Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Srovnání měst na Vysočině: růst cen v roce 2022 se výrazně liší

  17:10
Růst cen nabírá na otáčkách, lidem na Vysočině se zdraží prakticky vše. Od poplatku za svoz odpadu přes vodné a stočné až po ceny za teplo. Míra zdražení se v jednotlivých městech liší. Odborníci doporučují navýšení záloh.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vzrůstající ceny za teplo se dotknou i domácností, které jsou zásobovány centrálně. Zdražování se liší podle topiva a u plynových kotelen dle toho, v jakém období nakoupily zemní plyn.

Například v Novém Městě na Moravě cena za teplo stoupne více než dvojnásobně. Novoměstská teplárenská z letošních 500,50 koruny zdraží na 1 100 korun za gigajoule (GJ) včetně DPH.

To znamená hluboký zásah do rozpočtů domácností. Vedení radnice proto nabízí lidem, kteří se ocitnou ve finanční nouzi, mimořádnou půjčku z fondu rozvoje bydlení. 

Růst cen tepla na Vysočině

Nové Město na Moravě zdraží o 120 % 

Jihlava o 40 %

Třebíč o 8,5 %

Havlíčkův Brod o 0,5 %

Pelhřimov nezdraží

„Je to sice soukromá firma, ale město je jejím největším klientem. S vedením společnosti jsme se domluvili na společném postupu, který zajistí lepší vyhlídky do budoucna. Zároveň jsme připravili městský balíček pomoci,“ uvedl starosta města Michal Šmarda.

Na stoupající ceny energií si bude možné půjčit až 20 tisíc korun, se splatností nejdéle pět let s pevným úrokem tři procenta. O půjčku si může požádat i společenství vlastníků bytových jednotek.

„Nájemníkům v městských bytech rozložíme v případě potřeby náklady do více let, prostřednictvím nižšího růstu záloh a následného rozložení případného nedoplatku do delšího časového období,“ dodal Šmarda.

Jednatel: Doporučujeme navýšení záloh o 500

I v krajském městě se zvedne cena za teplo. Jihlavské kotelny zvednou cenu o 40 %. „Bohužel i nás se dotkl růst cen. Zdražení je dáno meziročním nárůstem cen energií na světových trzích v průběhu roku. Pro rok 2022 plánujeme navýšení průměrné konečné ceny tepla na hodnotu 792 korun za GJ včetně daně,“ uvedl Jan Diviš, jednatel společnosti Jihlavské kotelny. 

Zákazníkům radí zvýšit si zálohy. „Doporučujeme navýšení záloh na dodávku tepla a teplé vody v průměru o 500 korun za měsíc, aby se předešlo výrazným nedoplatkům při vyúčtování,“ dodal.

Ve Žďáře nad Sázavou se cena za teplo zvyšovala už na podzim. Od října společnost SATT zvýšila cenu na 836 korun za GJ. Od ledna zase o něco zlevní, a to na 710,60 koruny za GJ (sekundární cena). V Třebíči se cena za teplo dostane na úroveň 559,90 koruny za GJ, zatímco letos firma TTS bude účtovat nejvýše 515,90 koruny.

Díky biomase se nic nemění

Oproti tomu jen nepatrné zdražení avizuje havlíčkobrodská společnost Teplo HB. V novém roce zaplatí klienti 556 korun za GJ včetně DPH, což je přibližně o tři koruny víc než nyní. Důvodem tak drobného zdražení je fakt, že se společnosti podařilo nakoupit cenu zemního plynu na roky 2021 a 2022 za fixní ceny.

V Pelhřimově dokonce zůstanou ceny tepla od společnosti IROMEZ na stejné výši jako letos. Důvodem je, že palivovou základnu tvoří z 99 % lesní biomasa.

Také voda v příštím roce podraží. V Jihlavě zaplatí zákazníci na vodném a stočném 101,17 koruny včetně DPH. Hlavním důvodem k navýšení cen je podle vedení města současný stav vodohospodářské infrastruktury. „Abychom vůbec mohli čerpat dotace a začít s její obnovou, tak musíme vodné a stočné navýšit. Město nemá finance na sanaci tak velkých částek,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.

Zvyšování ceny se dá v Jihlavě očekávat i v dalších letech.

Navýšení ceny se dotkne i obyvatel obcí sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, kam patří například Telč, Polná, Dušejov či Větrný Jeníkov. Nově zaplatí 111,09 koruny včetně daně za dodávku a vyčištění jednoho tisíce litrů pitné vody. Dosud platili 99,97 koruny.

Navýšení vodného a stočného o sedm procent oproti roku 2021 na částku 108,70 se dotkne také Třebíčska. Pro zákazníky společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod cena za kubík vody včetně stočného stoupne o pět procent na 81,97 koruny. Oproti tomu na Pelhřimovsku a Žďársku budou ceny stejné jako letos.

Poplatky za svoz odpadu

Z okresních měst v kraji zaplatí v roce 2022 za odpad nejvíce obyvatelé Třebíče. „Poplatek se tu bude měnit po dlouhých dvanácti letech, a to z původních 648 na 840 korun,“ sdělila mluvčí radnice Irini Martakidisová. Místní si tak musejí připravit skoro o dvě stovky víc než dosud.

Zdražení se chystá i v Pelhřimově. Cena se tam z původních 700 korun navýší od ledna na osm stovek. O 124 korun více vydají za roční „odpadový poplatek“ obyvatelé Jihlavy. Suma tam z původních 680 korun na obyvatele naskočí na nových 804 korun. Nově budou platit odpadový poplatek i za nemovitost ve svém vlastnictví, byť v ní nikdo nebydlí. Poplatek tak někteří lidé uhradit vícekrát.

Naproti tomu v Havlíčkově Brodě se rozhodli, že poplatek zatím zůstane v původní výši na částce 720 korun.

Ve Žďáře nad Sázavou hradí obyvatelé jeden z nejnižších poplatků za odpad na Vysočině. I příští rok budou lidé odevzdávat 580 korun ročně.

  • Nejčtenější

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlavský silák pomáhá v kuchyni, pak dře v posilovně. A rázem všem chutná

Sport měl sice odmala rád, ale hýbat se moc nechtěl. Proto se domluvil s učitelem, že místo skákání bude raději posilovat. Dnes je z Milana Selingera úspěšný reprezentant v silovém trojboji. První...

12. července 2024  7:27

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Havlíčkův Brod změní trasování MHD, přibudou i tři oboustranné zastávky

Po několika málo letech od velké autobusové revoluce se v Havlíčkově Brodě opět změní trasování některých linek městské hromadné dopravy (MHD). Spoje vůbec poprvé v historii začnou projíždět...

18. července 2024  8:42

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...