„Kdyby se v každé zaniklé obci v Krušných horách rozsvítila svíčka, zářilo by celé pohoří. Míst, kde kdysi tepal puls života, aby jej po čase vystřídalo ticho a pusto, je mnoho. Mnohé vesnice byly vysídleny po válce, jiné ustoupily vodě či dolům,“ uvedl Štěpán Javůrek, ředitel destinační agentury.
První byla Ryžovna
„Po domech, kde žili lidé, kostelech, kde byli křtěni a hřbitovech, kam byli uloženi k věčnému odpočinku, zbyly památky v podobě fotografií, vzpomínek pamětníků, nebo otisků lidské činnosti v krajině,“ poznamenal Javůrek. Podle něho se ze Dne zaniklých obcí má stát každoroční tradice.
Důvod, proč si organizátoři vybrali Ryžovnu, je podle Javůrka pragmatický. „Skupina patriotů zde 17 let pořádá Svatováclavské setkání. Dohodli jsme se, že se k této tradiční akci připojíme a významně ji rozšíříme,“ vysvětlil Javůrek. Dlouhodobě prosazuje prezentaci Krušných hor jako krajiny s příběhem.
Akce bude putovní
„Má za sebou exponovanou minulost. Ať v pozitivním či negativním smyslu,“ naznačil. A do tohoto konceptu právě zaniklé obce zapadají. „Jsou fenoménem a v posledních letech i velkou atrakcí pro turisty. Přišlo nám škoda, že se málo ví, co bylo v době, kdy ještě existovaly,“ vysvětlil vznik projektu Den zaniklých obcí Javůrek.
Projekt Den zaniklých obcí bude putovní záležitostí. Podle plánů Štěpána Javůrka by se měl konat jednou ročně v různých koutech Krušných hor. „Budeme střídat i kraje, příští rok se tedy den uskuteční v Ústeckém,“ doplnil ředitel destinační agentury Krušnohoří.