Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to jako hasit dům z papíru politý benzinem, říká pořadatel festivalu

  9:48
Stovky hudebních fanoušků mají ve svém kalendáři zvýrazněné datum 25. července. Na tento den je totiž ohlášený Rock iN Roll v Nové Roli, který je jedním z největších festivalů na Karlovarsku. Kvůli koronaviru jsou ale nejistí jak organizátoři, tak návštěvníci.

Jiří Švec, pořadatel novorolského festivalu Rock iN Roll. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Letošní ročník je v podstatě kompletně připravený. Čekal jen na spuštění,“ říká ředitel novorolské přehlídky Jiří Švec.

Jak dlouho dopředu festival připravujete?
Festival připravuji přibližně rok a čtvrt před plánovaným termínem. Je tedy zajímavé například řešit ročník 2019 a zároveň se už připravovat na rok 2020. Letos je uvažování o dalším Rock iN Rollu v roce 2021 „okořeněno” stávající virovou situací nejen v České republice.

Jiří Švec

  • narodil se v roce 1989
  • vystudoval střední pedagogickou školu se zaměřením na dramatickou výchovu a Mezinárodní konzervatoř Praha, obor zpěv
  • hraje na kytaru, ukulele, piano, je frontmanem kapely Loudky
  • je hercem Karlovarského městského divadla a Divadla Dagmar v Karlových Varech, hostuje v Pouličním divadle Viktora Braunreitera, organizuje kulturní akce na Karlovarsku

Napadlo vás, že může taková situace nastat i u nás?
Zprávy o nákaze v Číně jsem zaregistroval poprvé v prosinci. V té době mě ani v nejhorším snu nenapadlo, a to mám sny ohledně Rock iN Rollu často velice živé, že bych musel v dubnu řešit podobné problémy. Doufal jsem, respektive věřil jsem, že virus Čína podchytí. Nás zachytil nouzový stav vlastně těsně před vypuštěním naplánované reklamní kampaně.

Vstupenky na letošní ročník pořád nabízíte v předprodeji. Znamená to, že jste optimisté?
Spíš se snažíme nebýt pesimisté. Určitá část kampaně jede dál, ale jedná se o pro nás méně finančně nákladnou cestu, kterou můžeme zastavit až v poslední chvíli. Kromě toho bychom v případě, že nám stát a okolnosti dovolí festival uspořádat, neradi přišli o fanoušky, kterým můžeme letošní ročník představovat i v těchto dnech. Předprodej je samozřejmě také v běhu, nicméně jeho využívání je momentálně pochopitelně v podstatě na nule, což nás připravuje o velkou část příjmů, které byly určené právě na organizaci festivalu, nákupy a kampaň, na kterou už nemalé náklady padly.

Co ti, kteří už mají lístek koupený?
Lidé, kteří lístek již zakoupili, o své peníze nepřijdou. Budeme samozřejmě rádi, když se fanoušci rozhodnou podpořit Rock iN Roll ve stávající situaci a vstupné za zrušený ročník nebudou požadovat zpět. Jsme ale připraveni peníze vrátit a proplatit všechny vstupenky.

Řada organizátorů už jarní a některé letní akce zrušila či přesunula na později...
Teď jsou celoroční přípravy v podstatě ve fázi napjatého očekávání, co s onou prací bude. Slovo „nevím“ se stalo mým denním chlebem a očekávám vyjádření z vyšších míst, která prozatím používají očividně stejný denní chléb jako já. Proto momentálně volíme variantu čekání na Godota, kdy odsouváme rozhodnutí, co nejdále to jde. Pro mě je nejzazším termínem pro rozhodnutí konec května, kdy buď musíme spustit i venkovní kampaň, která momentálně postrádá smysl, nebo ročník přesunout, či úplně zrušit.

S jakými bezpečnostními opatřeními by podle vás mělo festival na konci léta ještě smysl pořádat?
To si prozatím neumím představit. Řešíme spoustu variant, ale kdyby měla hygienická pravidla narušovat podstatu Rock iN Rollu, nemělo by asi smysl jej za každou cenu držet ve stávajícím termínu. Náš festival byl vždycky založený na svobodném setkávání lidí, přátelské atmosféře a skvělé hudbě.

A kdyby lidé museli mít například roušky?
Pokud bude v době řádného termínu Rock iN Rollu platit ještě například nařízení o rouškách, nedovedu si dost dobře představit, jakým způsobem budeme zajišťovat dodržování tohoto nařízení. Pro mě osobně není problém nosit ve společnosti roušku, ale neumím si představit muzikanty na pódiu s rouškami.

Lidé chodí na Rock iN Roll i za dobrým tankovým pivem, které se přes roušku špatně saje. Někde jsem četl, že je teoretická šance pořádat festival bez alkoholu. Vzhledem k tomu, že prodej občerstvení tvoří zhruba čtvrtinu našich příjmů, bylo by to pro nás těžké K. O. I kdyby byl festival povolený v normálním měřítku, budu zvažovat jeho uspořádání z důvodu bezpečnosti našich návštěvníků a zaměstnanců. V případě, že budou platit ještě jiná omezení, řešíme variantu uskutečnění letošního ročníku v menším měřítku. Po dohodě je možná i tato varianta, ale prozatím opět odpovídám, že nevím.

Přineslo by odložení festivalu ještě další a větší ztráty?
Nechci být pesimistou, ale obávám se, že by to pro nás znamenalo velké problémy. Jednalo by se o zrušení veškerých smluv s našimi partnery, které jsou podepsané pro letošní ročník. Většina z partnerů naštěstí stojí za námi a snaží se nás podpořit v našich rozhodnutích. Některé firmy bohužel spolupráci již ukončily z důvodu vyhlížející ekonomické krize. Velké ztráty pociťujeme už teď. Například ze všech podepsaných smluv ohledně sponzoringu jsme již zaplatili DPH.

Po jednáních s některými kapelami není ani jisté, že vystoupí u nás v roce 2021, protože už mají dojednané jiné závazky. Naše záloha, kterou jsme měli připravenou na horší časy, padla na loňský ročník, kdy nás přímo v den konání festivalu zaskočila velká bouřka. Dalším faktorem je strach. Nevíme, jak zareagují v červenci fanoušci na možnost sejít se v tak velkém počtu. Vše je tedy v jednání, ale je to jako hasit dům postavený z papíru, který někdo ještě k tomu polil benzinem.

Kapelu máte i vy sám. Jaká je v ní nyní nálada?
S klukama z Loudek jsme se bohužel dlouho neviděli. Myslím ale, že kluci s nastalou situací bojují statečně. Jistě řeší spoustu problémů, ale určitě je řeší s obratností sobě vlastní. Teď se snažíme nahrávat si navzájem nové písně a každý k nim přidá to své. Vzhledem k tomu, že se nemůžeme vidět, je to ale práce zdlouhavá a postrádající velkou část radosti, tedy společného hraní. S naším bubeníkem Martinem Sovou alias Fóglem se například zapojujeme do kampaně s názvem Zachraň pivo.

Pandemie koronaviru zřejmě poznamená řadu oblastí, nejen ekonomiku. Bude jednou z nich i kultura, nebo za čas pojede vše dál?
Je otázka, jak hodně času bude kultura potřebovat. Musím říct, že jsem i potěšený tím, že kultura znovu dokázala, že je nepostradatelnou. Vytvářejí se různé kampaně na pomoc potřebným, virtuálních přenosů je víc než dílů leckterého špatného seriálu a umělci hrají, kde se dá, vyjma seniorských domů - pro naše nejstarší hrají pouze pod okny. Myslím, že se dá na stávající situaci najít i několik pozitivních přínosů.

U těch ekonomických otázek se obávám, že nenajdeme nejspíš žádnou dobrou zprávu, a pro kulturu, která byla šikanovaná už před krizí, to bude určitě velká zkouška. V Západočeském divadle v Chebu s kolegy stále zkoušíme inscenaci Odysseus, aby se po uvolnění opatření mohla tolik potřebná zábava a odreagování pro diváky opět rozjet. A to ať už uvnitř divadla, anebo venku pod širým nebem. Hraní pro oživení prázdných karlovarských ulic připravuji také s Pouličním divadlem Viktora Braunreitera. Situace se nyní mění každým dnem a my se musíme snažit neustále přizpůsobit poptávce a možnostem. Věřím, že diváci si k nám cestu opět najdou.

Co by podle vás mohlo kultuře pomoct nejvíce?
Lidé. Vím, že je to trochu fádní odpověď, ale je v ní i naděje a já jsem rád, že můžu náš rozhovor uzavřít trochu pozitivně. Nešlo si totiž nevšimnout, kolika lidem setkávání při kulturních akcích chybí, kolik lidí se těší ven. Kolika lidem dojde, že je kultura součástí života, bez které nelze plnohodnotně existovat. Lidé, kteří šijí cizím lidem roušky. Lidé, co posílají peníze lidem, kteří je potřebují. Lidé, kteří ve svém povolání riskují vlastní zdraví. Těmto lidem není život kolem sebe lhostejný a je jich tolik, že se o kulturu obávám už jen z toho politického hlediska. To je ale už jiný příběh.

  • Nejčtenější

Přišel k plotu a souseda trefil do hlavy, pak střelec bez zbrojáku zabil i sebe

Vražda a následná sebevražda byly příčinou úterního tragického úmrtí dvojice mužů v Šabině na Sokolovsku. Na ležící těla bez známek života upozornil policisty svědek, který předtím slyšel výstřely....

17. července 2024  10:30

Lidé bezohledně parkují u koupaliště, blokují pomoc. Hasiči jim vyhlásili boj

Trpělivost s řidiči bezohledně parkujícími na úzké příjezdové cestě ke koupališti Bílá voda v Chodově na Sokolovsku došla místním hasičům a strážníkům. V posledních dvou týdnech jeli záchranáři na...

16. července 2024  16:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva zastřelení na Sokolovsku. Policie řeší, zda šlo o sousedské spory

Karlovarští kriminalisté přijali po 10. hodině oznámení o dvou lidech bez známek života. Podle záchranářů, kteří na místě v obci Šabina na Sokolovsku zasahovali, šlo o dva muže se střelným poraněním....

16. července 2024  12:15,  aktualizováno  13:26

Adresa hotelu neexistuje. Maďarka přišla o peníze a ve Varech i o iluze

Velké rozčarování zažila žena z Maďarska, která v pátek 12. července přijela vlakem do Karlových Varů za svým přítelem s vidinou přislíbených společných chvil. Na nádraží na ni ovšem nikdo nečekal....

18. července 2024  10:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí motorkáři si dávali pauzu na zastávce, nabourala do nich opilá řidička

Dva nezletilí motorkáři si dávali přestávku v jízdě a v sedle svých motorek odpočívali na autobusové zastávce v Mezirolí na Karlovarsku. V tu chvíli kolem osobním autem projížděla opilá žena, která v...

19. července 2024  12:33

Místo náklaďáku tankoval řidič naftu do kanystrů. Firmě zpronevěřil půl milionu

Škodu za půl milionu korun způsobil svému zaměstnavateli řidič nákladního automobilu, který na podnikovou tankovací kartu načerpal celkem 13 tisíc litrů nafty. Pohonné hmoty si do kanystrů tankoval,...

23. července 2024  15:09

Část zámku v Kopaninách bude pod střechou. S opravou pomáhají dárci

V plném proudu jsou práce na zámečku v Kopaninách. První palety tašek pro druhou část střechy bývalé konírny už jsou na místě. Majitel památky je mohl zakoupit díky dárcům, kteří přispěli na...

23. července 2024  12:48

Kraj se chystá koupit další sanitky pro záchranáře, mají stát 21 milionů

Na pět nových sanitních vozů ročně se mohou v nadcházejících letech těšit posádky Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Výsledky zadávacího řízení na jejich nákup schválili na posledním...

23. července 2024  10:14

Investice do karlovarského letiště přinese stovky nových pracovních míst

Maximálně deset let bude trvat, než se státu vrátí zpět peníze investované do prodloužení a rozšíření karlovarského mezinárodního letiště. Vyplývá to z dopadové studie, kterou si nechal kraj...

22. července 2024  16:30

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...