Bystřický park miniatur už budí pozornost. Pernštejn vyroste příští rok

  8:24aktualizováno  8:24
Hotový už je model hradu Čepička, jen detaily zbývá dodělat na hradě Loučky a na komplexu hradu s kostelem v Černvíru. První tři památky z okolí v měřítku 1:50 už jsou na svých místech. A tvůrce parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem Zdeněk Brachtl tvoří základy čtvrtého a pátého modelu.

Nyní už vzniká také další hrad Lomnice a slavný klášter Porta Coeli. „Hrubé stavby jsou hotové rychle, mezitím se průběžně vracím k detailům. Do konce září, nejpozději v říjnu bych mohl dokončit včetně detailů všech pět na letošek naplánovaných modelů,“ říká Zdeněk Brachtl.

Tento brněnský modelář pracuje v Lužánkách s přestávkami od konce května. Zatím jde prý všechno bez komplikací.

Fotogalerie

„Nejnáročnější je navozit hlínu. Hrady děláme na kopcích, proto musíme přepravit spoustu materiálu. Samotné stavby jsou jednodušší. Ani voda po bouřce nás neohrozila,“ zmiňuje Brachtl červencovou průtrž mračen, kdy voda zaplavila údolíčko pod turistickou atrakcí Eden kvůli kanalizační vpusti ucpané posečenou trávou. Žádný z modelů poškozen nebyl.

Bystřičtí i turisté už park miniatur v Lužánkách, poblíž Olšiakovy plastiky zubra a Pohádkové aleje, objevili.

„Jsem ráda, že v okolí vzniká něco takového, co přitáhne lidi. Líbí se mi myšlenka, že hrady nejsou v krajině posazeny jen tak uměle. Těším se hlavně na model Pernštejna,“ řekla reportérovi MF DNES turistka z nedaleké Nedvědice. „Určitě se zase přijdeme podívat.“

Podle Brachtla se na místě vznikajícího parku zastavují desítky lidí denně. „Reagují pozitivně, chodí se dívat, jak pokračuji. Hodně se spolu bavíme,“ zmínil modelář. Někdy diskutují nad podobou staveb.

Vybrané hrady na Bystřicku a Tišnovsku

  • Pernštejn -  Stavba pánů z Pernštejna patří k nejvýznamnějším moravským hradům. Oblíbený cíl výletů.
  • Čepička -  Hrad stával západně od Předklášteří u Tišnova. Nyní je vrchol kopce zarostlý listnatými stromy a v lese jsou patrná tři patra valů s příkopy.
  • Zubštejn - Podle legendy jej měl okolo roku 1314 postavit uhlíř Věnava. Dnes je to zřícenina.
  • Skály (Štarkov) - Zřícenina hradu zbudovaného kolem roku 1380. Dochovalo se třeba torzo hranolové a oválné věže či pozůstatky cisterny.
    Zdroj: Wikipedie

Hrady, kláštery a další památky jsou znázorněny ve své nejslavnější éře, tedy v 15. století. Mnohé se nedochovaly vůbec, nebo z nich zbylo jen pár zdí.

„Je vždy několik možných variant, jak stavby v té době mohly vypadat. Tvůrce si vybírá jednu z nich na základě nějaké analogie nebo zkušeností,“ vysvětluje Brachtl.

Vychází z archeologických průzkumů i diskuse s odborníky. „Nejrealističtější bude Pernštejn, protože se jeho podoba z 15. století dochovala ve zdivu. Víme, jak vypadal – tedy kromě dřevěných konstrukcí, které se nedochovaly. Dřevo podléhá rychle zkáze, stačilo zanedbat údržbu, ani nemuselo dojít k požáru,“ poukazuje.

Postupně modely zaplní celé údolíčko. To má i s potůčkem, který nevyschl ani za současného horkého počasí, připomínat údolí Svratky.

Skály až naposledy

„Začínáme od Tišnova proti proudu Svratky, poslední bude hrad Skály neboli Štarkov u Jimramova,“ popisoval v květnu vedoucí Městského muzea a iniciátor parku miniatur Vladimír Cisár.

Tvůrci však nepůjdou bezpodmínečně podle pořadí staveb, ale nejdřív udělají během asi tří let kostru celého parku tvořenou hlavními objekty. Chybět nebudou ani hrady Dalečín, Aueršperk, Pyšolec a další.

Příští rok dojde na velké hrady. Pernštejn, který bude mít na délku kolem osmi metrů, a Zubštejn. Vznikne také Kunštát. „Letos to beru jako zahřívací kolo. Ty největší modely, které zaberou víc času, mě čekají na jaře, “ těší se modelář.

V Lužánkách je připravená část páteřní cesty, od které budou odbočovat další cestičky k jednotlivým miniaturám. Vysazená už je také část dřevin.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Z výkopu čouhaly středověké hrnce, v Jihlavě se našla pec ze 13. století

Nálezce Šimon Kochan u zčásti odkryté hrnčířské pece s částečně vypálenou...

Překvapivý objev učinili archeologové v Jihlavě. Poblíž ulice U Skály našli metr pod povrchem středověkou hrnčířskou...

Žďár otevřel novou sportovní zónu s tenisovou halou, klubovnou a šatnami

Nově zrekonstruovaná sportovní zóna se šatnami, zázemím, vyhlídkovou terasou,...

Sportovci ve Žďáře nad Sázavou dostali od města velký dárek. Dokončena byla rozsáhlá rekonstrukce sportovního areálu na...

Vyčistit potok i poldr. Humpolec řeší, jak zabránit další bleskové povodni

Obyvatelé Humpolce zaplnili facebook desítkami fotek a videí, jak to po...

Bydlet v přízemních bytech nejníže položeného humpoleckého panelového sídliště Na Rybníčku, je tak trochu risk. Letos...

Najdete na iDNES.cz