Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Modely v Bystřickém parku miniatur už odolaly povodni i krupobití

  14:43
Když začal Zdeněk Brachtl na jaře 2018 na bystřických Lužánkách stavět první model, ztrácel se v přerostlé trávě rostoucí v údolíčku, kde se předtím pásly krávy. Po čtyřech letech má brněnský modelář hotovo.

Jeden z modelů Bystřického parku miniatur při silné bouřce, která oblast zasáhla 29. června, tedy těsně před slavnostním otevřením. Díky pevným základům odolaly miniatury velké vodě bez újmy. A nepoškodilo je ani krupobití. | foto: Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem

Návštěvníci mohou od konce června obdivovat unikátní Bystřický park miniatur s šestnácti modely hradů a dalších památek z povodí řeky Svratky od Jimramova po Tišnov.

„Původně mělo být modelů celkem sedmnáct, hornickou osadu Havírna (u Štěpánova nad Svratkou – pozn. red), která je i na vstupní tabuli, jsme nakonec vypustili, protože by neměla takovou vypovídací hodnotu. Byla by to díra v zemi a pár domečků okolo, ze stavebního hlediska nic zajímavého. Jen by se Havírna dostala víc do povědomí,“ říká devětačtyřicetiletý tvůrce. Park miniatur podle něj poslouží i jako inspirace k výletům do okolí.

Jak dlouho jste na bystřických Lužánkách pracoval?
Na místě od jara 2018, už rok předtím začaly přípravy. První rok jsme udělali pět modelů ve vstupní části, ve druhém roce začaly vznikat nejnáročnější modely, Zubštejn s Pernštejnem. Pernštejn má obrovitánský sokl, železobetonový základ, vystavěný nasucho. Na něj přišla železobetonová deska a pak samotný hrad. Jen sokl nám trval dva až tři měsíce. Pak jsme pokračovali dál povodím Svratky, vznikly Osiky, Kunštát a další stavby. Jako poslední vznikl letos hrad Skály a klášter v Doubravníku. Během let se k jednotlivým modelům vracím, dotvářím je a upravuji. Když se teď zastavím a ohlédnu, jsem mnohem spokojenější než na začátku.

Dá se říci, kolik času v průměru zabral jeden model?
Na hodiny nevím, ale jsou to zhruba dva měsíce včetně přípravy. Býval jsem tu tři čtyři dny v týdnu od rána do večera, hodně mi pomáhal ředitel muzea Vladimír Cisár, který s myšlenkou parku miniatur přišel, s kolegyní Eva Strakovou z muzea. Hodně záleží na velikosti modelu a soklu, samotný model jde poměrně rychle. Oproti jiným parkům miniatur jsme vytvářeli i kopce, aby modely vynikly, nejsou na rovině. Zrovna Pernštejn jsme dodělávali opakovaně, než si terén sedl. Žádný podobný park této koncepce neexistuje.

Na Slovensku u Čachtic mají park miniatur na mnohem menším pozemku, na rovině, z betonových modelů přecházejí na plastové. Mají tam hrady, zámky, kostely, nejrůznější stavby odjinud, tomu jsme se chtěli vyhnout. V tomto regionu bylo od Jimramova po Tišnov hodně různorodých hradů, které přitom vznikly zhruba ve stejné době, ve druhé polovině 13. století. Kunštáti stavěli hrad, Pernštejnové jiný, páni z Lomnice zase odlišný typ, to je úžasné. .

Park miniatur už prověřily silné bouřky, dokonce i těsně před slavnostním otevřením. Přežil bez úhony?
Modelům se nic nestane, jsou na pevných základech. Korýtko potoka, co vytéká z malého rybníčku, se rozvodnilo, u Aueršperka byl dokonce malý vodopád, v dolní části se to rozlilo. Apokalypsy mám rád, povodeň byla úžasná. Byl jsem zrovna na místě, energie toho živlu byla cítit přímo. Bylo to dynamické, divoké a nádherné, to v jiném parku postaveném na rovině nezažijete. Kroupy byly nepříjemné, ale nic nepotloukly.

Jaké materiály jste použil?
Kámen, beton a železo, dřevo ne. U hradů by měly být mosty, problém je, že návštěvníci jsou nenechaví, fůru mostů už zničili a rozbili. Některé jsem proto musel zrušit. Příští rok udělám železné s imitací dřeva, aby měly větší životnost. Řetízky kolem modelů zkrátka některé návštěvníky neodradí. Přírodní živly ty modely vydrží, ale nevím, zda i přes instalovaný kamerový systém přečkají některé návštěvníky.

Časově nejnáročnější hrady už jste zmiňoval. Co vám jinak dalo nejvíc zabrat?
Asi poslední model, doubravnický klášter. Nebyl to ani tak technický zádrhel, jako věc koncepce. Na základě archeologického průzkumu víme, jaký byl ambit. Kostel, který jsem k němu připojil, tým docenta Ungera pomocí georadaru asi v 80. letech minulého století našel, zatímco při revizním průzkumu už jej nenašli. Udělal jsem základní variantu, kde mám jen krátké presbyterium (kněžiště). Můžeme se dohadovat, jestli ta objevená zeď patřila k němu. Když archeologové ještě něco objeví, můžu model přistavět. (směje se)

Mnohé stavby se na rozdíl třeba od Pernštejna nebo kláštera Porta Coeli vůbec nedochovaly, nebo z nich zůstalo pár zdí. Park se prezentuje tak, že jsou památky zpodobněné v éře jejich největšího rozmachu. Jak jste hledal jejich podobu?
Pernštejn se kromě pozdějších přístaveb dochoval ve středověké podobě, podoba jádra Zubštejna se dala dobře odvodit podle otisků na zdivu. U hradů, které už nestojí, je to interpretace, jak to s velkou pravděpodobností mohlo vypadat, jak říkám, ideální rekonstrukce. Je v tom kousek zvědavosti a romantismu, když přijdete na zříceninu a představujete si, jak ten hrad mohl v minulosti vypadat. To mě baví, ne současný stav. Seženu si k tomu literaturu a na jejím základě a studiu pak tvořím modely. Je to vždy jedna z možných rekonstrukcí, jak to mohlo vypadat.

Park byl přístupný od začátku, lidé vás mohli sledovat při práci. Co jste ve vznikajícím parku zažil za situace?
Seznámil jsem se se spoustou zajímavých lidí, kteří se vyptávali. Kolikrát jsem jim udělal při práci přednášku. Sice mě někdy trošku zdržovali, ale to jsem vždycky dohnal.

Neradili vám, jak to máte udělat?
Vůbec ne. Ptali se na materiály, na historii… Byla to příjemná setkání. Ale někteří neinformovaní návštěvníci tady poznávali Karlštejn, nebo když jsem zrovna dělal válcovou věž, mysleli si, že to bude Kokořín. (směje se)

Prezentujete se jako modelář, ale neživíte se tím na plný úvazek. Jaké je tedy vaše civilní povolání?
Jsem takový univerzální člověk, původní profesí strojař. Jednu dobu jsem opravoval digitální tiskárny, dělal jsem i v bezpečnostních službách. Vnitřně mě zajímá historie, architektura, umění. Mám takový dvojkolejný život, něčím jsem se živil a něco jiného mě zajímalo, ale nenapadlo mě se tím živit. Už dávno jsem mohl dělat modelářství na profesionální úrovni, k hradům jsem tíhnul od malička. Pět let jsem dělal park pro Bystřici prakticky na plný úvazek, přes léto jsem stavěl, přes zimu jsem si chystal plány a další projekty. Co budu dělat dál, zatím nevím. Občas se někdo ozve, kasteláni už o mně vědí, první model jsem před lety dělal pro Veveří.

Autor:
  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Jihlava prodá bývalé kasárny zpět armádě. Nesmí tu být cizí vojsko, volá SPD

25. dubna 2024  9:22

Jihlava prodá část bývalého pístovského vojenského areálu ministerstvu obrany. Armáda chce z...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ - ŠANCE PRO ABSOLVENTA! (28 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...