Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Opozici vadí pozastavení oprav Císařských lázní. Ušetříme, tvrdí hejtman

  16:29
Kvůli rekonstrukci Císařských lázní se v Karlových Varech rozhořel spor. Vlastník památky, Karlovarský kraj, nechal stavbu pozastavit kvůli změně střechy. Bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová to považuje za nezodpovědné. Současný hejtman Petr Kulhánek oponuje, že se tím ušetří nemalé finanční prostředky města.

Císařské lázně v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když na konci roku 2019 konečně začala rekonstrukce historické budovy Císařských lázní v Karlových Varech, vypadalo to, že na památku se konečně usmálo štěstí a dočká se důkladné opravy.

Jenže dnes je podle exhejtmanky a krajské opoziční zastupitelky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) všechno jinak a objektu hrozí další problémy – prodloužení doby rekonstrukce a vrácení dotace. Podle ní vedení kraje bezhlavě rozhodlo o pozastavení stavby.

„Zastavovat probíhající rekonstrukci vnímáme jako velmi nezodpovědný postup a připomínám, že Karlovarský kraj má s městem Karlovy Vary uzavřené memorandum, které je závazné, a případné změny týkající se rekonstrukce musí schvalovat zastupitelstvo,” říká exhejtmanka.

Podle ní navíc krajské zastupitelstvo, ve kterém většina dnešních radních seděla, o žádných změnách nemluvilo.

Jana Mračková Vildumetzová je přesvědčená, že Karlovarskému kraji, jako majiteli Císařských lázní a zadavateli zakázky, jejíž hodnota je zhruba 830 milionů korun, hrozí porušení zákona o veřejných zakázkách i vrácení dotace 400 milionů korun, a to včetně stoprocentního penále. „Zároveň jako kraj riskujeme velké vícenáklady, které si bude účtovat zhotovitel,“ dodává.

Po vedení kraje proto požaduje revokaci jeho usnesení z konce letošního března o pozastavení stavby. „To je s největší pravděpodobností v rozporu se zákonem o krajích, protože o této věci musí dle našeho názoru rozhodnout zastupitelstvo,“ je přesvědčená Mračková Vildumetzová.

Kraj nechal stavbu pozastavit kvůli změně střechy, ta je v současnosti koncipována tak, že prostor atria, kde má být multifunkční sál, je vnímán jako exteriér. Kraj chce projekt předělat tak, aby atrium bylo vlastně interiérem.

Ušetří to nemalé peníze, říká hejtman

„Během realizace staveb, a zejména pak na takto náročné revitalizaci národní kulturní památky, běžně dochází k mnoha dílčím změnám a zpřesněním projektu, jejichž cílem je maximálně hospodárné, efektivní a účelné provedení stavby,“ tvrdí hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). 

Podle jeho vyjádření se ke změně projektu kraj rozhodl po dohodě s městem Karlovy Vary a v mezích daných uzavřeným memorandem.

Změna zastřešení atria má přinést zvýšení tepelného komfortu, lepší odhlučnění okolí a snížení ekonomické náročnosti provozu. Současně se kraj rozhodl implementovat projekt sálu do stávající dokumentace a probíhající stavby, a vestavba atria se tak bude moci kontinuálně napojit do objektu Císařských lázní.

„Budou tím ušetřeny nemalé finanční prostředky statutárního města Karlovy Vary. V případě původně uvažovaného provádění vestavby po dokončení revitalizace by totiž došlo k nutnosti vybourání některých nově zbudovaných konstrukcí, dočasnému odstranění střechy a mnoha dalším nákladným akcím a zbytečným obtížím, například narušení záruk v případě zásahu do zhotovených částí,” zdůrazňuje hejtman Kulhánek.

Podle něj jsou informace o zastavení stavby nepravdivé. „V současné době byly pozastaveny jen činnosti na těch částech, které se budou v rámci vestavby sálu měnit. Bylo by nehospodárné tyto segmenty realizovat a následně je odstraňovat. Stavba jako celek ve všech dalších částech Císařských lázní pokračuje dál a při srovnání vůči všem pracím prováděným v současné době se pozastavení týká zcela marginální části stavebních činností,“ tvrdí. 

Kraj podle něj všechny změny činí až po konzultacích s odborníky i právníky. „Změna střechy, stejně jako například změna podchycení stavební jámy schválené za předchozího vedení kraje, jsou změnami nepodstatnými a jsou zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl hejtman ve své reakci.

Navíc přislíbil, že kraj poskytne ministerstvu kultury jako poskytovateli dotace plnou součinnost, pokud to bude exhejtmanka požadovat.

Město tvrdí, že o pozastavení prací nežádalo

Proti vyjádření hejtmana Kulhánka ale stojí prohlášení karlovarské primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO). Podle ní město na avizovaných úpravách netrvá.

„Na možnosti změny projektu jsme se sice krajského úřadu dotazovali, ale v žádném případě na nich netrváme. Zvláště když jde o možné komplikace týkající se ohrožení státní dotace a zpoždění stavby,“ vysvětluje Pfeffer Ferklová, která se o složitém procesu změny projektové dokumentace dozvěděla až po rozhodnutí rady kraje.

„Nikdy jsme se o pozastavení prací nebavili a v žádném případě jsme je nepožadovali,“ upozorňuje primátorka.

Jednání, které proběhlo na krajském úřadě, se týkalo pouze návrhu na změnu střechy. Na schůzce se obě strany měly shodnout, že kraj prověří možnosti v dané fázi rekonstrukce, a poté se znovu sejdou. Město žádný oficiální požadavek na změny v projektech neodeslalo, neschválilo ani nepožaduje. Krok kraje ho proto překvapil. 

„Na eventuální změny týkající se střechy jsme se pouze dotazovali v rámci pracovního setkání. A kraj jako majitel budovy, zadavatel rekonstrukce a nositel dotace nám měl sdělit své stanovisko, nikoliv tvrdit, že to chceme my jako město,“ doplňuje náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO), který si uvědomuje, že provést projektovou změnu v době běžící rekonstrukce stavby není nic jednoduchého a rychle proveditelného. 

„Nemáme problém, aby projekt rekonstrukce Císařských lázní zůstal v původní podobě. Ale opět připomínáme, že lázně jsou majetkem kraje a ten je za rekonstrukci zodpovědný,“ dodává.

„Změna střechy přece není nepodstatnou změnou projektu,“ je přesvědčená exhejtmanka. Změna má stát zhruba sedm milionů korun projekční ceny. „Navíc nikdo z vedení kraje neví, zda bude následná změna na vybudování vestavby sálu podpořena kladným závazným stanoviskem od orgánů památkové péče a dalších zainteresovaných,“ upozorňuje Mračková Vildumetzová. 

Vedení kraje podle ní mělo svůj krok nejprve projednat s ministerstvem kultury, což podle jejích informací neudělalo. „Hrozně mě bolí, že rekonstrukce Císařských lázní je ohrožena, navíc za situace, kdy všechno běží, či spíše běželo podle plánu,“ shrnula exhejtmanka své pocity.

30. července 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Slavil jak divý, až uznal, že to trochu přehnal. Flek hraje o cizinu

Stejně jako loni i letos rychlonohý Jakub Flek vstřelil gól v prvním českém zápase mistrovství světa. Kdyby dál...

Žena při chůzi sledovala mobil a narazila do sloupu, pomohli strážníci

Nepozornost se vymstila mladé ženě, která procházela karlovarskou třídou T. G. Masaryka. Dívala se do mobilního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klukům ukážeme, jak se vozí medaile, vtipkuje Černoch z české stříbrné party

Jiří Černoch je jedno z největších překvapení mezi českými reprezentanty. Vždyť své místo na soupisce uhájil třeba i...

Policie dopadla vězně, který uprchl z nestřeženého pracoviště u Karlových Varů

Policisté dopadli muže, který v pátek 13. května odešel z nestřeženého pracoviště v Otovicích u Karlových Varů.

Ceny plynu se už budou pohybovat vysoko, říká Pavel Tomek ze SUAS Group

Stoupající ceny plynu i elektřiny nutí k úsporným opatřením. Jak však reagovat v okamžiku, kdy je strategie firmy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Karlovarský kraj má stále málo lékařů, mladé chce motivovat už ve škole

Kritický nedostatek praktických lékařů a zubařů bude muset řešit Karlovarský kraj. Vyplývá to z výsledků jednání vedení...

Sliby podniků nezabraly, bary v centru Varů budou muset zavřít dřív

Memorandum o zajištění pořádku, které podepsalo vedení Karlových Varů s bary v centru města, k nápravě nevedlo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kouř odřízl obyvatele domu, pro ženu s dětmi museli hasiči s žebříkem

Dramatické chvíle prožili ve čtvrtek obyvatelé domu v karlovarské čtvrti Rybáře. Kouř z hořících odpadků jim zamořil...

Oživíme pramen Oharky, rozhodli lidé v Chebu, kam půjdou peníze města

O projektech participativního rozpočtu v Chebu je rozhodnuto. Při hlasování nasbíral nejvíc hlasů nápad na oživení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...