Náš festival byl vždycky založený na svobodném setkávání lidí, přátelské atmosféře a skvělé hudbě.

A kdyby lidé museli mít například roušky?
Pokud bude v době řádného termínu Rock iN Rollu platit ještě například nařízení o rouškách, nedovedu si dost dobře představit, jakým způsobem budeme zajišťovat dodržování tohoto nařízení. Pro mě osobně není problém nosit ve společnosti roušku, ale neumím si představit muzikanty na pódiu s rouškami.

Lidé chodí na Rock iN Roll i za dobrým tankovým pivem, které se přes roušku špatně saje. Někde jsem četl, že je teoretická šance pořádat festival bez alkoholu. Vzhledem k tomu, že prodej občerstvení tvoří zhruba čtvrtinu našich příjmů, bylo by to pro nás těžké K. O. I kdyby byl festival povolený v normálním měřítku, budu zvažovat jeho uspořádání z důvodu bezpečnosti našich návštěvníků a zaměstnanců. V případě, že budou platit ještě jiná omezení, řešíme variantu uskutečnění letošního ročníku v menším měřítku. Po dohodě je možná i tato varianta, ale prozatím opět odpovídám, že nevím.

Přineslo by odložení festivalu ještě další a větší ztráty?
Nechci být pesimistou, ale obávám se, že by to pro nás znamenalo velké problémy. Jednalo by se o zrušení veškerých smluv s našimi partnery, které jsou podepsané pro letošní ročník. Většina z partnerů naštěstí stojí za námi a snaží se nás podpořit v našich rozhodnutích. Některé firmy bohužel spolupráci již ukončily z důvodu vyhlížející ekonomické krize. Velké ztráty pociťujeme už teď. Například ze všech podepsaných smluv ohledně sponzoringu jsme již zaplatili DPH.

Po jednáních s některými kapelami není ani jisté, že vystoupí u nás v roce 2021, protože už mají dojednané jiné závazky. Naše záloha, kterou jsme měli připravenou na horší časy, padla na loňský ročník, kdy nás přímo v den konání festivalu zaskočila velká bouřka. Dalším faktorem je strach. Nevíme, jak zareagují v červenci fanoušci na možnost sejít se v tak velkém počtu. Vše je tedy v jednání, ale je to jako hasit dům postavený z papíru, který někdo ještě k tomu polil benzinem.

Kapelu máte i vy sám. Jaká je v ní nyní nálada?
S klukama z Loudek jsme se bohužel dlouho neviděli. Myslím ale, že kluci s nastalou situací bojují statečně. Jistě řeší spoustu problémů, ale určitě je řeší s obratností sobě vlastní. Teď se snažíme nahrávat si navzájem nové písně a každý k nim přidá to své. Vzhledem k tomu, že se nemůžeme vidět, je to ale práce zdlouhavá a postrádající velkou část radosti, tedy společného hraní. S naším bubeníkem Martinem Sovou alias Fóglem se například zapojujeme do kampaně s názvem Zachraň pivo.

Pandemie koronaviru zřejmě poznamená řadu oblastí, nejen ekonomiku. Bude jednou z nich i kultura, nebo za čas pojede vše dál?
Je otázka, jak hodně času bude kultura potřebovat. Musím říct, že jsem i potěšený tím, že kultura znovu dokázala, že je nepostradatelnou. Vytvářejí se různé kampaně na pomoc potřebným, virtuálních přenosů je víc než dílů leckterého špatného seriálu a umělci hrají, kde se dá, vyjma seniorských domů - pro naše nejstarší hrají pouze pod okny. Myslím, že se dá na stávající situaci najít i několik pozitivních přínosů.

U těch ekonomických otázek se obávám, že nenajdeme nejspíš žádnou dobrou zprávu, a pro kulturu, která byla šikanovaná už před krizí, to bude určitě velká zkouška. V Západočeském divadle v Chebu s kolegy stále zkoušíme inscenaci Odysseus, aby se po uvolnění opatření mohla tolik potřebná zábava a odreagování pro diváky opět rozjet. A to ať už uvnitř divadla, anebo venku pod širým nebem. Hraní pro oživení prázdných karlovarských ulic připravuji také s Pouličním divadlem Viktora Braunreitera. Situace se nyní mění každým dnem a my se musíme snažit neustále přizpůsobit poptávce a možnostem. Věřím, že diváci si k nám cestu opět najdou.

Co by podle vás mohlo kultuře pomoct nejvíce?
Lidé. Vím, že je to trochu fádní odpověď, ale je v ní i naděje a já jsem rád, že můžu náš rozhovor uzavřít trochu pozitivně. Nešlo si totiž nevšimnout, kolika lidem setkávání při kulturních akcích chybí, kolik lidí se těší ven. Kolika lidem dojde, že je kultura součástí života, bez které nelze plnohodnotně existovat. Lidé, kteří šijí cizím lidem roušky. Lidé, co posílají peníze lidem, kteří je potřebují. Lidé, kteří ve svém povolání riskují vlastní zdraví. Těmto lidem není život kolem sebe lhostejný a je jich tolik, že se o kulturu obávám už jen z toho politického hlediska. To je ale už jiný příběh.

  • Nejčtenější

Ašský fotograf zjistil, že zrzavé modelky si rády pospí, než se vydají posnídat

Už roky zachycuje amatérský fotograf Pavel Černý z Aše volně žijící zvířata v jejich přirozeném domově. Jakmile za...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby z nádrže Skalka nejsou k jídlu, obsahují příliš mnoho jedovaté rtuti

Ryby v nádrži Skalka na Chebsku obsahují velké množství jedovaté rtuti. Vyplývá to ze zprávy státního podniku Povodí...

Za ubodání babičky skončí školák v ústavu, poslal ho tam soud pro mládež

Třináctiletý školák, který loni v únoru ubodal na Chebsku svou babičku, skončí ve výchovném ústavu. Rozhodl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci vily Taormina nemá město peníze, raději ji prodá

Zastupitelé města Mariánské Lázně se rozhodli nepokračovat v plánu přestavět prázdnou vilu Taormina na bytový dům....

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

VIDEO: Motorkář ujížděl policii. Ignoroval červenou, honička skončila až v poli

Ulicemi města Chebu prchal před policií třiačtyřicetiletý řidič motocyklu BMW, který předtím ignoroval pokyn k...

Špatné zázemí ašského stadionu se zlepší, fotbalisté dostanou nové šatny

Fotbalový stadion Střelnice v Aši dostane nové zázemí. Rada města schválila vyhotovení projektové dokumentace na...

Města vidí budoucnost v energii ze slunce, má ulevit napjatým rozpočtům

Ulevit napjatým rozpočtům a ušetřit za energie. To je nejčastější důvod, proč se města a obce v Karlovarském kraji...

Město, kde se psaly dějiny. Herci divadla provázejí školáky historií Chebu

Seznámit školáky s bohatou historií Chebska a posílit jejich hrdost na to, že jsou součástí regionu, kde se psaly...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...