Karlovarské letiště ani podruhé nepřesvědčilo odpůrce školy pro piloty

  8:43aktualizováno  8:43
Další sérii setkání se starosty, zastupiteli i obyvateli z okolí uspořádali zástupci karlovarského letiště a společnosti F Air. Ta chce do poloviny letošního roku otevřít na letišti výukové centrum, jehož studenti by měli k výcviku používat malá lehká letadla. Narazili však na ještě tvrdší kritiku odpůrců.

Společnost F Air na Letišti Karlovy Vary předvedla ukázkové průlety svých letadel. (3. prosince 2018) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Součástí schůzky byly informace o rozvržení výuky během kurzu, o nárůstu letištního provozu i o tom, jaká opatření se ke snížení dopadu provozu na okolí letiště chystají.

„Chceme mimo jiné aktualizovat hlukovou studii z roku 2008, do které bychom zahrnuli nové předpokládané zvýšení provozu na letišti v souvislosti s výcvikem pilotů. Výstupy pak zveřejníme, aby se o nich dozvěděli občané všech okolních měst a obcí,“ uvedl nový jednatel letiště Jiří Pos.

Zmínil také, že je v plánu projekt nazvaný Dobré sousedství, který by měl zajistit novou úroveň a kvalitu komunikace letiště s okolím. O zamýšlených opatřeních bude vedení letiště ještě jednat s představiteli kraje a města.

„Důležité je, že tato opatření budou smluvně zakotvena v závazné smlouvě včetně penalizací za porušení jednotlivých pravidel,“ dodal Jiří Pos.

Fotogalerie

Už před časem také garantovala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová starostům, že smlouvu neuzavře, dokud dokument nebude obsahovat veškeré podmínky, za kterých bude otevření letecké školy přijatelné pro obyvatele okolních obcí. Přijatelné ale zatím evidentně nejsou. Zástupce Spolku přátel Olšových Vrat, kteří stojí za peticí proti příchodu školy, nové informace vůbec neuklidnily. Naopak. Ve své kritice záměru ještě přitvrdili.

„Prezentace byla tentokrát označena za neveřejnou, asi aby se nedostavili nežádoucí občané, kteří chtějí mít vliv na ochranu životního prostředí ve svém městě. Spolek byl navíc pozván v jiném čase než zastupitelé obcí a Karlových Varů. Snad abychom nepříjemnými dotazy nerušili,“ uvedli členové spolku.

Námitky v osmi bodech

Dále kritizovali, že projekt soukromé firmy obhajovali a doporučovali státní úředníci pod služebním zákonem a na letišti bude setrvalý pohyb, který přímo ovlivní obyvatele mnoha okolních měst a obcí. Své námitky shrnuli do osmi bodů. Obávají se například letecké činnosti bez přidané hodnoty v lázeňském městě směřujícím do UNESCO, negativního vlivu na zdraví obyvatel i životní prostředí, zvýšení rizika leteckých nehod, mizivého ekonomického přínosu i toho, že dostane přednost zájem soukromý, nikoli veřejný.

Zástupci letiště ale přišli s tím, že by provoz v jeho okolí tvořil jen patnáct procent z celkového objemu výcviku a ostatní výcvik by se uskutečnil nad neobydlenou oblastí Doupovských hor nebo zcela mimo letiště Karlovy Vary a jeho okolí.

„Přínos není jen ve formě zvýšení výnosů pro letiště, ale zejména v příležitosti, že by se v Karlových Varech mohl v blízké budoucnosti uskutečnit záměr ČVUT otevřít Univerzitní letecké výcvikové centrum mimo jiné i pro pozemní personál, mechaniky, pracovníky letového provozu jako návaznou etapu na výcvik pilotů,“ uvedl jednatel letiště.

Podle něj by to významně přispělo k akademickému vzdělání v regionu. „Nezanedbatelný je i celkový finanční přínos pro město a region, který během pěti let v oblasti služeb přesáhne úroveň 90 milionů korun,“ doplnil Jiří Pos.

I přes tyto informace si odpůrci trvají na svém s tím, že univerzitní centrum může být jen slibem, prostor nad Doupovskými horami je v době armádního výcviku uzavřený a provoz na letových okruzích by činil 51 procent vzletů a přistání z Karlových Varů.

„Ve skutečnosti naše relevantní námitky ke zřízení a provozu letecké základny nebyly zodpovězeny ani vyvráceny, a proto jsme nadále proti jejímu zřízení,“ uvedli. Nyní chtějí získat další podporu obyvatel krajského města a okolních obcí. Rovněž plánují debaty, během kterých chtějí představit námitky proti záměru společnosti F Air a své dosavadní zkušenosti.

Proti působení školy se v prosinci postavili i karlovarští zastupitelé. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová uvedla, že je nutné stanovit škole podmínky a mít možnost o nich spolurozhodovat.

Pirátský zastupitel Pavel Sušanin zase zmínil, že nejzásadnější novinkou je pro něj informace o univerzitním leteckém výcvikovém centru. „Takto významnou příležitostí je třeba se dále aktivně zabývat na městské i krajské úrovni,“ uvedl.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Příprava zkušebního polygonu jde podle plánu, stavba začne příští rok

Slavnostní zahájení stavby "II/210  - Napojení Podkrušnohorské výsypky na...

Během prvního kvartálu příštího roku má na Podkrušnohorské výsypce u Sokolova začít růst vývojové centrum společnosti...

Další z rubriky

Dobrá zpráva. Děti mění mobily za tělocvičny. Zájem je třeba o plavání

Ladislav Frühauf, místopředseda TJ Slovan Karlovy Vary

Rodiče si uvědomují, že pohyb je pro zdraví prospěšný, a tak mnohem důrazněji vyhánějí své děti od digitálních fetišů,...

Dobrovolníci se vydají uklidit Karlovy Vary a další města v kraji

Do celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět! Ukliďme Česko! se pustili...

Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Vary – to si řekla Lenka Mráziková se svým přítelem Michalem Vostrčilem, a nyní...

Otočné dveře, kterými se ve filmu prohnal Jackie Chan, mají kupce z Varů

Otáčivé dveře v Císařských lázních si zahrály ve filmu Rytíři ze Šanghaje. Kraj...

Otočné dveře z Císařských lázní změní majitele. Rekvizitu, kterou do budovy v roce 2002 umístil americko-britský tým...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz