Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Veřejné fórum v Brodě opět překvapilo, lidé chtějí vestavbu školy V Sadech

  15:51
Ještě nedávno se vedení Havlíčkova Brodu nechtělo pouštět do projektu na vybudování půdní vestavby s učebnami v základní škole V Sadech, který připravila bývalá místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). Nyní už bude muset. Záměr prosadili občané ve veřejném fóru, jež radnice vždy na podzim pořádá.

V celém půdním prostoru školy vzniknou moderní učebny chemie, fyziky, matematiky i odhlučněná hudební učebna. | foto: archiv školy

Široká debata u kulatých stolů se konala v první polovině listopadu. Veřejnost, která na besedu dorazila, definovala celkem dvanáct největších nedostatků či požadavků, jež by bylo na území města záhodno co nejdříve napravit nebo realizovat.

Protože se veřejného fóra zúčastnilo množství učitelů a rodičů dětí ze základní školy V Sadech, přineslo jednání poměrně nečekaný výsledek. Největší prioritou se stalo vybudování půdní vestavby s několika novými učebnami a výtahem právě v této škole.

„Je velice dobře, že se učitelé i rodiče o budoucnost školy zajímají, že jsou aktivní a že na besedu přišli. I když tomu vedení města nebylo příliš nakloněno, podařilo se jim ho přesvědčit,“ uznala bývalá místostarostka a nynější radní města Mojžyšková. 

Projekt připravila ještě v době, kdy byla v nejužším vedení města a školství měla v gesci. V celém půdním prostoru školy podle něj mají vzniknout moderní učebny chemie, fyziky i matematiky, odhlučněná hudební učebna i patřičné zázemí pro učitele. Součástí projektu je i výtah a bezbariérový přístup.

„S prostorem tu hodně válčíme. Jsme určenou školou pro výuku cizinců pro celou oblast, ale učebny si k tomu musíme pronajímat v AZ Centru. Nemáme odborné učebny, nemáme dostatečné zázemí pro družinu ani pro náš sbor,“ říkala už během září ředitelka školy Milena Honsová.

„Vybudujeme jednu nadškolu“

Výhrady k projektu však v tu dobu měl nový místostarosta pro oblast školství Vladimír Slávka (ANO). Příliš se mu nezamlouvalo, že by stavebníci zasáhli do střechy, která se před osmi lety nově pokládala. A ve městě v oblasti školství viděl jiné priority. Dohady o budoucnosti škol i tohoto konkrétního projektu dokonce způsobily menší rozkol v koalici.

Smíšené pocity u místostarosty převládají i nyní po zveřejnění výsledků veřejného fóra.

„Nejsem proti tomuto projektu, ale v současné době vidím jiné priority. Je třeba řešit prázdnou a chátrající budovu bývalé obchodní akademie, absenci zázemí na základní škole Štáflova a především nevhodné budovy plné azbestu na základní škole Konečná,“ říká.

Urychlení vestavby V Sadech podle něho naruší celou koncepci rekonstrukcí a modernizace školských zařízení ve městě. „Nejsem nadšen, že vybudujeme jednu ‚nadškolu‘, zatímco jinde nám zůstanou vážné problémy,“ tvrdí.

Přesto ho výsledky veřejného fóra přesvědčily. „A také fakt, že bychom asi nebyli dobří hospodáři, kdybychom nevyužili nabízenou devadesátiprocentní dotaci,“ dodává.

Za padesát milionů

Podle původních odhadů by vestavba V Sadech mohla vyjít zhruba na 50 milionů korun. Město by ze svého rozpočtu zaplatilo jen desetinu této částky. Podle Mojžyškové je dotace takřka jistá. Pětimilionovou spoluúčast už vedení města zahrnulo do návrhu rozpočtu pro příští rok.

„Projekt je připraven do posledního písmenka. Teď už záleží především na tom, jak rychle bude pracovat samotný úřad. Je třeba co nejdřív připravit soutěž na zhotovitele, aby se už na jaře mohlo začít stavět,“ uvedla bývalá místostarostka. Havlíčkův Brod momentálně nemá zpracovaný žádný jiný projekt v oblasti školství tak, aby mohl o státní či evropský investiční příspěvek v současné výzvě žádat.

Veřejné fórum se v Havlíčkově Brodě koná každoročně od roku 2015. Jen loni bylo kvůli proticovidovým opatřením zrušeno. V prvních ročnících vítězily celoměstské problémy, jako špatná dopravní situace či nedostatek míst k parkování.

Později je však nahradily problémy lokální či požadavky užších skupin lidí, kteří se před besedou zaktivizovali. A tak se například mladým podařilo prosadit výstavbu skateparku nebo právě letos díky učitelům a rodičům zvítězila vestavba V Sadech. 

„Účastníkům fóra bylo nabídnuto několik oblastí, do kterých se mohli zapojit u kulatých stolů, například životní prostředí, školství, sociální oblast, kultura a sport, doprava a bezpečnost ve městě či strategický rozvoj. Z každé oblasti byly vybrány dvě největší priority, o jejichž závažnosti se hlasovalo,“ popisuje formát veřejného fóra Marie Kudrnová, jež ho coby projektová manažerka organizuje.

Hlasování na webu

Výsledky veřejného fóra nyní ověří anketa. Zájemci ji najdou hned na titulní stránce webu města. Hlasovat pro dva vybrané problémy z dvanácti mohou lidé do poloviny prosince. 

„Je to dvanáct bodů vzešlých z veřejného fóra. Vedení města se pak bude úzce zabývat deseti, které v anketě dostanou nejvíce hlasů,“ prozradila mluvčí radnice Alena Doležalová.

  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Transport lávky skončil nehodou na D1, pětitunový náklad narazil do mostu

8. prosince 2023  16:13

V pátek ráno měla být ve Žďáře nad Sázavou, na jedno z ramen řeky Sázavy pod Bránským rybníkem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelář nabízí pětimetrové kolejiště za pět milionů. A k němu dům jako bonus

4. prosince 2023

Premium „Prodám kolejiště s rodinným domkem.“ Takový inzerát si před pár dny podal jeden z nejznámějších...

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

4. prosince 2023  8:36

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovicím pomohla hvězda z první ligy. Snad to kluky nakopne, hlásil Dočekal

3. prosince 2023  21:49

V sobotu bojoval v dresu Třebíče proti Vsetínu a u výhry 5:4 si připsal dvě asistence. V neděli...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Provazochodec a akrobatka vzdali hold Santinimu, nezalekli se ani mrazu

10. prosince 2023  10:31

Dechberoucí podívanou mohli v sobotu večer sledovat lidé na náměstí ve Žďáře nad Sázavou. V...

Opravený zámek v Třešti se pomalu stává novým kulturním centrem města

10. prosince 2023  9:08

Dalším bodem na kulturní mapě se pomalu stává třešťský zámek. Areál, který nedávno prošel...

Serváce postřelili na severu Moravy. Sokol pochází z hnízda z Dukovan

9. prosince 2023  15:07

Zřejmě už nikdy nebude ve volné přírodě létat a lovit mladý sokol stěhovavý z dukovanské...

Kulový blesk. V Horáckém divadle bude místo Hrušínského akci řídit žena

9. prosince 2023  9:30

„No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička… Velká, suchá. Ta se vám ale povedla, ta...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...