Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Rodiny zaměstnanců z východu Ukrajiny sem není možné dostat, zjišťují firmy

  8:51
Celá řada firem na Vysočině má mezi svými zaměstnanci Ukrajince. Ve strojírenských či stavebních oborech tvoří tito lidé nezbytnou součást týmu. Po vypuknutí války na Ukrajině proto podniky organizují pomoc svým pracovníkům z konfliktem zasažené země. Jde hlavně o převoz jejich rodin na Vysočinu a zajištění ubytování.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Turek, MAFRA

Motorpal Jihlava, výrobce vstřikovacích zařízení pro dieselové motory, dlouhodobě zaměstnává asi 60 ukrajinských pracovníků.

„Někteří tu mají své rodiny a vybudované zázemí, ostatním jsme nabídli okamžitou pomoc pro členy rodiny i známé. Bohužel větší část rodinných příslušníků je až z východní oblasti Ukrajiny, odkud je takřka nemožné se teď dostat,“ popsal místopředseda představenstva Lukáš Večeř.

Koncern ICOM transport zaměstnává 300 ukrajinských pracovníků. K dispozici je jim personální oddělení, jež pomoc koordinuje.

„Všem nabízíme pomoc s přesunem rodin do České republiky. Pomůžeme s ubytováním, zajištěním základních potřeb i veškerou legislativou. Důležité je, aby byly rodiny našich zaměstnanců v bezpečí,“ vyjádřila se Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva.

Podle personalistky firmy Terezy Jelínkové se do Česka přes víkend přesunulo 17 rodin, přičemž na Vysočinu dorazilo sedm.

„Hned po příjezdu jsou ubytováni v bytech, nocovnách, ubytovnách. Neustále sháníme další alternativní prostory. Mezi našimi zaměstnanci je velká solidárnost a nabízí i své vlastní prostory pro ubytování. Mezitím jim pomáháme sehnat vlastní dlouhodobé bydlení,“ řekla Jelínková s tím, že firma vychází vstříc ukrajinským kolegům i ohledně pracovní doby, když si přejí dojet k hranicím pro rodiny. 

Podle posledních informací firmy nikdo z ukrajinských pracovníků nedostal povolávací rozkaz.

„Jeden se rozhodl vrátit na Ukrajinu, aby pomohl své rodině. S dalšími zaměstnanci, kteří jsou nyní na dovolených u svých rodin, se nemůžeme spojit,“ dodala Kratochvílová.

Ubytování i stravování zajištěno

Také skupina firem PKS, jež sídlí ve Žďáře nad Sázavou a působí na stavebním trhu, nechce nechat téměř 50 svých ukrajinských pracovníků na holičkách.

„Několik z nich se již rozhodlo a odcestovalo na Ukrajinu bránit svoji vlast. Ostatní zatím zůstávají a snaží se, aby za nimi přijely jejich rodiny. My se jim v této snaze snažíme aktivně pomoci,“ sdělila mluvčí společnosti Jana Havlíková.

Jde třeba o dopravu blízkých od hranic Ukrajiny do Česka. „Máme pro ně už i zabezpečeno dočasné ubytování a stravování. Navíc intenzivně jednáme o konkrétní a efektivní finanční pomoci pro vybraný ukrajinský region,“ řekla Havlíková.

Auta pro ženy a děti svých zaměstnanců ukrajinské národnosti vypravila o víkendu k polsko-ukrajinským hranicím stavební firma START Zelený z Brtnice. Ta zaměstnává 20 ukrajinských dělníků.

„Pomoc s přepravou a ubytováním jejich rodin jsme nabídli všem. Zatím dorazily čtyři manželky a šest dětí ve věku od dvou do sedmnácti let,“ popsal jednatel firmy Vlastimil Zelený.

Ubytováni jsou se svými muži. „Máme ubytovnu pro zaměstnance. Uspořádali jsme ji tak, aby rodiny bydlely společně. V tuto chvíli jsou všichni zabezpečeni, postarali jsme se o ně,“ řekl Zelený. „Bylo vidět, že jakmile se rodiny setkaly, opadl z nich stres a napětí. Dva dny tu ale panovala velká nervozita,“ popsal shledání.

Ženy pochází ze středu Ukrajiny. Boje se jich přímo nedotkly. „Jedna z manželek ale žije v Charkově. Tu bychom také rádi dostali k nám, ale je to velmi obtížné. Z města se nemůže dostat. Říkala, že kilometr od ní slyší výbuchy. Noc trávila ve sklepě,“ popsal v pondělí dopoledne.

Firma je připravena vyjet k hranicím znovu. „Čekáme, až chlapi řeknou, že se jejich ženy blíží k hranici, a hned vyrážíme. Vyhlásili jsme vnitrofiremní sbírku a k hranicím chceme vzít například spacáky a karimatky,“ poznamenal jednatel s tím, že jeden z jeho zaměstnanců dostal povolávací rozkaz a v neděli odjel na Ukrajinu.

Aktivita a ochota místních lidí

Třináct Ukrajinců zaměstnává i stavební firma STAREDO z Nového Města na Moravě. Několik jejich rodinných příslušníků se už podařilo dostat z válkou zasažené země na Vysočinu.

„Aktuálně tu máme tři rodiny s celkem osmi dětmi, pro něž se povedlo sehnat ubytování i základní vybavení do bytů i díky aktivitě a ochotě místních lidí,“ přiblížila za firmu Hana Kutrová.

Odjezd ukrajinských pracovníků do vlasti by podle ní znamenal pro firmu velké komplikace. Totéž potvrzuje i Vladimír Chládek, ředitel žďárského podniku Tokoz, který vyrábí mimo jiné visací zámky a kování.

„Určitě by to přineslo potíže ve výrobě, hlavně na slévárně odlitků, kde ukrajinští muži většinou působí,“ uvedl Chládek. Ve firmě pracuje devět Ukrajinců a už několik týdnů po lhůtě se čeká na příjezd dalších.

„Úřady všechna povolení schválily paradoxně až nyní, kdy jsou muži povoláváni do zbraně a je potíž se k nám dostat,“ řekl ředitel.

Mnozí podle něj ale mohou váhat kvůli rodinám ve vlasti. V nejisté situaci jsou však i Ukrajinci nacházející se na českém území.

„Čekají, zda jim přijde povolávací rozkaz, nebo zvažují, jestli se nemají vrátit kvůli příbuzným. Ženy jsou často na telefonu a řeší se slzami v očích, co je s jejich rodinami. A to hrozí, že jim Rusové zničí telefonické spojení,“ popsal Chládek s tím, že firma je připravena svým Ukrajincům pomoci.

Vstřícný k ukrajinským pracovníkům je rovněž žďárský Žďas nebo společnost Bosch Diesel, která jich přes agenturu zaměstnává přes 200.

„Průběžně informujeme spolupracovníky o aktuálním vývoji a poskytujeme asistenci při příjezdu jejich rodinných příslušníků včetně právní podpory při přechodu hranic, komunikace s úřady a vyhledávání ubytování,“ pravil mluvčí Pavel Roman s tím, že Bosch nabízí rodinným příslušníkům také možnost pracovního uplatnění v rámci volných pracovních pozic a podporu v případě potřeby zajištění péče o předškolní děti.

Konkrétní pomoc nabízí rovněž oděvní firma Vývoj Třešť. „Bude-li možnost nabídnout ženám z Ukrajiny práci švadleny, tak budeme rádi a postaráme se o celou rodinu, včetně ubytování,“ slíbil předseda představenstva Radek Chládek.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté Žanetě Vrbové, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté Žanetě Vrbové, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do...

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300...

Podvodníci obrali lidi o miliony eur, pět z nich předala Ukrajina české policii

Policisté z Vysočiny podali návrh na vazbu pro pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny k trestnímu stíhání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...